Thimbleweed Park

More
30 Μαρ 2017 21:19 #48383 by crocark
Replied by crocark on topic Thimbleweed Park

skoros wrote: 1. Ωχ, με αναγκάζεις πάλι να μιλάω για Kickstarter.
2. Αναφέρομαι σε αυτούς που έκριναν πώς δεν αξίζει τα λεφτά του πριν δουν το τελικό προιόν.
Εγώ είμαι ανίδεος σχετικά με το πόσο κοστίζει να φτιάξεις ένα παιχνίδι όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα πιστεύω (με 1-2 εξαιρέσεις ίσως). Γι αυτό το λόγο δε μπορώ να κρίνω (και ούτε με νοιάζουν) τα ποσά που εμφανίζονται στο Kickstarter. Δε χρηματοδοτώ ποτέ και το μόνο που κοιτάω είναι αν το παιχνίδι φαίνεται ενδιαφέρον και αν ο δημιουργός είναι κάποιος με "καλό" παρελθόν. Αν το παιχνίδι φαίνεται καλό το βάζω στα υπ'οψιν για αν και όταν κυκλοφορήσει.

3. Αυτό εξέφρασα και γι αυτό το παιχνίδι πριν 3 σχεδόν χρόνια και είδα ένα ξαφνικό κύμα αγανάκτησης απέναντι του χωρίς να καταλαβαίνω το γιατί. Τι διαφορά έχει αυτό από το Broken Age ή το Moebius? Λεφτά ζητανε όλοι πουλώντας υποσχέσεις. Γιατί να με νοιάζει αν ο Ron Gilbert ζητάει 600.000? Τόσο κοστολογεί τη δουλειά του. Αν τα βρει μέσω Kickstarter ή μέσω publisher είναι δικό του θέμα. Εμένα με νοιάζει το τελικό προϊόν.

4. Για λύσε μου μια απορία σε παρακαλώ. Αν το παιχνίδι βγει καλό, αυτοί που είπαν ότι δεν αξίζει τα λεφτά του κάνει να το παίξουν ή πρέπει να πουν "δεν κοστίζει 600.000 άρα δε το παίζω;"

5. Ελπίζω να μην ακουγεται ότι υπερασπίζομαι τον RG - και το παιχνίδι δε σκοπεύω να το αγοράσω πριν διαβάσω κριτικές από ανθρώπους που εμπιστεύομαι.


1.
Ως αρχή δεν αναγκάζω ποτέ κανέναν για τίποτα.

2.
Κι εγώ ανίδεος είμαι. Τα σχόλιά μου κατά καιρούς έχουν ως αφετηρία τα λίγα (ή πολλά) που μαθαίνουμε (κατά τη γνώμη μου κακώς), όταν οι ίδιοι οι δημιουργοί "μας" κάνουν συμμετόχους. Όταν σε βάζουν σε τέτοια παιχνίδια θα ακουστούν πολλά.

3.
Το κύμα αγανάκτησης από μια μερίδα του κοινού έχει μια γενική αφετηρία κι όχι απαραίτητα μια αντιπάθεια προς συγκεκριμένους ανθρώπους ή προϊόντα. Τη δεδομένη περίοδο είχαμε κουραστεί όλοι μας νομίζω να συζητάμε τις ίδιες και τις ίδιες ... Μη με βάζεις να συγκρίνω μεταξύ ό,τι να 'ναι.

4.
Κάνει. Όλοι το τελικό προϊόν θα κρίνουμε και θα χαρούμε θεωρώ όταν ακούμε τον C_R να λέει καλά λόγια. Το ίδιο συνέβη και με το Broken Age για μένα. Ευχαριστήθηκα το παιχνίδι ασχέτως του τι έλεγα ή δεν έλεγα. Αντιτίθεμαι μόνο αν έχει χροιά το αρχικό σου σημερινό ποστ του τύπου, όσοι μιλούσατε θα καταπιείτε τις γλώσσες σας. Αλλιώς κλειδώνουμε το φόρουμ κάτω από τα νέα και απαγορεύεται η ανταλλαγή απόψεων, μέχρι να βγει το παιχνίδι που ανακοινώνεται στο νέο-είδηση.

5.
Είτε τον υπερασπίζεσαι, είτε το αντίθετο, το μέγεθος είναι τέτοιο που δεν έχει ανάγκη το πρώτο και δεν ζημιώνεται από το δεύτερο. Το μόνο που με νοιάζει προσωπικά είναι αν εκτός από κατεβασιάρικο θα δίνεται και με παραδοσιακό τρόπο κάποια στιγμή. Αν ναι, θα το αγοράσω ασχέτως κριτικών.

ΑΠΟ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΜΕΤΑΣΤΗΘΙ

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
30 Μαρ 2017 21:44 #48385 by skoros
Replied by skoros on topic Thimbleweed Park
1. Τρόπος του λέγειν
2. Και οι πιλότοι καμιά φορά σε βάζουν στο πιλοτήριο να δεις πως είναι. Όσα μαθαίνεις έτσι για το πώς πετάς αεροπλάνο άλλα τόσα μαθαίνεις και για game development από αυτά που λενε οι δημιουργοί.
3. Πάει καιρός, δε θυμάμαι ακριβώς. Σε πιστευω.
4. Τόσο καιρό που είμαι στο φόρουμ δε νομίζω να έχω δείξει "εξυπνακίστικη" συμπεριφορά. Το σημερινό ποστ ήταν γνήσια απορία για το αν ο Ron Gilbert μπορεί να φτιάχνει ακόμα σπουδαία παιχνίδια. Επίσης δεν ήμουν ενάντια στην κριτική που έγινε απέναντι στο παιχνίδι αυτό καθε αυτό (πχ τα σχόλια για τα γραφικά θεωρώ ότι έχουν βάση) αλλά στην ηθικολογία που αναπτύχθηκε.
5. Δηλαδή ότι βγαίνει κουτάτο το αγοράζεις; Και πατάτα να είναι;

ΥΓ. Οι πρώτες κριτικές που βγαίνουν φαίνονται πολυ θετικές. Μακάρι. Άντε τώρα και ένα review απο το adv_adv. Στο ragequit πήρε 96%, αλλά την κριτική δεν την έχει γράψει ο Μάνος... Κρίμα, την περιμένω τη γνώμη του εδώ

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Castledoque
  • Castledoque's Avatar
  • Offline
  • Adventure Draic Kin
  • Adventure Draic Kin
More
30 Μαρ 2017 23:48 #48387 by Castledoque
Replied by Castledoque on topic Thimbleweed Park

skoros wrote: Οι πρώτες κριτικές που βγαίνουν φαίνονται πολυ θετικές. Μακάρι. Άντε τώρα και ένα review απο το adv_adv. Στο ragequit πήρε 96%, αλλά την κριτική δεν την έχει γράψει ο Μάνος... Κρίμα, την περιμένω τη γνώμη του εδώ


Την κριτική θα την γράψει ο Constantine_R, οπότε μπορείς να φανταστείς σε τι μήκος κύματος θα κυμαίνεται με βάση τα αρχικά του σχόλια.

Τώρα όσον αφορά τα αρνητικά σχόλια για το αρχικό kickstarter, είχαν γίνει τότε που ο Ron Gilbert είχε πει πως το παιχνίδι θα έχει στοιχειώδη γραφικά, χωρίς voice acting, κλπ κλπ. Στη συνέχεια έβαλε (ευτυχώς) πολύ νερό στο κρασί του με καλύτερα γραφικά από αυτά που είχε ανακοινώσει αρχικά, voice acting κλπ, έβλεπες δηλαδή ότι τα χρήματα της χρηματοδότησης δεν πήγαιναν μόνο για να πληρώσουμε αυτόν τον ίδιο (που αυτό κυρίως είχε χτυπήσει άσχημα τότε), αλλά σε μια ολοκληρωμένη, πλούσια αν και ρετρό παραγωγή. Κι εγώ πάντως μετά την κρυάδα με τον Schaffer και το άχρωμο, άοσμο και ουδέτερο Broken Age (μόνη εξαίρεση τα όμορφα και ιδιαίτερα γραφικά του, αλλά έλεος τόσα εκατομμύρια μόνο γι' αυτά, και στο κάτω κάτω δεν είναι ούτε το πρώτο ούτε το τελευταίο παιχνίδι με ιδιαίτερο γραφικό design), δεν είχα καμιά εμπιστοσύνη στον Gilbert και στη συγκεκριμένη περίπτωση προτίμησα να περιμένω πριν προαγοράσω. Ευτυχώς αυτή τη φορά τουλάχιστον απ' ότι φαίνεται οι φόβοι μου διαψεύστηκαν. Πραγματικά χαίρομαι πολύ για αυτό. Χρειαζόμαστε καλά παραδοσιακά adventure, γιατί έχω την αίσθηση πως μετά από μια έκρηξη τα προηγούμενα χρόνια ακολούθησε μια μικρή κάμψη. Σα να ξαναπαίρνουν μπρος τα πράγματα τους τελευταίους μήνες.

@Constantine_R
Φίλε εμένα πάντως ήδη με έψησες. Το παιχνιδάκι ήδη αγοράστηκε και κατέβηκε. ΣΚ το αρχίζω!

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
31 Μαρ 2017 10:51 #48388 by crocark
Replied by crocark on topic Thimbleweed Park
Σκώρε,
σε θεωρώ το πιο σοβαρό ίσως άτομο (από όσους θεωρώ ότι είναι άρρενες) εδώ μέσα κι αυτό το ίσως μπαίνει για λόγους τακτ.
Για την όποια ηθικολογία, δε φταίνε μόνο οι εκφραστές της. Κάποιοι δίνουν αιτίες κι αφορμές.
Δεν αγοράζω ο,τιδήποτε σε κουτί για τον απλούστατο λόγο ότι κι αυτά συνήθως θέλουν στημ ή κάτι άλλο. Πρακτικά κι επί του προκειμένου, ανεξαρτήτως τι έχω πει γι' αυτό τότε με την κικστάρτερ υπόθεση, δεν μπορώ να διανοηθώ να μην έχω ένα παιχνίδι του RG, αν αυτό κυκλοφορεί σε κουτί, είναι DRM free κι έχει τιμή όχι απαγορευτική, ακόμη κι αν δεν έχω το μηχάνημα να το παίξω.

Καλή η επισήμανση του Ντοκ:

πήγαιναν μόνο για να πληρώσουμε αυτόν τον ίδιο (που αυτό κυρίως είχε χτυπήσει άσχημα τότε)


ΑΠΟ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΜΕΤΑΣΤΗΘΙ

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
31 Μαρ 2017 13:20 #48390 by skoros
Replied by skoros on topic Thimbleweed Park
Βρήκα αυτό:
blog.thimbleweedpark.com/budget1

Δεν ξέρω πόσο νόημα έχει αφού το παιχνίδι έχει πλέον κυκλοφορήσει αλλά νομίζω κολλάει με την όλη συζήτηση περί προϋπολογισμού και ίσως φανεί ενδιαφέρον σε κάποιους.
Δε το διάβασα αναλυτικά, αλλά νομίζω δείχνει ότι υπήρχε ένα πλάνο και το ποσό που ζητήθηκε δεν ήταν τυχαίο.

ΥΓ. Τώρα ο croc θα πει ότι με κάτι τέτοια "οι δημιουργοί μας κάνουν συμμέτοχους"

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
31 Μαρ 2017 17:52 #48394 by crocark
Replied by crocark on topic Thimbleweed Park
Οι δημιουργοί μας κάνουν συμμετόχους στα επιχειρηματικά τους σχέδια. Είναι κι αυτοί συνυπεύθυνοι για την γκρίνια. Είναι σαφές.

Όταν κάθεται και σου εξηγεί ότι πρέπει να συμπεριφερθείς στα πεντακόσια χιλιάρικα σα να ήταν πεντακόσια σκέτα κλπ. ... το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι αν έλεγα αυτό εγώ οπουδήποτε, η μόνη απάντηση που θα έπαιρνα, η μόνη όμως, είναι: καλά, δώσε μου εμένα τα χιλιάρικα κι εγώ θα τα συμπεριφερθώ σα να ήταν σκέτα. Όσο περισσότερα γνωρίζουμε, τόσο πιο χάλια γίνονται οι σχέσεις μας και τόσο αντί να ασχολούμαστε με την ουσία (τη μόνη που μας ένοιαζε παλιά, αυτή που εσύ καταφέρνεις ακόμα όπως λες να σε νοιάζει αποκλειστικά) ασχολούμαστε με τα γύρω - γύρω. Δε θέλω να παίξω ένα παιχνίδι έχοντας στο μυαλό μου αν άξιζε και πόσο η κατασκευή του. Θέλω να παίξω ένα παιχνίδι για το ίδιο και το πολύ-πολύ να έχω λόγο για το αν άξιζε την τιμή αγοράς του ή όχι.

Ναι, φυσικά και είναι ενδιαφέρουσα η παραπομπή, αλλά κακώς έχω πρόσβαση σ' αυτήν.

Σταματώ εδώ (νομίζω) γιατί δε θέλω να αδικώ το παιχνίδι φιλοσοφώντας. Περιμένω εναγωνίως το ρίβιου του C_R.

ΑΠΟ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΜΕΤΑΣΤΗΘΙ

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
31 Μαρ 2017 18:06 #48396 by skoros
Replied by skoros on topic Thimbleweed Park
Q. Will there be a boxed version of the game I can purchase?
A. Yes, once the Kickstarter boxes have been sent out, we will be selling an (unsigned) boxed version of the game.

Πηγή blog.thimbleweedpark.com/faq2

Δυστυχώς δε διευκρινίζει αν θα είναι drm-free

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
03 Απρ 2017 18:06 - 03 Απρ 2017 18:15 #48403 by Blacklord
Replied by Blacklord on topic Thimbleweed Park
Το ολοκληρωσα σημερα.

Απλα ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ απο τα παλια. Γριφοι απολαυστικοι, ατμοσφαιρα χιουμοριστικη οσο χρειαζεται, διαρκεια, ικανοποιητικο voice-acting, 5 απιθανοι διαφορετικοι -και θεοτρελοι- χαρακτηρες, τι αλλο να ζητησει κανεις;

Παρολο που ειμαι απο αυτους που συνηθως μουρμουρανε με τα pixelωτα γραφικα εν ετει 2017, σε αυτην την περιπτωση, δεν θα μπορουσα να φανταστω τον εν λογω τιτλο με διαφορετικη οπτικη παρουσιαση. Ειναι ο,τι χρειαζεται για να αποδωσει την ατμοσφαιρα των late 80's. Και μαλιστα ειναι πολυ καλυτερα απο ο,τι αρχικα περιμενα.

Το τελος μου θυμησε
Warning: Spoiler!


Συνισταται ανεπιφυλακτα, ειδικα στους "αρχαιους" παικτες σαν και λογου μου.
Last edit: 03 Απρ 2017 18:15 by Constantine_R.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
03 Απρ 2017 18:18 #48404 by Constantine_R
Replied by Constantine_R on topic Thimbleweed Park
@Blacklord
Φίλε σου έβαλα την πρόταση για το τέλος σε spoiler για να το αποφύγουμε όσο το δυνατόν. Δεν είναι τόσο σημαντικό το ξέρω αλλά ας φυλάξουμε καλύτερα τα ρούχα μας.... ;)
Συμφωνώ μαζί σου 100%
Σύντομα έχω σκοπό (αν θες το κάνεις και εσύ δηλαδή) να ανοίξω ένα topic που να συζητήσουμε ελεύθερα το παιχνίδι.
Sorry για τη λογοκρισία :blush:

“You know, the very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views.”

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
04 Απρ 2017 00:03 #48405 by becoming_i
Replied by becoming_i on topic Thimbleweed Park
Άντε Constantine_R άνοιξε το τοπικ γιατί έχει να πέσει πολύ ανάλυση, Εγώ το τελείωσα και μου άρεσε τρομερά. Καιρό είχα να διασκεδάσω τόσο με παιχνίδι. Ίσως να είχε και επίδραση το hype του Kickstarter πάνω μου. Άνετα στα κλασσικά του είδους και από τώρα θέτει υποψηφιότητα στα καλύτερα του 2017.

Λεπτομέρεια που μου άρεσε στον τηλεφωνικό κατάλογο στο γράμμα Κ (δε θα σας πω, όσοι το παίξατε/παίζετε το έχετε δει) και φόρος τιμής ταυτόχρονα.

Βοηθήστε να πείσω την αδερφή μου να το παίξει. Τσινάει γιατί δε θέλει να παίξει από την έκδοση GOG από όπου το αγόρασα γιατί θέλει τα achievements του Steam.

Talk some sense into her!!!

linux-user.gr
To forum των Ελλήνων χρηστών Linux

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
04 Απρ 2017 10:10 - 04 Απρ 2017 10:12 #48406 by Blacklord
Replied by Blacklord on topic Thimbleweed Park

becoming_i wrote: Λεπτομέρεια που μου άρεσε στον τηλεφωνικό κατάλογο στο γράμμα Κ (δε θα σας πω, όσοι το παίξατε/παίζετε το έχετε δει) και φόρος τιμής ταυτόχρονα.


Οντως αυτο μου εκανε τρελη εντυπωση!

Πραγματικα φορος τιμης στον αξεχαστο καλλιτεχνη.

@Constantine_R

Δεν υπαρχει προβλημα, σιγα την λογοκρισια.

Απλα, εμεις που μεγαλωσαμε με Τσουρινακη, νομιζω πως παρα...καλομαθαινουμε (η καλυτερα παρα-κακομαθαινουμε; ) τους "φρεσκοτερους" χαχαχα.
Last edit: 04 Απρ 2017 10:12 by Blacklord.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
04 Απρ 2017 11:56 - 04 Απρ 2017 11:56 #48407 by Elessar
Replied by Elessar on topic Thimbleweed Park
Έχω παίξει καμιά ώρα περίπου και μου αρέσει πολύ.
Θα ήθελα όμως να υπήρχαν και τα keyboard shortcuts που είχαν τα adventures της Lucas, δλδ να επιλέγεται το Open πατώντας το Ο, το Pick Up με το P κοκ.
Φαίνεται πολύ ωραίο πάντως αν και είναι κάπως υπερβολικά νομίζω τα αστεία που σπάνε τον 4ο τοίχο.

Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς
Last edit: 04 Απρ 2017 11:56 by Elessar.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
04 Απρ 2017 12:53 #48408 by skoros
Replied by skoros on topic Thimbleweed Park

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
04 Απρ 2017 13:37 - 04 Απρ 2017 13:38 #48409 by Constantine_R
Replied by Constantine_R on topic Thimbleweed Park

becoming_i wrote: Βοηθήστε να πείσω την αδερφή μου να το παίξει. Τσινάει γιατί δε θέλει να παίξει από την έκδοση GOG από όπου το αγόρασα γιατί θέλει τα achievements του Steam.


Αγαπητή αδελφή του becoming_i, becoming_you :P
Σου μιλά εκ των μεγαλύτερων achievement whore αλλά και ένθερμος υποστηρικτής του GOG...
Γράψε στα παλαιότερα των υποδημάτων σου τα achievement και παίξε εκεί να διασκεδάσεις!! εγώ το έπαιξα αναγκαστικά στο Steam γιατί δυστυχώς σεν δίνουν review codes για το GOG :angry:
Εν τω μεταξύ το Steam νομίζω το σνομπάρει επιδεικτικά, ίσως για την pre-order συμφωνία που είχαν κάνει με το GOG; δεν ξέρω.... πάντως δεν φαίνεται πουθενά... την κατάρα μου, να τους πιξελιάσει το team fortress 2!! :P :P

@Elessar
Είσαι ο πρώτος της λίστας μου!! Περιμένω να το τερματίσεις B)
Δεν ξέρω αν ήταν με το σημερινό update αλλά μπήκαν συντομεύσεις και δεν είναι οι κλασικές. Όπως κοιτάς τα ρήματα αντιστοιχει και κάθε πλήκτρο
Q W E
A S D
Z X C
Πολύ πιο εύκολο imho
Επίσης με την "." γίνονται skip οι διάλογοι αλλά όπως είδα και σε ένα σχόλιο του Gilbert...
"As a designer, this completely depresses me. It's like watching a movie on fast forward."

“You know, the very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views.”
Last edit: 04 Απρ 2017 13:38 by Constantine_R.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
04 Απρ 2017 14:41 #48412 by maladroid
Replied by maladroid on topic Thimbleweed Park

Constantine_R wrote: εγώ το έπαιξα αναγκαστικά στο Steam γιατί δυστυχώς σεν δίνουν review codes για το GOG :angry:


Ισχύει δυστυχώς... Ο λόγος είναι ότι το build μάς ήρθε κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή (o Ron είχε κάτι θέματα με το Galaxy και δεν μπορούσε να το "ανεβάσει" για αρκετές μέρες), οπότε πλέον ήταν πολύ αργά για να στείλουν GOG codes στους reviewers :/

Στα του παιχνιδιού τώρα, επειδή δίνω μάχη να τερματίσω το Tyranny και ο ελεύθερος χρόνος είναι ελάχιστος τελευταία, το Thimbleweed πήρε αναβολή για τις Πασχαλινές διακοπές ( = από βδομάδα). Πάντως το έβαλα λίγο να το δω για ένα ταταρτάκι - δείχνει πολύ ευχάριστο, αν εξαιρέσουμε τα ξεκάρφωτα αστεία που σπάνε τον 4ο τοίχο.

No good deed goes unpunished

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum