Atlantis II

  • f2bnp
  • f2bnp's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Elite Member
  • Elite Member
More
06 Σεπ 2008 14:25 #21074 by f2bnp
Atlantis II was created by f2bnp
Αγόρασα πρόσφατα το Atlantis 2 αφού τερμάτισα το Lost Tales και το εγκατέστησα σε ένα παλιό PC που έχω για να μην μπλέκω με XP.Συγκεκριμένα το PC αποτελείται από τα εξής:

Pentium 3 στα 1000MHz
256 SDRAM
GeForce FX5200 + Voodoo 2 SLI(: D)
Μια ενσωματωμένη κάρτα γραφικών
80 GB + 13 GB Σκληροί δίσκοι
DVD RW
Win98SE

Τέλοσπαντων αφού το έγραψα βάζω το δισκάκι να παίξω και ανακαλύπτω ότι τα γράμματα φαίνονται υπερβολικά μικρά και δεν μπορώ να τα διαβάσω ούτε σε ανάλυση 640x480 ούτε 800x600.Στην αρχή υπέθεσα πως το παιχνίδι απο μόνο του πάει κα χρησιμοποιεί τις Voodoo.Κάτεβασα λοιπόν το 3D Control Center και το δοκίμασα με τις Voodoo 2 να κάνουν render καθώς και με την FX 5200.Το αποτέλεσμα είναι ίδιο.Έχω δοκιμάσει και με μία GF 4 MX 440 και παλαιότερους drivers(τώρα έχω τους 6x.xx).Μπορεί να βοηθήσει κανείς;

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
06 Σεπ 2008 14:42 #21075 by Elessar
Replied by Elessar on topic Atlantis II
Πόσες ίντσες είναι η οθόνη σου;

Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • f2bnp
  • f2bnp's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Elite Member
  • Elite Member
More
06 Σεπ 2008 14:54 #21076 by f2bnp
Replied by f2bnp on topic Atlantis II
15άρα είναι CRT.Παίζει ρόλο ε;

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
06 Σεπ 2008 15:53 #21077 by Elessar
Replied by Elessar on topic Atlantis II
Αν ήταν μεγάλη θα το καταλάβαινα να σου εμφανίζει μικρά τα γράμματα, αλλά η οθόνη σου είναι οκ. Τα patch για το παιχνίδι τα έβαλες; Επίσης έχεις την ευρωπαική έκδοση (Atlantis 2) ή την αμερικάνικη (Beyond Atlantis);

Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
06 Σεπ 2008 16:03 #21078 by odnorf
Replied by odnorf on topic Atlantis II
Ο υπολογιστής σου έχει 3 κάρτες γραφικών από διαφορετικές εταιρείες; Μου κάνει εντύπωση που ξεκινάει. Δοκίμασε να έχεις μόνο τη μία ενεργοποιημένη.

lamp dog - <!-- w --> www.dead-code.org <!-- w -->

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • f2bnp
  • f2bnp's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Elite Member
  • Elite Member
More
06 Σεπ 2008 16:20 #21079 by f2bnp
Replied by f2bnp on topic Atlantis II
Οι Voodoo 2 ήταν μόνο για 3D παίδες.Για αυτό και χρειάζονταν άλλη μία κάρτα γραφικών για 2D.Δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα με κανένα άλλο παιχνίδι (αυτή την στιγμή έχει πάνω 46 παιχνίδια :P) από Tomb Raider 1 σε DOS μέχρι και Unreal Tournament 2004.Ακόμα και το Atlantis 1 τρέχει κανονικά.Η Default ανάλυση στο background είναι 1024x768,οι αναλύσεις που επιτρέπει το παιχνίδι είναι 640x480 και 800x600.Το πρόβλημα υφίσταται με τα γράμματα γιατί δεν διαβάζονται με τίποτα.Όλα τα υπόλοιπα λειτουργούν κανονικά.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
06 Σεπ 2008 19:36 #21080 by odnorf
Replied by odnorf on topic Atlantis II
Ναι αλλά αναφέρεις και μία ενσωματωμένη κάρτα γραφικών. Εκτός του ότι πιθανότατα η FX5200 είναι πιο γρήγορη από την voodoo2 σε 3D ;) Είναι μία σκέψη να αφαιρέσεις προσωρινά την voodoo και να δοκιμάσεις. Πέρα από αυτό, τα γράμματα έχουν το ίδιο μέγεθος στις δύο αναλύσεις που τρέχει το παιχνίδι ή αλλάζουν; Εφόσον έχεις crt οθόνη δοκίμασε να αλλάξεις την ανάλυσή της σε 800x600 και μετά να τρέξεις το παιχνίδι.

lamp dog - <!-- w --> www.dead-code.org <!-- w -->

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • f2bnp
  • f2bnp's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Elite Member
  • Elite Member
More
06 Σεπ 2008 20:31 #21081 by f2bnp
Replied by f2bnp on topic Atlantis II
η ενσωματωμένη είναι απενεργοποιημένη.Επίσης οι Voodoo είναι για Glide.Τέλος το έβαλα στα XP και δούλεψε τέλεια.Thanks anyway

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
06 Σεπ 2008 21:19 #21082 by Elessar
Replied by Elessar on topic Atlantis II
Πρώτη φορά βλέπω παλιό game να τρέχει καλύτερα στα XP απ΄ότι στα 98!

Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • f2bnp
  • f2bnp's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Elite Member
  • Elite Member
More
07 Σεπ 2008 01:36 #21083 by f2bnp
Replied by f2bnp on topic Atlantis II
Τι να πω μάλλον η GeForce θα είναι απλά βαριέμαι να το ψάχνω.Σε λίγο καιρό που θα έχω στα χέρια μου μία Voodoo 5 θα ξαναδοκιμάσω :D
Τελικά στα XP δούλεψε plug&amp;play!

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
07 Σεπ 2008 10:47 #21085 by odnorf
Replied by odnorf on topic Atlantis II
@F2bnp

Από απλή περιέργεια και μόνο. Παίζεις κάποια παιχνίδια που υποστηρίζουν μόνο Glide και software rendering; Ρωτάω γιατί η fx5200 είναι απίστευτα πιο γρήγορη από την voodoo2 και αρκετές φορές πιο γρήγορη από την voodoo5 (είναι εντελώς διαφορετικές γενιές, η voodoo2 για παράδειγμα είναι συγκρίσιμη με μία tnt2).

lamp dog - <!-- w --> www.dead-code.org <!-- w -->

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • f2bnp
  • f2bnp's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Elite Member
  • Elite Member
More
08 Σεπ 2008 01:15 #21097 by f2bnp
Replied by f2bnp on topic Atlantis II
Το PC είναι για LAN και παλιά παιχνιδιά.Δηλαδή σε LAN έχω Warcraft 3,UT 2004,Call Of Duty 1 κτλ
Τώρα οι Voodoo 2 είναι μόνο για τα παιχνίδια που επιτρέπουν το glide και επειδή είναι 2 συνήθως πιάνω 75 καρέ σε όλα τα Glide games.Οπότε η 5200 δεν μου χρειάζεται εκεί γιατί το Glide ήταν πιο γρήγορο και ομορφότερο τις περισσότερες φορές από το D3D.
Ας πούμε το Unreal Tournament 1 έχω την ίδια ταχύτητα και με τις 2 κάρτες(ή μάλλον 3 :P) και σε Glide αισθητά πιο όμορφο έχοντας αντανακλάσεις και καλούδια.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum