Αλλάζουμε το forum μας: οδηγίες και συμβουλές

  • Fallen Angel
  • Fallen Angel's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Homo Adventurous
  • Homo Adventurous
More
31 Μαρ 2015 18:56 - 08 Απρ 2015 22:18 #45936 by Fallen Angel
Fellow adventurers, την προσοχή σας παρακαλώ πολύ γιατί μετακομίζουμε. Μετά από δέκα(!!) ολόκληρα χρόνια λειτουργίας, ήρθε επιτέλους η ώρα να αναβαθμιστεί το forum μας και να ενοποιηθεί με το υπόλοιπο site (κοινώς να μην απαιτείται διπλή εγγραφή όπως τώρα). Μετά από αρκετές εβδομάδες προσπαθειών και δοκιμών, μπορούμε πλέον να κάνουμε τη μεταφορά με τη βεβαιότητα πως δε χαθεί καμία από τις πολύτιμες δημοσιεύσεις που γεμίζουν τις σελίδες του forum του Adventure Advocate. Τα nicknames σας καθώς και τα e-mails που έχετε δηλώσει θα μεταφερθούν χωρίς κανένα πρόβλημα. Ωστόσο, θα χαθούν:

- Τα avatars (τα οποία θα πρέπει να κάνετε upload εκ νέου)
- Οι κωδικοί πρόσβασης (ενδέχεται να πρέπει να κάνετε Reset Password για να ακολουθήσετε το σύνδεσμο που θα λάβετε στο e-mail που έχετε δηλώσει)
- Τα προσωπικά μηνύματα, γνωστά κι ως PMs (αποθηκεύστε κάπου αλλού όποια τυχόν χρειάζεστε να κρατήσετε επειδή περιέχουν κωδικούς παιχνιδιών, διευθύνσεις ή τηλέφωνα που σας χρειάζονται)

Εάν έχετε λογαριασμό και στο site και στο forum (με κοινό λογαριασμό e-mail όμως), οι δύο λογαριασμοί θα ενωθούν σε έναν ενιαίο πλέον ο οποίος θα απαριθμεί το σύνολο των δημοσιεύσεων που έχετε κάνει στο forum. Εάν κάτι δεν πάει καλά (που το απευχόμαστε, αλλά ποτέ δεν ξέρεις με αυτά τα... "μηχανήματα του διαβόλου" που λέει κι η γιαγιά με τη μαντήλα), επικοινωνήστε μαζί ας στο adventureadvocate @ gmail . com, ώστε να σας βοηθήσουμε να λύσετε όποιο πρόβλημα τυχόν αντιμετωπίζετε στη νέα πλατφόρμα.

Το forum θα απενεργοποιηθεί σε μία εβδομάδα, τη Μεγάλη Τρίτη (07/03/2015) το πρωί, και θα παραμείνει ανενεργό έως την αναβάθμιση και επαναλειτουργία του τη Μεγάλη Τετάρτη (08/03/2015) οπόταν και θα σας καλωσορίσουμε ανανεωμένοι, εκσυγχρονισμένοι και με μικρές εκπλήξεις!!

Nothing happens unless first a dream...
Last edit: 08 Απρ 2015 22:18 by Fallen Angel. Reason: κώδικας

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
31 Μαρ 2015 19:21 #45937 by giovanna
@Fallen_

Δεν ξέρω αλλά μα φόβησες με όλα αυτά, ελπίζω όλα να πάνε καλά. Δηλαδή τώρα με ποιά password θα μπαίνουμε με αυτά της αρχικής ή αυτή του Forum? :oops:

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Fallen Angel
  • Fallen Angel's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Homo Adventurous
  • Homo Adventurous
More
31 Μαρ 2015 20:04 #45938 by Fallen Angel
Μόλις ενωθούν οι δύο λογαριασμοί σου σε έναν, θα μπαίνεις με το password της αρχικής σελίδας παντού. Και θα μεταφερθεί και η εικόνα του γατούλη σου στην αρχική ως avatar. Όλα για καλό γίνονται. :)

Nothing happens unless first a dream...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
01 Απρ 2015 00:21 #45939 by qwerty
Α πολύ πολύ ωραία! Καλή τύχη λοιπόν, με το καλό! :)
Ελπίζω να μπορώ να κάνω κανονικά login μετά, μη με αφήσετε απ' έξω. :P

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
01 Απρ 2015 09:44 #45940 by skywalker333
ωχχχ.. φοβάμαι! last time αναγκάστηκα να κανω νέο account :P

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
01 Απρ 2015 19:21 #45942 by giovanna
@Fallen_

Είσαι υπέροχη όπως πάντα, και τώρα που με καθυσύχασες ότι η φωτογραφία του Αγγελου δεν θα χαθεί είμαι τριπλά ευτυχισμένη, να σε καλά :D

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Fallen Angel
  • Fallen Angel's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Homo Adventurous
  • Homo Adventurous
More
01 Απρ 2015 22:41 #45944 by Fallen Angel
Αχ βρε Τζιοβάννα μου, θα σου το χαλάσω λίγο, αλλά δυστυχώς η φωτογραφία (avatar) είπαμε θα χαθεί. Θα πρέπει να την ξαναβάλεις. ΑΛΛΑ. Μόλις την ξαναβάλεις, θα φαίνεται παντού τώρα, και στην αρχική και στο φόρουμ. :)

Όσο για τους υπόλοιπους, γιατί δε σκεφτόμαστε θετικά;! "Ελπίζω να μπορώ να κάνω κανονικά login"... "ωχχχ.. φοβάμαι!"... γιατί, γιαατίιιι;! :P

Nothing happens unless first a dream...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
01 Απρ 2015 23:06 #45945 by Mortal
Λογικά left-click, save picture as, και θα την πάρεις στην ανάλυση που την απεικονίζει το forum για να μην κάνεις και μετατροπές μεγέθους, και μετά upload στο νέο forum. Αν την βάλεις μάλιστα σε ένα photo-bucket account θα την έχεις μόνιμα online να την linkάρεις όπου θες online. ;)

Μέσα από στράτα απόμονη και απόσκια
με αγγέλους του Άδη μόνο στοιχειωμένη
που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
κάτω, στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
02 Απρ 2015 19:25 #45948 by giovanna
@Mortal

Σε ευχαριστώ την έσωσα όπως μου είπες και μετά τα καινούργια θα μου πείς πως την ξαναβάζω σαν avatar. :)

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
05 Απρ 2015 00:31 #45954 by Mortal
Οκ, Giovanna θα δούμε το νέo forum, αν και θα έλεγα πως όλες οι πιθανές εκδοχές στα σύγχρονα fora/sites επιτρέπουν το upload/μεταφόρτωση κι από τον τοπικό δίσκο. Σου λένε δλδ να διαλέξεις μια εικόνα από το δίσκο και να την μεταφορτώσεις. Μερικά ίσως μπορεί να έχουμε και κώδικα ακόμη για να δημιουργούν μικρά avatar από μεγάλες φωτογραφίες του χρήστη. Για τους πολύ τεμπέληδες που δεν κατεβάζουν το Gimp να κάνουν ένα resize. ;)

To photobucket.com/ που σου είπα είναι απλά ένα μέρος που σου δίνει τζάμπα μερικά GB [νομίζω πως δίνει 5] για να σηκώσεις φωτογραφίες που μετά χρησιμοποιείς είτε σε άλλα fora είτε στέλνεις τα links. Και έχει και επιλογή να σου δίνει απομακρυμένο link για avatar. Προσωπικά έχω να μπω εκεί κάνα δυο χρόνια αλλά το avatar και κανα δυο εικόνες που έχω σε άλλο forum ισχύουν οπότε δεν διαγράφουν για θέματα αδράνειας χρήστη.

Τα λέμε, ούτως ή άλλως ένα πέρασμα από δω το κάνω μήπως βρω κάνα adventure που ενδεχομένως να με συγκινήσει παρότι πλέον είμαι τελειωμένος RPGάς και Minecraftάκιας [πολλά τούνελ, πολλές γραμμές, το παιδί απλά παίζει με τα τραινάκια του (minecarts)]. ;)

Μέσα από στράτα απόμονη και απόσκια
με αγγέλους του Άδη μόνο στοιχειωμένη
που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
κάτω, στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
08 Απρ 2015 00:40 #45964 by kuv
Με γειά! Πρέπει να κάνω μερικά ποστς τώρα γιατί με βγάζει SPACE JANITOR! :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

What now?
>z

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
08 Απρ 2015 19:45 #45966 by giovanna
Καλορίζικο, αλλά που είναι τα λευκά γράμματα? Και πατάω πάνω στο σημείο του avatar μου αλλά δεν μου λέει τι να κάνω για να επιλέξω μια φωτογραφία? Στα reviews των μελλών έφυγε η λίστα για πάντα?

Εν πάσει περιπτώσει Καλό Πάσχα σε όλους εσας τους αγαπημένους φίλους κια φίλες.

Και για να μην λέτε ότι όλο γκρινιάζω τώρα έχουμε επιτέλους πολλά μα πολλά smiles :lol:

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Fallen Angel
  • Fallen Angel's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Homo Adventurous
  • Homo Adventurous
More
08 Απρ 2015 22:17 #45968 by Fallen Angel
Τζιοβάννα μου, φτιάχνουμε ακόμη πραγματάκια. Τα links που πήγαιναν στο παλιό forum (καλή ώρα όλα τα mini reviews στην αρχική) είναι νεκρά. Αυτά θα τα διορθώσουμε σίγουρα όλα μέχρι τη Δευτέρα. Υπάρχουν και κάποια άλλα προβληματάκια (όπως κώδικας που περισσεύει και φαίνεται, κάποια χρώματα, κάποια κουμπιά...), θα διορθώσουμε όσα βλέπουμε/μπορούμε. Γενικά είναι να γίνουν ακόμη πραγματάκια. Σιγά-σιγά, όμως. :)

Ωστόσο, παρακαλούμε πολύ να μας λέτε όποια πιθανόν προβλήματα εντοπίζετε μην τυχόν δεν έχουμε παρατηρήσει κάποιο.

Τέλος, για να φτιάξεις το προφίλ σου, θα πας στο έκτο tab επάνω που λέει "Προφίλ", θα πατήσεις δεξιά που λέει "Edit" και από εκεί θα ρυθμίσεις τα πάντα (φωτογραφία, στοιχεία, προτιμήσεις, κ.λπ.). Αν σε μπερδέψει κάτι, πες μας να το δούμε μαζί. Για τα λευκά γράμματα δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, λευκά είναι. Μήπως έχεις μείνει σε μια ενδιάμεση κατάσταση; Πάτα Ctrl+F5 ή καθάρισε την cache για να είσαι σίγουρη, λευκά και κίτρινα θα έπρεπε να τα βλέπεις όλα.

Nothing happens unless first a dream...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • webmaster
  • webmaster's Avatar
  • Offline
  • Το πιο Λαμπρό Αστέρι!
  • Το πιο Λαμπρό Αστέρι!
More
09 Απρ 2015 00:00 #45969 by webmaster

Fallen Angel wrote: Ωστόσο, παρακαλούμε πολύ να μας λέτε όποια πιθανόν προβλήματα εντοπίζετε μην τυχόν δεν έχουμε παρατηρήσει κάποιο.


Ντάξ... και να μη μας τα πείτε δηλαδή δεν χάθηκε κι ο κόσμος, αλλά αν επιμένετε...... :woohoo:

I can’t help being angry when I’m furious. - Bernard, Black Books

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
09 Απρ 2015 00:01 #45970 by qwerty
Καλορίζικο, παιδιά! :-)

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum