COGS

More
02 Νοε 2011 01:41 #34304 by skoros
COGS was created by skoros
Δεν ξέρω πόσοι ασχολείστε με puzzle games αλλά πριν 2-3 μήνες είχα κολλήσει με το COGS.
www.cogsgame.com/
Το τρέιλερ ειναι κατατοπιστικό ως προς το gameplay. Εξυπνες ιδέες και ωραία υλοποίηση.
Το ανακάλυψα χάρη στα indie humble bundles όπως και τα trine & braid.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
02 Νοε 2011 11:35 #34306 by crocark
Replied by crocark on topic Re: COGS
Πολύ καλό!!! Υπάρχει κάπου;

ΑΠΟ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΜΕΤΑΣΤΗΘΙ

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
02 Νοε 2011 11:44 #34308 by skoros
Replied by skoros on topic Re: COGS
Δε νομίζω ότι υπάρχει σε retail έκδοση. Μόνο ψηφιακή θα βρεις.
Στη σελιδα που έχω δώσει παραπάνω έχει απο που μπορείς να το αγοράσεις-κατεβάσεις.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
02 Νοε 2011 11:45 #34309 by crocark
Replied by crocark on topic Re: COGS
Κρίμα, γιατί φαίνεται πολύ καλό.

ΑΠΟ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΜΕΤΑΣΤΗΘΙ

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
02 Νοε 2011 11:48 #34310 by skoros
Replied by skoros on topic Re: COGS
www.direct2drive.co.uk/8135/prod ... s-Download

εδώ πάντως το έχουν drm-free.

Εγώ ημουν τυχερός και το πέτυχα σε humble bundle

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
02 Νοε 2011 11:50 #34312 by crocark
Replied by crocark on topic Re: COGS
Α πα πα πα πα! Μακριά!
Αν υπάρχουν πολλά τέτοια θα μπορούσαν να τα εκδώσουν σε πεντάδες.
Ευχαριστώ πολύ πάντως :D

ΑΠΟ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΜΕΤΑΣΤΗΘΙ

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
02 Νοε 2011 16:57 #34314 by Praetorian
Replied by Praetorian on topic Re: COGS
Κι εγώ την DRM-free έκδοση που είχε ένα από τα πρόσφατα Indie Bundles έχω, που ήταν και redeemable στο steam μέσω ενός κωδικού.
Καλό εθιστικό παιχνιδάκι, ειδικά για τις "γιορτές" που δουλεύω με PC χαμηλών σχετικά δυνατοτήτων/επιδόσεων.

Το μόνο *κακό* του για την περίπτωση μου, είναι ότι λόγω OCD( www.nimh.nih.gov/health/topics/o ... ndex.shtml ) :? δεν μου κάνει καρδιά να προχωρήσω σε επόμενο puzzle αν δεν έχω πάρει gold στο προηγούμενο.
Για κάποιο λόγο λοιπόν (ίσως δεν χρησιμοποιεί το steam cloud?) το παιχνίδι δεν κράτησε την όποια πρόοδο είχα κάνει μέσα στο καλοκαίρι την περίοδο των διακοπών μου, και μετά δεν μου έκανε καρδιά να το ξεκινήσω πάλι από το μηδέν...

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 SE και CD VGA beta patch !!!, Indiana Jones 3 και LOOM , Grim Fandango

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
02 Νοε 2011 18:57 #34318 by skoros
Replied by skoros on topic Re: COGS

Praetorian wrote: Κι εγώ την DRM-free έκδοση που είχε ένα από τα πρόσφατα Indie Bundles έχω, που ήταν και redeemable στο steam μέσω ενός κωδικού.
Καλό εθιστικό παιχνιδάκι, ειδικά για τις "γιορτές" που δουλεύω με PC χαμηλών σχετικά δυνατοτήτων/επιδόσεων.

Το μόνο *κακό* του για την περίπτωση μου, είναι ότι λόγω OCD( www.nimh.nih.gov/health/topics/o ... ndex.shtml ) :? δεν μου κάνει καρδιά να προχωρήσω σε επόμενο puzzle αν δεν έχω πάρει gold στο προηγούμενο.
Για κάποιο λόγο λοιπόν (ίσως δεν χρησιμοποιεί το steam cloud?) το παιχνίδι δεν κράτησε την όποια πρόοδο είχα κάνει μέσα στο καλοκαίρι την περίοδο των διακοπών μου, και μετά δεν μου έκανε καρδιά να το ξεκινήσω πάλι από το μηδέν...


Και γω το έχω κάνει redeem sto steam γιατί μου άρεσαν τα achievements και τα στατιστικά των υπόλοιπων παικτών.
Το παιχνίδι δεν υποστήριζε cloud save μεχρι πριν λίγο καιρό, οπότε ήσουν άτυχος και έχασες τα saves. Τώρα υπάρχει κανονικά cloud save.
Συμβουλή μου: ξεκίνα το πάλι σιγά σιγά, άσε την εμμονή σου με τα χρυσά [προσωρινά], και όταν φτάσεις προς τα τελευταια puzzle γύρνα στα πρώτα... θα τα έχεις για πλάκα τα χρυσά.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
14 Νοε 2011 12:26 #34420 by skoros
Replied by skoros on topic Re: COGS

crocark wrote: Α πα πα πα πα! Μακριά!
Αν υπάρχουν πολλά τέτοια θα μπορούσαν να τα εκδώσουν σε πεντάδες.
Ευχαριστώ πολύ πάντως :D


www.gamersgate.com/DD-COGS/cogs
Προσφορά το παιχνίδι με 2?.
Μπορεί να ειναι σε download μορφή που ξέρω ότι αποφεύγεις, αλλά τουλάχιστον είναι DRM-free και πιστεύω αξίζει τα 2 ?.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
17 Νοε 2011 11:47 #34432 by crocark
Replied by crocark on topic Re: COGS
Όχι. Δεν είναι θέμα χρημάτων. Είναι αρχή. Άμα θέλω να μην κυκλοφορούν παιχνίδια σε μορφή πλην retail, το μόνο που μπορώ σαν καταναλωτής είναι να αγοράζω μόνο retail. Ξέρω. Ένας αγώνας ακόμη (από τους πολλούς) στον οποίο παλεύω μόνος μου, αλλά δεν το βάζω κάτω. Πείσμα γαιδουρινό :lol: Πάντως ευχαριστώ που συνεχίζεις και με σκέφτεσαι :D Είμαι σίγουρος πως αν η εταιρεία που το έφτιαξε βάλει κάποτε μυαλό, από αυτά που εκπέμπουν και λαμβάνουν ίδιες συχνότητες με τα γαιδουρινά, θα θυμηθείς να μου το πεις.

ΑΠΟ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΜΕΤΑΣΤΗΘΙ

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
17 Νοε 2011 12:53 #34434 by skoros
Replied by skoros on topic Re: COGS
Ευκαιρία λοιπόν να τοποθετηθώ και γω για το θέμα του retail VS download.

Γνώμη μου είναι ότι το κυρίως πιάτο στα παιχνίδια είναι το ίδιο το παιχνίδι, το software.
Συμφωνώ ότι μια ωραία συσκευασία (κουτί, μανουαλ κτλ) ανεβάζει την ποιότητά του, τη συλλεκτική του αξία και γενικώς το κάνει πιο ελκυστικό στο μάτι και ανοίγει την όρεξή μας να ασχοληθούμε μαζί του.
Όμως:
1) Τα περισσότερα retail παιχνίδια δεν είναι πλέον έτσι. Με λίγες εξαιρέσεις, τα περισσότερα είναι σπαρτιάτικα.
2) Πολλοί μικροί ανεξάρτητοι προγραμματιστές δεν έχουν τη δυνατότητα να βρουν καποιον retail publisher. Γι αυτούς το download είναι η μόνη δυνατότητα να δείξουν τη δουλειά τους και αν βρουν απήχηση στο κοινό τότε ίσως βγουν και σε retail.
To Cogs συγκεκριμένα το έφτιαξαν νομίζω δύο άτομα... Δεν τίθεται λοιπόν θέμα "να βάλουν μυαλό", αλλά αν μπορούν δύο άτομα να πείσουν έναν εκδότη ότι αξίζει να επενδύσει.

Εννοείται ότι οι κυκλοφορίες σε download μορφή θα πρέπει να κοστίζουν maximum το μισό από ότι η retail έκδοση. Δεν καταλαβαινω τη λογική του Steam (και των όμοιών του) που πουλάνε παιχνίδια σε τιμή 50-60 ?. Είναι κοροϊδία.

Ψωνίζω από steam και πολύ περισσότερο από το GOG μόνο όταν κρίνω ότι το κυρίως πιάτο (software) είναι καλής ποιότητας και σε εξαιρετική τιμή. Για παράδειγμα πήρα τα τρία Gabriel Knight με 7?. Ομοίως και το COGS συνδυάζει και ποιότητα και χαμηλή τιμή.

Όπως και να χει σεβαστή η στάση σου να μην αγοράζεις μη retail και καλά κάνεις που τη στηρίζεις.

Αυτα τα ολίγα (πολλά)...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
17 Νοε 2011 19:26 #34438 by Pournelaos
Replied by Pournelaos on topic Re: COGS
Το πήρα τότε που βγήκε από steam σε προσφορά και σύμφωνα με τα στατιστικά του έπαιξα 11,7 ώρες μέχρι τις 21.6.2011. :lol: ΑΛΛΑ έχει κάτι υπερβολικά σπαστικά music puzzles που θυμίζουν adventure.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum