Ποιά θεματολογία παιχνιδιού σας ελκύει περισσότερο;

More
12 Νοε 2009 13:19 #26094 by crocark
@ Fallen

Ξέρεις τι σκεφτόμουνα Fallen Κάπου πήρε το μάτι μου ένα παιχνιδάκι με τη θεματολογία που λες και δεν έχει πολυακουστεί - ειδικά εδώ μέσα. Να δεις πως το λέγανε... Still file, still life... Κάπως έτσι τέλος πάντων. Μου φαίνεται πως μπορεί και να σου αρέσει. Δε χάνεις και τίποτα να το ψάξεις. Αν θες, έχω και μια γνωστή που θεωρείται ειδικός επί του θέματος, να τη ρωτήσω άμα σ' ενδιαφέρει.

ΑΠΟ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΜΕΤΑΣΤΗΘΙ

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
12 Νοε 2009 23:34 #26098 by Fallen Angel
@Crocark,
Το Still Life, ε? Λες να μου αρέσει, ε? Χχμμ... δεν ξέρω, μωρέ. Είχα διαβάσει πως το τέλος σε αφήνει ξεκρέμαστο, πως έχει ένα γρίφο με κάτι κουλουράκια που δεν άρεσε σε κανέναν, κάτι άλλους με μια κλειδαριά κι ένα ρομποτάκι όπου ο κόσμος έφτυνε αίμα... δεν ξέρω... λες να το δοκιμάσω? Είναι και πενταετίας πλέον, θα βλέπεται ή τα γραφικά του θα μου φανούν απαρχαιωμένα? Kαι μοτίβα κλασσικής μουσικής? Σε σύγχρονο ντετεκτιβίστικο adventure? Άσε που όλοι μιλούν για μια FBIτισα πολύ "bad ass" στη δουλειά της που όμως μετά φορούσε παντοφλίτσες κουνελάκια και πήγαινε στο ροζουλί της δωμάτιο... δεν ξέρω... δεν ξέρω... πολλά αποτρεπτικά έχω ακούσει... δεν ξέρω αν θέλω να το ρισκάρω...

Απαπα... ούτε για πλάκα δεν μπορώ να τα γράψω αυτά!!
Ι LOVED IT!!._
(για όποιον κατά λάθος δεν το είχε ήδη καταλάβει!! :lol: :lol:)

Πέρα από την πλάκα, πάντως, νομίζω πως η θεματολογία του (μεταξύ άλλων ασφαλώς) λειτούργησε εξαιρετικά υπέρ του για εμένα. Στην κάθε της λεπτομέρεια μάλιστα. :)

Nothing happens unless first a dream...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
13 Νοε 2009 17:24 #26103 by crocark
Αυτό λέω κι εγώ χωρίς να ξέρω τα πράγματα από πρώτο χέρι, παρά τα πολλά που έχω διαβάσει (από κείνη την κοπελιά που λέγαμε).

Τελικά νομίζω πως για σένα αυτό το παιχνίδι λειτούργησε καταλυτικά ώστε να απαντάς σ' αυτήν την ερώτηση όπως απάντησες 2 μηνύματα πιο πάνω. Και όχι πως σου άρεσε αυτή η κατηγορία κι έτυχε να βγεί ένα παιχνίδι που να σου αρέσει. Από τον καιρό που πρωτομπήκα εδώ μέσα, για κάποια παιχνίδια, όταν ακούω τον τίτλο τους, κολλάει κατευθείαν μια φωτογραφία δίπλα τους, το άβαταρ κάποιου που κυκλοφορεί ανάμεσα μας. Για το παιχνιδάκι αυτό - που πάλι μου διαφεύγει το όνομά του - σκέφτομαι ένα μελαγχολικό ( ; ), ζαρωμένο ( ; ) αγγελάκι που πιάνει τα γόνατά του :wink:

ΑΠΟ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΜΕΤΑΣΤΗΘΙ

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
24 Μαρ 2010 10:11 #27284 by crocark
Ήθελα κι εγώ να γράψω σ' αυτή τη σελίδα του λευκώματος και ξέχασα. Γενικά θα έλεγα ότι μ' αρέσουν όλα αν υπάρχει καλό σενάριο, έξυπνοι διάλογοι, αλλά έχω δύο αδυναμίες. Η μια είναι ο,τιδήποτε έχει να κάνει με πειρατές λόγω παιδικής ψύχωσης (όχι ακριβώς ο,τιδήποτε - το Jack Keane δε μου πολυάρεσε) και η άλλη είναι ο,τιδήποτε μπαίνει στο χώρο της "συνωμοσιολογίας" (ο όρος δε μου αρέσει γιατί το βρίσκω λίγο υποτιμητικό). Με τη δεύτερη δεν μπορώ να ξεκολλήσω με τίποτα. Μπορεί να ξεχάσω πολύ βασικές υποχρεώσεις κολλημένος στην οθόνη.

ΑΠΟ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΜΕΤΑΣΤΗΘΙ

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
25 Μαρ 2010 14:44 #27290 by Fallen Angel

crocark wrote: [...]ο,τιδήποτε μπαίνει στο χώρο της "συνωμοσιολογίας" (ο όρος δε μου αρέσει γιατί το βρίσκω λίγο υποτιμητικό). Με τη δεύτερη δεν μπορώ να ξεκολλήσω με τίποτα. Μπορεί να ξεχάσω πολύ βασικές υποχρεώσεις κολλημένος στην οθόνη.

Καθόλου υποτιμητικός δεν είναι ο όρος αν ανήκεις στους fan του είδους!! Ακούς τη λέξη "συνομωσία" στο περιεχόμενο και την πλοκή κι ήδη βλέπεις με άλλο (πιο θετικό) μάτι το παιχνίδι. Σε νοιώθω, αγαπητέ. :) Αν κι έχει καιρό να κυκλοφορήσει ένα ωραίο adventure σε αυτό το μοτίβο...

Nothing happens unless first a dream...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
25 Μαρ 2010 22:54 #27297 by WickedMan
Λοιπόν, τελικά υπάρχουν και άλλοι τρελοί... :P Πειρατές και συνωμοσιολογία είναι 2 θεματολογίες που με ελκύουν πάρα πολύ... και όχι μόνο στα games φυσικά, αλλά και σε βιβλία, ταινίες κλπ... Να ξεκαθαρίσω, βέβαια ότι όταν λέμε "μας ελκύει η θεματολογία", δε σημαίνει ότι οποιοδήποτε π.χ. adventure ασχολείται μ αυτά μας αρέσει, πρέπει να υπάρχει βέβαια και μία κάποια ποιότητα...

Υπάρχουν, πάντως, και άλλα 2 θέματα τα οποία πάντα τα έβρισκα συναρπαστικά και με τραβούσαν... Το ένα είναι οτιδήποτε έχει να κάνει με vampires και werewolves... Ειδικά τα βαμπίρ τα λατρεύω (γούτσου γούτσου :P )... Φαντάζομαι ότι δεν είναι θαύμα η αγάπη μου για τα παιχνίδια της σειράς Gabriel Knight.

Το δεύτερο είναι κάτι που έχει ίσως πιο πολύ rpgάδικα ή action στοιχεία, αλλά το αναφέρω μιας και η κουβέντα περί θεματολογίας... Μ' αρέσει πολύ το "thief" στοιχείο... Είμαι κάποιος ο οποίος έχει λιώσει κυριολεκτικά τα παιχνίδια της ομώνυμης σειράς (κυρίως το 2 και το 3 βέβαια, το 1 μου πέφτει λίγο παλιό) και τα οποία προτείνω σε οποιονδήποτε θέλει για αλλαγή να ασχοληθεί με κάτι άλλο εκτός των adventures... Και φυσικά όποτε παίζω κάποιο rpg, η επιλογή κάποιου rogue/thief χαρακτήρα είναι δεδομένη... 8) Παρεπιπτόντως αν ξέρετε κανένα καλό adventure παρόμοιας θεματολογίας... οι προτάσεις είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτες... Αν και γενικά adventure με τέτοιο θέμα δεν θα ήταν εύκολο να υλοποιηθεί...

Πάρε χαφάκι, χαφάκι Ισπανό / Γάλλο πάρε για κόφτη / φουνταριστό Αργεντινό / γκολκίπερ πάντα Γερμανόοοοο / και καπετάν τον Τότι...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
25 Μαρ 2010 23:42 #27298 by Elessar
Νομίζω πως το μοναδικό αξιόλογο adventure με στοιχεία RPG είναι η σειρά Quest for Glory της Sierra - αν μου διαφεύγει κάποιο άλλο παρακαλώ διορθώστε με. Πέρα από το ότι το παιχνίδι αλλάζει ανάλογα με τον χαρακτήρα σου (αλλιώς λύνεις εναν γρίφο σαν fighter και αλλιώς σαν μάγος για παράδειγμα), είναι και εξαιρετικά σαν adventures. Ειδικά δε αν επιλέξεις τον κλέφτη σαν χαρακτήρα η δράση αλλά και η προσέγγιση σου πάνω σε αυτή αλλάζει ολοκληρωτικά.

Πολύ ενδιαφέρον επίσης στοιχείο του gameplay είναι πως έχεις την δυνατότητα να μεταφέρεις τον χαρακτήρα σου, φυσικά και τα στατιστικά του, από το ένα παιχνίδι στο επόμενο. Στα συστήνω ανεπιφύλακτα, κάθε ένα της σειράς είναι ένα μικρό διαμάντι που αξίζει τα μέγιστα.

Τέλος, αν θέλεις ρίξε μια ματιά και στο Traitor's Gate , νομίζω πως είναι ακριβώς ότι ζητάς. Αν και λίγο παλιό - πω πω τώρα είδα τι έγραψα, ένα παιχνίδι του 2000 είναι πια ΄παλιό' - είναι πολύ αξιόλογο.

Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
26 Μαρ 2010 09:36 #27303 by crocark

Fallen_Angel wrote:

crocark wrote: [...]ο,τιδήποτε μπαίνει στο χώρο της "συνωμοσιολογίας" (ο όρος δε μου αρέσει γιατί το βρίσκω λίγο υποτιμητικό). Με τη δεύτερη δεν μπορώ να ξεκολλήσω με τίποτα. Μπορεί να ξεχάσω πολύ βασικές υποχρεώσεις κολλημένος στην οθόνη.

Καθόλου υποτιμητικός δεν είναι ο όρος αν ανήκεις στους fan του είδους!! Ακούς τη λέξη "συνομωσία" στο περιεχόμενο και την πλοκή κι ήδη βλέπεις με άλλο (πιο θετικό) μάτι το παιχνίδι. Σε νοιώθω, αγαπητέ. :) Αν κι έχει καιρό να κυκλοφορήσει ένα ωραίο adventure σε αυτό το μοτίβο...


Έρχεται η House of Tales. Κάπου κοντά δεν είναι; Μια από τις αγαπημένες μου :wink:

Edit: Αν και ίσως το 15 days δεν ανήκει σ' αυτήν την κατηγορία. Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις!

ΑΠΟ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΜΕΤΑΣΤΗΘΙ

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
28 Μαρ 2010 13:07 #27325 by WickedMan
@ Elessar

Έχεις απόλυτο δίκιο, ξέχασα το QfG... Έχω παίξει το τελευταίο πριν χρόνια και μου άρεσε πάρα πολύ... Καταπληκτικό, ισορροπεί τέλεια ανάμεσα στο adventure και το rpg... Με τον συνηθισμένο thief χαρακτήρα μου πάντως θυμάμαι ότι μου η βγήκε η πίστη να περάσω την τελευταία μάχη με τον αναθεματισμένο δράκο... Παραλίγο να σπάσω το πληκτρολόγιο απ τα νεύρα μου...

σ ευχαριστω πολυ για την πρόταση του Traitor's Gate... Φαίνεται ενδιαφέρον και ελπίζω να το βρω... Δεν το είχα ακουστά...

Πάρε χαφάκι, χαφάκι Ισπανό / Γάλλο πάρε για κόφτη / φουνταριστό Αργεντινό / γκολκίπερ πάντα Γερμανόοοοο / και καπετάν τον Τότι...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
30 Αυγ 2010 03:26 #28302 by Nagual
κάτι σκοτεινό αλλά και φωτεινό.....
με νεκρούς που ζουν σαν ζωντανοί...
με χιούμορ αλλά και θλίψη....
ρετρό με δόσεις φουτουρισμού...

νομίζω καταλάβατε για ποιο παιχνίδι μιλάω.....

Good luck, agent Calavera. Viva la Revolución.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
30 Αυγ 2010 15:18 #28311 by Pournelaos

Nagual wrote: νομίζω καταλάβατε για ποιο παιχνίδι μιλάω.....

Ή για το Alice ή για το X-COM: UFO defense. :lol:

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
30 Αυγ 2010 15:19 #28312 by WickedMan
για το Doom...

Πάρε χαφάκι, χαφάκι Ισπανό / Γάλλο πάρε για κόφτη / φουνταριστό Αργεντινό / γκολκίπερ πάντα Γερμανόοοοο / και καπετάν τον Τότι...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
30 Αυγ 2010 16:49 #28313 by Mortal
Αν έπρεπε να διαλέξω μόνο μία αυτή θα ηταν τα adventures με πειρατές! Καταγάλανοι ουρανοί, φουρτουνιασμένες θάλασσες, νησιά με θησαυρούς και αρχαίους πολιτισμούς και όλα αυτά με συνοδεία χαρούμενης μουσικής και φυσικά άφθονου ρουμιού( δεν πειράζει που η λέξη είναι άκλιτη :oops: ).
Με ελκύουν αλλα σε μικρότερο βαθμό θεματολογίες με βρυκόλακες, Κθουλιανή μυθολογία και η βικτωριανή εποχή.

Μέσα από στράτα απόμονη και απόσκια
με αγγέλους του Άδη μόνο στοιχειωμένη
που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
κάτω, στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum