Psychonauts από humble bundle

  • Topic Author
  • Visitor
  • Visitor
07 Ιουλ 2012 22:06 #38234 by
Κατάφερε κανείς να τρέξει το Psychonauts κατεβάζοντάς το όπως εγώ από το hundle bundle? Αυτό που κατεβαίνει είναι ένα Psychonauts_PC.zip, το οποίο δίνει έναν φάκελο που μοιάζει με αυτόν που θα έπρεπε να υπάρχει... στα program files ΑΦΟΥ γίνει install το παιχνίδι..

Μέσα υπάρχει ένα psychonauts.exe, (το μόνο .exe) το οποιό ωστόσο δίνει error ότι δεν βρίσκει κάποιο .dll ,και να προσπαθήσω να κάνω ξανά εγκατάσταση..

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
08 Ιουλ 2012 10:26 #38236 by Praetorian
Replied by Praetorian on topic Re: Psychonauts από humble bundle
Σε Windows 7 x64 SP1, η έκδοση από το Humble Indie Bundle V, αν εκτελέσω απευθείας το psychonauts.exe μου βγάζει το σφάλμα:
d3dx9_43.dll is missing

Αυτό υποδεικνύει ότι λείπει κάτι από την εγκατάσταση του Directx.
H έκδοση αυτή στο φάκελο του psychonauts έχει και ένα υποφάκελο "redist"
Εκεί έχει δύο .exe:
- Το ένα, το DXSETUP.exe, είναι για setup /update του DirectX και
- το άλλο, το vcredist_x86.exe, είναι για setup του Visual C++ 2008 Redistributable Package (x86 έκδοση).

Και τα δύο από αυτά λογικά χρειάζεται να είναι εγκατεστημένα για να τρέξει το παιχνίδι.

Εγώ πάλι δοκίμασα να εγκαταστήσω την πίο πρόσφατη έκδοση του DirectX Runtime από τη Microsoft:
DirectX End-User Runtime Web Installer 9.29.1974 English

(κατεβάζεις τον dxwebsetup.exe και το εκτελείς και αυτό θα μεταφορτώσει και θα εγκαταστήσει τα απαραίτητα και πιο πρόσφατα updates).

Μετά από αυτό έτρεξε ok το παιχνίδι. Δεν χρειάστηκε να τρέξω το DCSetup ή το vcredist_x86.exe (και για το τελευταίο, αν χρειαζόταν, υποψιάζομαι ότι ίσως θα έπρεπε στο δικό μου PC να εγκαταστήσω την x64 έκδοση ( Microsoft Visual C++ 2008 SP1 Redistributable Package (x64) ))

Σε τί μηχάνημα και λειτουργικό σύστημα (ποια έκδοση Windows) δοκίμασες;

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 SE και CD VGA beta patch !!!, Indiana Jones 3 και LOOM , Grim Fandango

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Topic Author
  • Visitor
  • Visitor
08 Ιουλ 2012 14:54 #38237 by
Έχω win 7 σε 32bit σύστημα. Ευχαριστώ, θα δοκιμάσω αυτό που μου είπες και θα ενημερώσω

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Topic Author
  • Visitor
  • Visitor
08 Ιουλ 2012 19:27 #38238 by
Tελικά με το install του DXSetup μόνο έφτιαξε και τρέχει κανόνικά :) Πολλά ευχαριστώ, απ' την εισαγωγή φαίνεται εξαιρετικό! Αν και θα πάρει κάμποσο καιρό να συνηθίσω τα controls απ' ό,τι φαίνεται

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
08 Ιουλ 2012 21:47 #38239 by moumiaq
Replied by moumiaq on topic Re: Psychonauts από humble bundle
Είναι εκπληκτικό παιχνίδι και με πολλές δόσεις τρέλας. :D

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum