Ενήλικα adventure;

More
12 Ιουλ 2012 10:09 #38319 by crocark
Replied by crocark on topic Re: Ενήλικα adventure;
@ Constantine

outcry wrote: Συναγωνίζεται στα ίσα τη φωνή του τάδε στο Whispered World.


Ξέρεις γιατί το λέει τόσο εμφατικά, βασικά γιατί κάνει αυτήν την παρομοίωση; Γιατί θέλει να παίξω το Faust :lol:

Παρεμπιπτόντως, Κώστα, διάβασες για την ανακάλυψη νέων χαρτών του Αρίσταρχου; Περιγράφει με απόλυτη ακρίβεια το crocarkεντρικό σύστημα ...

Πάντως υπόσχομαι - στον εαυτό μου βασικά - αν ξεκινήσω καινούριο παιχνίδι να είναι ένα από αυτά τα δυο.

ΑΠΟ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΜΕΤΑΣΤΗΘΙ

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
12 Ιουλ 2012 11:58 #38325 by outcry
Replied by outcry on topic Re: Ενήλικα adventure;
:lol: :lol: :lol:
Πέρα από τη πλάκα όταν σκέφτομαι χειρότερες φωνές μου ρχονται αυτές οι δύο στο μυαλό και του Jack Orlando. Του Jack όμως δεν είναι κάλπικη-ψευτοθλιμμένη-ψευτοκακιά, είναι απλώς για τα πανηγύρια.

Αλλά αν παίξεις πρώτα το IHNMAIMS δε ξαναγράφω τίποτα :lol:

[i:2dyt6cll]I'd like to be the Catcher in the Rye and all.[/i:2dyt6cll]

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
12 Ιουλ 2012 14:51 #38328 by mkllds
Replied by mkllds on topic Re: Ενήλικα adventure;

outcry wrote: Πολύ ωραίο και αρρωστημένο παιχνίδι ωστόσο (αν και μερικοί γρίφοι ήταν κάπως υπερβολικοί, ίσως να χε και dead ends, δεν είμαι όμως πολύ σίγουρος)

Στο τέλος, αν θυμάμαι καλά, έπρεπε να χρησιμοποιήσεις το κάθε χαρακτήρα κάπου ώστε να μείνει ένας συγκεκριμένος για το φινάλε αλλιώς είχε dead end.

-"Πάνω στην άμμο την καυτή, γράφαμε τ' όνομα μας".
-Θεοδωράκης.
-Σεφέρης.
-Και τραγουδάει ο Σεφέρης.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
13 Ιουλ 2012 00:49 #38335 by Constantine_R
Replied by Constantine_R on topic Re: Ενήλικα adventure;
Χμμμ... από το 1996 που έχω να παίξω το παιχνίδι μάλλον ξέχασα κάποια πράγματα (ή τα είχα αποθηκεύσει στο κεφάλι μου αλλιώς). Κοίταξα στο you tube και ξαναείδα την εισαγωγή και όντως η φωνή του ΑΜ δεν αξιώνει και Oscar. :) Δεν μπορώ να πω ότι είναι από τις χειρότερες, σίγουρα όμως την θυμάμαι καλύτερη. Από την άλλη το 1996 δεν είχα και πολλά μέτρα σύγκρισης σε φωνές χαρακτήρων adventures. :wink:
Βάλτε και μέτριο ήχο στα πλην...

Dead end δεν είχε το παιχνίδι, είχε όμως "κακό" φινάλε (όπως π.χ. το Phantasmagoria). Όπως έγραψε και ο mkllds στο τελευταίο κεφάλαιο οι χαρακτήρες μπορούσαν να πεθάνουν και ήθελε προσεκτική επιλογή τους γιατί καθένα μπορούσε να εκτελέσει διαφορετική εργασία. Χωρίς να παίρνω και όρκο νομίζω ότι υπήρχε τρόπος να τους σώσεις όλους ή έστω κάποιους από αυτούς.

“You know, the very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views.”

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
15 Ιουλ 2012 05:04 #38361 by WickedMan
Replied by WickedMan on topic Re: Ενήλικα adventure;
Adventures με ενηλική/σοβαρή/βαριά θεματολογία, ε;

Χμ. Προσθέτω: Το Blade Runner (η δημιουργία της τεχνητής νοημοσύνης, τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά της, τα δικαιώματά της, η αντιμετώπισή της και η ηθική γύρω από το θέμα). Πρακτικά ασχολείται και με τη δουλεία.

Πάρε χαφάκι, χαφάκι Ισπανό / Γάλλο πάρε για κόφτη / φουνταριστό Αργεντινό / γκολκίπερ πάντα Γερμανόοοοο / και καπετάν τον Τότι...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
19 Ιουλ 2012 20:39 #38441 by outcry
Replied by outcry on topic Re: Ενήλικα adventure;
ΕΝΤΟΣ (γιατί πολύ ασχολούμαστε με τα γαλλάκια και δε μ αρέσει).
Ξέχασα.
Obsidian. Πολύ ψαγμένο σενάριο, με κόσμους ονείρων που σατιρίζουν τεχνιέντως τη γραφειοκρατία, την ανάπτυξη της τεχνολογίας, την επικράτηση των μηχανών σε σχέση με τον άνθρωπο και άλλα τέτοια καλούδια.
Και φυσικά στο τέλος υπάρχει το ύστατο ερώτημα και το ανάλογο αποτέλεσμα. Γενικώς περνάει πολλά μηνύματα και δύσκολα μπορεί κάποιος να το καταλάβει σε όλη του τη μεγαλοπρέπεια αν δεν ασχοληθεί μαζί του τουλάχιστον δυο φορές.

[i:2dyt6cll]I'd like to be the Catcher in the Rye and all.[/i:2dyt6cll]

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
20 Ιουλ 2012 16:56 #38461 by Pournelaos
Replied by Pournelaos on topic Re: Ενήλικα adventure;
Amnesia: The dark descent (rubber underwear).
Phantasmagoria 1-2 (αν και όχι απαραίτητα για ενήλικες).

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • tsampikos
  • tsampikos's Avatar
  • Offline
  • Master of Dimensions
  • Master of Dimensions
More
31 Οκτ 2013 09:36 #40835 by tsampikos
Replied by tsampikos on topic Re: Ενήλικα adventure;
To Phantasmagoria 2 νομίζω έχει σαφώς πιο ενήλικο θέμα από το πρώτο.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum