Survival Horror games I long

  • Fallen Angel
  • Fallen Angel's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Homo Adventurous
  • Homo Adventurous
More
29 Μαρ 2014 15:58 #42934 by Fallen Angel
Survival Horror games I long was created by Fallen Angel
Υποθέτω πως δεν είναι λίγοι οι adventurers που ασχολούνται και με survival horror games. Κι επειδή δεν είναι λίγα αυτά που μου έχουν τραβήξει την προσοχή τον τελευταίο καιρό, λέω πως μάλλον ήρθε η ώρα να ξεκινήσουμε ένα σχετικό thread. :) Here goes αυτό που προσωπικά περιμένω με μεγάλη ανυπομονησία:


Grave ( kickstarter , website )



Χαρακτηριστικά που τραβάνε την προσοχή:

* Reinventing survival horror
The player can take action when frightening moments occur, but has to use strategy to find the right tool for the right job. This isn't just about stockpiling or storing inventory items.

* Light fights the darkness
Instead of guns or knives, your weapons are entirely light-based. Many of the creatures in Grave react to light, each in unique ways. Whether tossing a flashbang or igniting a puddle of gasoline, Grave presents many options for dealing with encounters.

* Ever-changing world inspired by surrealist art
Not just a visual, the world changes and rearranges itself during play. Each passing night offers a change to the experience.

* Full story progression
Not just a rogue-like or survival experience, Grave features a full story with multiple acts, strange characters and many unique elements taking advantage of the surreal setting

Nothing happens unless first a dream...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
29 Μαρ 2014 18:19 #42936 by WickedMan
Replied by WickedMan on topic Re: Survival Horror games I long
Ποστάρω μόνο και μόνο για να δηλώσω τη ζήλια μου για όσους μπορούν να παίζουν τέτοια παιχνίδια.

Συνεχίστε. :mrgreen:

Πάρε χαφάκι, χαφάκι Ισπανό / Γάλλο πάρε για κόφτη / φουνταριστό Αργεντινό / γκολκίπερ πάντα Γερμανόοοοο / και καπετάν τον Τότι...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
29 Μαρ 2014 19:27 #42938 by giovanna
Replied by giovanna on topic Re: Survival Horror games I long
Παναγία μου μακριά απο εμένα, απαπα :lol:

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
29 Μαρ 2014 19:28 #42939 by H.P. Lovecraft
Replied by H.P. Lovecraft on topic Re: Survival Horror games I long
Από όσα έχουν κυκλοφορήσει πρόσφατα, θέλω να παίξω το Outlast. Από μελλοντικές κυκλοφορίες, οπωσδήποτε το Alien - Isolation, αφού είμαι φαν της πρώτης ταινίας.. Μακάρι να χει αντίστοιχη ατμόσφαιρα !
Η μήπως απλά να ξαναπαίξω το Silent Hill 2 που το χω ψιλοξεχάσει μετά από τόσα χρόνια ??

Είδα να χάσκει το σκοτεινό σύμπαν. Εκεί όπου μαύροι πλανήτες κυλούν μόνοι, χωρίς κανείς να γνωρίζει τον τρόμο τους, χωρίς λάμψη, χωρίς σκοπό, χωρίς όνομα.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
30 Μαρ 2014 08:31 #42940 by maladroid
Replied by maladroid on topic Re: Survival Horror games I long
Το Outlast αξίζει. Έχει κάποια φτηνά τρομάγματα τύπου "BOO, σε τσάκωσα μπαγασάκο!" αλλά η ιδέα με τον χειρισμό της κάμερας, το κρυφτό (και το κυνηγητό) με τους τρόφιμους και η όλη νοσηρή ατμόσφαιρα αποζημιώνουν και με το παραπάνω, συν ότι ορισμένα σημεία είναι πραγματικά καθηλωτικά και σε κάνουν να αισθάνεσαι εντελώς αβοήθητος (το κομμάτι στο προαύλιο ήταν το χειρότερο). Μην περιμένεις, όμως, την σεναριακή αίγλη του Silent Hill 2, η ιστορία του Outlast είναι αρκετά κλισεδιάρικη.

Το Alien φαίνεται αξιοπρεπές αλλά ένα preview που διάβασα πρόσφατα σε site που γενικά εμπιστεύομαι, μου ράγισε την καρδιά :(

www.rockpapershotgun.com/2014/03 ... rror-game/

No good deed goes unpunished

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
30 Μαρ 2014 16:33 #42941 by H.P. Lovecraft
Replied by H.P. Lovecraft on topic Re: Survival Horror games I long
Ωραία, θα ξεκινήσω το Outlast λοιπόν. :D Και εννοείται πως τα silent hill 1-4 δεν τα συγκρίνω με κανένα άλλο survival horror !

Είδα να χάσκει το σκοτεινό σύμπαν. Εκεί όπου μαύροι πλανήτες κυλούν μόνοι, χωρίς κανείς να γνωρίζει τον τρόμο τους, χωρίς λάμψη, χωρίς σκοπό, χωρίς όνομα.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
31 Μαρ 2014 20:34 #42946 by Peter Pan
Replied by Peter Pan on topic Re: Survival Horror games I long
Περιμένω με αγωνία το SOMA το νέο game της αγαπημένης Frictional.

Αργεί όμως...
Μεχρι τότε θα ξαναεγκαταστήσω τα Penumbra (Overture, Black Plague και Requiem) οποία συστήνω ανεπιφύλαχτα σε όσους αρέσουν τα survival horror games. Ψαξ'τε τα! www.gog.com/game/the_penumbra_collection

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Fallen Angel
  • Fallen Angel's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Homo Adventurous
  • Homo Adventurous
More
31 Μαρ 2014 20:44 #42947 by Fallen Angel
Replied by Fallen Angel on topic Re: Survival Horror games I long
Το Outlast είναι δυνατό, πολύ δυνατό. Η αδρεναλίνη χτυπάει κόκκινο ακόμη κι εκεί που ξέρεις πως ΘΑ συμβεί κάτι. Φοβερό immersion. Αλλά φυσικά δε συγκρίνεται με το Silent Hill. Τα συγκεκριμένα παιχνίδια έγραψαν ιστορία for a reason (καλά, όχι όλα, ας αγνοήσουμε π.χ. το Homecoming 8) ). Πες μας εντυπώσεις τις εντυπώσεις σου μόλις το τελειώσεις (μικρούλι είναι).

Για τo SOMA κι εγώ μετράω μέρες. Μόνο που... δεν ξέρω, θεωρείται survival horror; Θα έχει μάχες; Είχα καταλάβει πως θα είναι όπως το Amnesia. Αν δηλαδή σε πιάσει το τέρας, πας εις τόπο χλοερό με συνοπτικές, δεν υπάρχει μάχη και αντίσταση. Σε κάθε περίπτωση... πωωωω (καρδούλες), κάθε φορά που βλέπω το trailer, ξαναπορώνομαι. Θα είναι έπος. Η αγωνία του gameplay στο Amnesia με το υπόβαθρο της ιστορίας στο Amnesia II. Και εγένετω αριστούργημα. :)

Nothing happens unless first a dream...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
01 Απρ 2014 13:52 #42956 by Tasos
Replied by Tasos on topic Re: Survival Horror games I long
Καταγράψτε παρακαλώ ακόμα έναν λάτρη των survival horror games! Δυστυχώς, όμως, δεν έχω ασχοληθεί, όσο θα ήθελα!

Μπορείτε να μου προτείνεται ένα-δυο κορυφαία horror games σχετικά πρόσφατα κατά προτίμησηή τουλάχιστον με ατμοσφαιρικά γραφικά και ήχο;;;

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
01 Απρ 2014 17:06 #42958 by H.P. Lovecraft
Replied by H.P. Lovecraft on topic Re: Survival Horror games I long

Tasos wrote: Καταγράψτε παρακαλώ ακόμα έναν λάτρη των survival horror games! Δυστυχώς, όμως, δεν έχω ασχοληθεί, όσο θα ήθελα!

Μπορείτε να μου προτείνεται ένα-δυο κορυφαία horror games σχετικά πρόσφατα κατά προτίμησηή τουλάχιστον με ατμοσφαιρικά γραφικά και ήχο;;;


Αν δεν έχεις παίξει κάποιο απ τα παρακάτω, είσαι τυχερός :

Silent Hill 2,4,3 (δεν είναι πρόσφατα, όμως πραγματικά δεν έχει σημασία)
Amnesia 1,2
Slenderman 2

Με σειρά προτίμησης τη σειρά που τα έγραψα.
Προσοχή μόνο στο επίπεδο δυσκολίας των γρίφων στα silent hill, όπου οπωσδήποτε πρέπει να είναι στο medium.

Είδα να χάσκει το σκοτεινό σύμπαν. Εκεί όπου μαύροι πλανήτες κυλούν μόνοι, χωρίς κανείς να γνωρίζει τον τρόμο τους, χωρίς λάμψη, χωρίς σκοπό, χωρίς όνομα.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
01 Απρ 2014 19:15 #42959 by Peter Pan
Replied by Peter Pan on topic Re: Survival Horror games I long

Fallen_Angel wrote: Για τo SOMA κι εγώ μετράω μέρες. Μόνο που... δεν ξέρω, θεωρείται survival horror; Θα έχει μάχες; Είχα καταλάβει πως θα είναι όπως το Amnesia. Αν δηλαδή σε πιάσει το τέρας, πας εις τόπο χλοερό με συνοπτικές, δεν υπάρχει μάχη και αντίσταση. Σε κάθε περίπτωση... πωωωω (καρδούλες), κάθε φορά που βλέπω το trailer, ξαναπορώνομαι. Θα είναι έπος. Η αγωνία του gameplay στο Amnesia με το υπόβαθρο της ιστορίας στο Amnesia II. Και εγένετω αριστούργημα. :)


Κι όμως, είναι και παραείναι survival -άλλωστε σαν όρος αυτό σημαίνει- και ευχόμαστε να μην έχει μάχες και να μας δώσουν ακόμα ένα διαμαντάκι εκεί στην Frictional μετά τα εξαιρετικά Penumbra και Amnesia TDD.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
02 Απρ 2014 11:29 #42971 by Tasos
Replied by Tasos on topic Re: Survival Horror games I long
Ευχαριστώ πολύ για τις προτασεις! Χρωστάω το Amnesia 2, οπότε θα το δοκιμάσω άμεσα!

Τα Silent Hill σιγά σιγά, είναι ενα franchise που δεν το έχω εξερευνήσει καθόλου

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Fallen Angel
  • Fallen Angel's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Homo Adventurous
  • Homo Adventurous
More
02 Απρ 2014 12:53 #42972 by Fallen Angel
Replied by Fallen Angel on topic Re: Survival Horror games I long

Peter Pan wrote: και ευχόμαστε να μην έχει μάχες και να μας δώσουν ακόμα ένα διαμαντάκι εκεί στην Frictional μετά τα εξαιρετικά Penumbra και Amnesia TDD.

Εγώ, να σου πω την αλήθεια, έχω μεγαλύτερες αξιώσες. Όπως το Amnesia ήταν καλύτερο από τα Penumbra (imho ασφαλώς), έτσι θέλω και περιμένω το SOMA να είναι καλύτερο από τα Amnesia. Επίσης, σκέφτομαι πως πλέον έχουν τα φόντα να δημιουργήσουν ένα ολοκληρωμένο αριστούργημα. Αρκεί να αναλογιστείς πως στο πρώτο Amnesia πέτυχαν ένα υπέροχο-φρικιαστικό-εθιστικό-τρομαχτικό gameplay και στο Amnesia δύο κατάφεραν να εμβαθύνουν στο story-telling (παρότι το έχασαν στο gameplay). Οπόοοοτε... αξιώνομαι κάτι καλύτερο από όλα όσα μας έχουν ήδη δώσει. ;)

Tasos wrote: Τα Silent Hill σιγά σιγά, είναι ενα franchise που δεν το έχω εξερευνήσει καθόλου

Τάσο, βάλε το Sillent Hill άμεσα στο πρόγραμμα. Είμαι σίγουρη πως θα αποζημιωθείς από την ατμόσφαιρα και τον αηδιαστικό κόσμο τους, ακόμη και τώρα που "τα χρονάκια του φαίνονται πλέον". Μεγάλα παιχνίδια, πραγματικά!!

Nothing happens unless first a dream...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
02 Απρ 2014 23:58 #42976 by Tasos
Replied by Tasos on topic Re: Survival Horror games I long
Installing Silent Hill 2..

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
03 Απρ 2014 16:01 #42978 by Peter Pan
Replied by Peter Pan on topic Re: Survival Horror games I long

Fallen_Angel wrote:

Peter Pan wrote: και ευχόμαστε να μην έχει μάχες και να μας δώσουν ακόμα ένα διαμαντάκι εκεί στην Frictional μετά τα εξαιρετικά Penumbra και Amnesia TDD.

Εγώ, να σου πω την αλήθεια, έχω μεγαλύτερες αξιώσες. Όπως το Amnesia ήταν καλύτερο από τα Penumbra (imho ασφαλώς), έτσι θέλω και περιμένω το SOMA να είναι καλύτερο από τα Amnesia. Επίσης, σκέφτομαι πως πλέον έχουν τα φόντα να δημιουργήσουν ένα ολοκληρωμένο αριστούργημα. Αρκεί να αναλογιστείς πως στο πρώτο Amnesia πέτυχαν ένα υπέροχο-φρικιαστικό-εθιστικό-τρομαχτικό gameplay και στο Amnesia δύο κατάφεραν να εμβαθύνουν στο story-telling (παρότι το έχασαν στο gameplay). Οπόοοοτε... αξιώνομαι κάτι καλύτερο από όλα όσα μας έχουν ήδη δώσει. ;)


Συμφωνώ με την λογική σου και κάθομαι σε αναμένα κάρβουνα περιμένωντας την κυκλοφορία του SOMA.
Και για να βάλω τα πράγματα στην θέση τους.... Ποτέ δεν υπήρξε Amnesia 2. Μόνο ένα παιχνίδι που ανέπτυξε η The Chinese Room (βλέπε το υπέροχο imho Dear Esther) με ελάχιστη συμμετοχή της Frictional, πράγμα το οποίο φαίνεται άλλωστε και στο story και στην ατμόσφαιρα.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum