BLACK MIRROR

  • adreasnaxos
  • Topic Author
  • Offline
  • Walker Survivor
  • Walker Survivor
More
22 Ιαν 2005 08:08 #3593 by adreasnaxos
BLACK MIRROR was created by adreasnaxos
BLACK MIRROR
Adventure Τρίτου Προσώπου
Κατασκευαστής: Future Games / Κυκλοφορία: 2003


Ο πατέρας σου βρίσκεται ξαφνικά νεκρός κι εσύ, μετά από 12 χρόνια απουσίας, επιστρέφεις στον πατρικό πύργο, στο Black Mirror, για ν' αναζητήσεις την αιτία.

Τά έξοχα, ατμοσφαιρικά γραφικά, είναι το πρώτο ελκυστικό σημείο του παιχνιδιού. Η πλοκή κι η προοδευτική εξέλιξη τής ιστορίας, το δεύτερο. Ολο το σκηνικό προδικάζει μιάν άκρως ενδιαφέρουσα συνέχεια… πού δεν έρχεται όμως ποτέ.

Παρ' όλο πού τά δραματικά γεγονότα συνεχίζονται γύρω σου, παρ' όλο πού το "σκοτεινό σημείο" της ιστορίας αρχίζει να σκιαγραφείται, κάτι λείπει για να κρατήσει αμείωτο το ενδιαφέρον. Κι αυτό δέν είναι άλλο από τήν απουσία ενδιαφέροντος στούς γρίφους του.*

Ανά πάσα στιγμή ξέρεις ότι για να προχωρήσει η ιστορία θα πρέπει να βρείς κάτι πεταμένο κάτω ή να μιλήσεις με κάποιον. Οπότε κι αρχίζουν τ' αδιάκοπα πήγαιν-έλα στά γνωστά μέρη μέχρι νά βρεθεί αυτό τό κάτι ή ο κάποιος πού δέν υπήρχε πρίν. Τό ξενέρωμα απ' αυτή τή διαδικασία δέν μπορεί παρά νά καταστρέψει καί το ενδιαφέρον γιά τό παιχνίδι.

Συνηθισμένη περίπτωση πού τείνει να γίνει μόνιμη σ' αυτό το μυθιστορηματικό είδος adventure. Κι αν τά Syberia σώζονται από την ποιητική γλώσσα του Sokal, για τά άλλα πρέπει σίγουρα να βρεθεί κάποια Jensen. Μέχρι πότε τά όμορφα γραφικά θά μπορούν νά διασώζουν τούς τίτλους;

* Κι εδώ, επαναλαμβάνεται άλλη μια γνωστή, θλιβερή ιστορία, πού γιά μένα αποδεικνύει καί τήν δυσκολία πού έχουν κάποιοι νά κατασκευάζουν καλούς γρίφους. Απλοικότητα μέν στό μεγαλύτερο μέρος, αλλά όταν θέλουμε κάτι να το κάνουμε δύσκολο, στέλνουμε τον παίχτη αδιάβαστο. Σε κάποιο σημείο θα χρειαστεί να βρείτε κάποια εγκυκλοπαίδεια με τις θέσεις των πλανητών.

Βαθμολογία: 3/5

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
22 Ιαν 2005 12:08 #3598 by Elessar
Replied by Elessar on topic BLACK MIRROR
Ένα απο το πιο ευχάριστα adventures που έχω παίξει τα τελευταία 3 χρόνια. Στα πλήν ο γρίφος με τους πλανήτες που προανέφερες, ένα καταραμένο slider puzzle και τα σεναριακά κενά που αφήνει στο τέλος.
Προσωπικά 4/5

Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
22 Ιαν 2005 15:58 #3606 by Fallen Angel
Replied by Fallen Angel on topic BLACK MIRROR
Συμπλήρωσε στα προαναφερθέντα πλην και το απαράδεκτο voice acting και τον εκνευριστικότατο τρόπο ενεργοποιήσης αντικειμένων (τώρα δεν κάνει τίποτα, μετά από κάτι άλλο ξαφνικά κάτι κάνει και το παίρνεις)... και δυστυχώς δε μπορεί να πάρει πάνω από 3/5.

Nothing happens unless first a dream...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
22 Ιαν 2005 16:27 #3607 by qrious
Replied by qrious on topic BLACK MIRROR

Fallen_Angel wrote: Συμπλήρωσε στα προαναφερθέντα πλην και το απαράδεκτο voice acting και τον εκνευριστικότατο τρόπο ενεργοποιήσης αντικειμένων (τώρα δεν κάνει τίποτα, μετά από κάτι άλλο ξαφνικά κάτι κάνει και το παίρνεις)... και δυστυχώς δε μπορεί να πάρει πάνω από 3/5.


έχω ακούσει και εγώ πολλά για το voice acting αλλα εμενα δεν με χάλασε καθόλου. αυτό που δεν μου άρεσε ήταν κάποια slider puzzles (πχ. αυτός με τα ζώδια) δεν τους μπορώ καθόλου τους συγκεκριμένους γρίφους γιατί δεν απαιτούν κάποια λογική για να τους λύσεις. δηλαδή ούτε με walkthrough δεν λυνονται.βρήκα save για το συγκεκριμένο σημείο το περασα.i ατμόσφαιρα και τα γραφικά μου άρεσαν παρα πολύ για αυτό και από μένα παίρνει
3.5/5

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
22 Ιαν 2005 23:27 #3618 by Elessar
Replied by Elessar on topic BLACK MIRROR
Εξαιτίας ενος slider παρολίγο να παρατήσω το Pandora Directive, πίσω στο μακρινό 1999!! (6 χρόνια πριν, Αμάν!!!)

Τα σιχαίνομαι!!! :evil: :evil: :evil: :evil:

Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
24 Ιαν 2005 13:42 #3665 by VirginPrune
Replied by VirginPrune on topic BLACK MIRROR
katevasa proxthes to demo toy kai den eixe omilies .
To kanoniko paixnidi exei hxo stis omilies-suzutiseis?

Tom skeleton,its time to have some fun!
So grab your tricks or treat,
the day of the dead has begun!

Tommy-boy ,eat your candy skull!

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • adreasnaxos
  • Topic Author
  • Offline
  • Walker Survivor
  • Walker Survivor
More
24 Ιαν 2005 14:12 #3672 by adreasnaxos
Replied by adreasnaxos on topic BLACK MIRROR
Ναί.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
24 Ιαν 2005 16:50 #3681 by Fallen Angel
Replied by Fallen Angel on topic BLACK MIRROR
Θα κάνω μια κάπως χαζή ερώτηση (και δε θέλω γέλια): τι είναι τα slider puzzles? Οι γρίφοι που παιδεύεσαι να λύσεις μέσω trial and error, χωρίς στοιχεία?

Nothing happens unless first a dream...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
24 Ιαν 2005 17:22 #3688 by Elessar
Replied by Elessar on topic BLACK MIRROR
Είναι αυτό που έχει ένα ταμπλω που είναι γεμάτο με πλακάκια, μία θέση όμως είναι κενή. Πρέπει έτσι να μετακινείς ένα πλακάκι κάθε φορά στο άδειο προκειμένου να φτιάξεις ένα pattern.

Δεν ξέρω έαν το περιγράφω καλά....
Slider είναι το Puzzle στο Black Mirror όπου τα πλακάκια έιναι τα σύμβολα του Ζωδιακού Κύκλου. "Γλυστρώντας" (slide) κάθε φορά ένα πλακάκι στο κενό χώρο πρέπει να τα μετακινήσεις έτσι ώστε να τα βάλεις σε συγκεκριμένη σειρά

Pure Frustration!!!

Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
24 Ιαν 2005 17:31 #3691 by Fallen Angel
Replied by Fallen Angel on topic BLACK MIRROR

Elessar wrote: Είναι αυτό που έχει ένα ταμπλω που είναι γεμάτο με πλακάκια, μία θέση όμως είναι κενή. Πρέπει έτσι να μετακινείς ένα πλακάκι κάθε φορά στο άδειο προκειμένου να φτιάξεις ένα pattern.

Δεν ξέρω έαν το περιγράφω καλά....
Slider είναι το Puzzle στο Black Mirror όπου τα πλακάκια έιναι τα σύμβολα του Ζωδιακού Κύκλου. "Γλυστρώντας" (slide) κάθε φορά ένα πλακάκι στο κενό χώρο πρέπει να τα μετακινήσεις έτσι ώστε να τα βάλεις σε συγκεκριμένη σειρά

Pure Frustration!!!



Ααα! (επιφώνημα παιδιού που μαθαίνει τον κόσμο!) Μάλιστα!

Του Black Mirror δεν ήταν δύσκολο πάντως. Τουλάχιστον μόλις έβρισκες με ποια σειρά πάνε τα ζώδια. :wink:

Εντάξει δεν είναι ότι καλύτερο μπορεί να σου συμβεί σε γρίφο, αλλά σε πορώνουν. "Θα φτάσεις εκεί που θέλω χωρίς να μου χαλάσεις τη γωνία που μόλις έφτιαξα". Από κάτι action της κακιάς ώρας παρεμβολές πάντως τα προτιμώ.

Nothing happens unless first a dream...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
25 Ιαν 2005 00:07 #3702 by Elessar
Replied by Elessar on topic BLACK MIRROR
Προσωπικά μου προκαλούν αλλεπάληλες νευρικές κρίσεις... :x
Είναι καθαρή τύχη να το λύσεις εκτός και αν βασίζεται σε ανώτερα μαθηματικά με τα οποία δεν έχω επαφή ως θεωρητικός επιστήμων....!!!

Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
09 Απρ 2007 17:39 #15618 by neo83_gr
Replied by neo83_gr on topic BLACK MIRROR
Αφου ξεθαψα το παιχνιδι, ας ξεθαψω και το post. Ειχα την εντυπωση οτι το παιχνιδι θα με ξετρελανει αλλα εκανα λαθος. αξιζει οσο του βαζετε. 3/5 δηλαδη. πολυ .... αργο και βαρυ παιχνιδι. με βαρετο ηρωα. Κριμα, με λιγες πινελιες θα μπορουσε να ειναι πολυ καλυτερο

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
09 Απρ 2007 17:48 #15619 by Tasos
Replied by Tasos on topic BLACK MIRROR
Με ένα "εναλλακτικό" σύστημα σύστημα βαθμολόγησης θα του έβαζα Β-, ίσως και Β.

Αργό και βαρύ παιχνίδι, με υποβλητική, όμως, ατμόσφαιρα, δυνατή ιστοριά και εντυπωσιακά γραφικά σε απόλυτη αρμονία με τα παραπάνω... Ο κεντρικός ήρωας δεν ήταν κι ότι καλύτερο, αλλά το παιχνίδι συνολικά πιστεύω πως αξίζει.

Τάσος

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
09 Απρ 2007 19:42 #15622 by qrious
Replied by qrious on topic BLACK MIRROR
Προσωπικά έχω βαρεθεί τα φλούφλικα adventures με λουλουδάκια κ καρδούλες οποτε το παραπάνω αποτελεί μια σχετική όαση. Κάνουμε τάμα για να δούμε κανένα σκοτεινό και ατμοσφαιρικό adventure τώρα τελευταία

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
09 Απρ 2007 19:57 #15623 by Elessar
Replied by Elessar on topic BLACK MIRROR

qrious wrote: Προσωπικά έχω βαρεθεί τα φλούφλικα adventures με λουλουδάκια κ καρδούλες οποτε το παραπάνω αποτελεί μια σχετική όαση. Κάνουμε τάμα για να δούμε κανένα σκοτεινό και ατμοσφαιρικό adventure τώρα τελευταία


Πέστα Χρυσόστομε :)

Καλά τα "τι ωραία είναι η ζωή" adventures της Kheops αλλά we want some blood also!

Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum