[Anime Movies] Studio Ghibli - Hayao Miyazaki

  • Mortal
  • Mortal's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Adventure's Advocate
  • Adventure's Advocate
More
09 Μαρ 2010 15:38 - 20 Ιαν 2016 19:14 #27157 by Mortal
[Copy από άλλο forum που τα 'χω αναρτήσει]

Studio Ghibli Inc.
[Wikipedia] - [AniDB]
Hayao Miyazaki
[Wikipedia] - [AniDB]


1] Lupin III : Castle of Cagliostro
1979
[πριν τον σχηματισμό του Studio Ghibli]


2] Nausica Of the Valley Of the Winds
1984
[πριν τον σχηματισμό του Studio Ghibli]


3] Laputa - Castle In The Sky
1986


4] Grave Of the Fireflies
1988


5] My Neighbor, Totoro
1988


6] Kiki's Delivery Service
1989


7] Only Yesterday
1991


8] Porco Rosso
1992


09] Pom Poko
1994


10] Ocean Waves
1995


11] Whisper Of the Heart
1997


12] Mononoke Hime
1997


13] Spirited Away
2001


14] The Cat Returns
2002


15] Howl's Moving Castle
2004


16] Tales from EarthSea
2006


17] My Neighbors the Yamadas


19] Karigurashi no Arrietty
The Borrower Arrietty
-



The Tale of the Princess Kaguya - Kaguya Hime No Monogatari [AniDB]

Ένα όμορφο παραμύθι για μεγάλα και μικρά παιδιά. ;)

When Marnie was there - Omoide No Manni [2014] [AniDB


Εξαιρετική παραγωγή, υπέροχη μουσική, ατμόσφαιρα. Κάπως μελαγχολική ίσως, ωστόσο αυτό είναι που την καθιστά μαγευτική. Το παιχνίδι μεταξύ πραγματικότητας και ονείρου ή αναμνήσεων είναι αυτό που ξεδιπλώνει την ιστορία τόσο μοναδικά.

....

....Tsuzuku

Το Studio Ghibli και οι παραγωγές του αποτελούν δημιούργημα του Hayao Miyazaki ο οποίος έχει αποκαλεστεί χαϊδευτικά και ως ο Ιαπωνας Disney. Ίσως το πλέον γνωστό του έργο παγκοσμίως να είναι το Princess Mononoke [Mononoke Hime], ωστόσο αν κάποιος δει όλες του τις παραγωγές θα κατανοήσει περισσότερο τον εξαιρετικό αυτό δημιουργό. Και αυτό που τον κάνει τόσο μοναδικό είναι πως πραγματικά οι ταινίες του είναι οικογενειακές και όχι μια αγκαρία για τους γονείς που πάνε να τις δουν. Ζητήματα όπως η ενηλικίωση, η οικολογία, ο φεμινισμός και πολλά άλλα που δεν μου έρχονται στο μυαλό ή δεν είδα προσωπικά στις ταινίες είναι αυτά που τον απασχολούν και που πάντοτε κατορθώνει να τα δώσει με τόσο όμορφο και πολυεπίπεδο τρόπο ώστε κάθε θεατής να πάρει αυτό που θέλει. Πόσο διαφορετικό από την αμερικάνικη εμπορική fast food [και fast brain death] αντιμετώπιση!

[Απλά έβαλα ένα place-holder το οποίο ελπίζω να γεμίζω σταδιακά με υλικό του].

Μέσα από στράτα απόμονη και απόσκια
με αγγέλους του Άδη μόνο στοιχειωμένη
που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
κάτω, στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...
Last edit: 20 Ιαν 2016 19:14 by Mortal.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
17 Μαρ 2010 23:14 #27236 by Fallen Angel
Replied by Fallen Angel on topic Re: [Anime Movies] Studio Ghibli - Hayao Miyazaki
Χμμ... δεν έχω δει επτά από αυτές τις ταινίες, και μου έχουν ήδη τραβήξει την προσοχή 2-3 εξ αυτών...
Μπράβο ρε συ Άρη, πολύ καλή (και χρήσιμη) λίστα!! Θα αξιοποιηθεί πάραυτα!! :)

Nothing happens unless first a dream...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Mortal
  • Mortal's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Adventure's Advocate
  • Adventure's Advocate
More
21 Μαρ 2010 03:55 #27261 by Mortal
Α! Χαίρομαι που το κορίτσι δεν έκοψε τις καλές συνήθειες! ;) Πρόσθεσα επί τη ευκαιρία και το Umi Ga Kikoeru.

Γενικά ό,τι βγάζει το Studio Ghibli ακόμη κι αν είναι σκηνοθετημένο από άλλον εκτός του Hayao έχει πάντα να πει κάτι παραπάνω από τη μέση ταινία. Σαν παραγωγές μπορώ να πω πάντως πως την σύγχρονη disney την πατάνε κάτω χαλαρά μιας και δεν είναι ταινίες του popcorn και της coca! ;) Να μιλήσω για μουσική, για voice acting, για εικόνα? Thanks luck που ανακάλυψα έστω κι αργότερα την Ιαπωνία! ;)

Άλλες δυο ταινίες πρέπει να είναι ακόμη που δεν έχω δει και περιμένουμε άλλες 2 φέτος και του χρόνου που λέγεται πως έχουν ήδη δρομολογηθεί.

Κάποια στιγμή θα κοιτάξω να δω και τι γίνεται με τον Satoshi Kon που από τα λίγα που έχω δει ξεχωρίζει κι αυτός.

Μέσα από στράτα απόμονη και απόσκια
με αγγέλους του Άδη μόνο στοιχειωμένη
που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
κάτω, στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
21 Μαρ 2010 07:47 #27262 by Praetorian
Replied by Praetorian on topic Re: [Anime Movies] Studio Ghibli - Hayao Miyazaki
Έχω δει αρκετές από τη λίστα αλλά όχι όλες -ακόμα.

Τελευταία, πριν αρκετό καιρό, ξεκίνησα να βλέπω το πρόσφατο Tales from the Earthsea (το οποίο το σκηνοθετεί ο Goro, γιος του Hayao Miyazaki) αλλά να πω τη μαύρη αλήθεια βαρέθηκα αρκετά γρήγορα και το παράτησα κάπου εκεί για να το δω αργότερα.

Αγαπημένες ταινίες: My neighbor Totoro (η πιο αγαπημένη από όσες έχω δει ως τώρα), Grave of the Fireflies και το Spirited Away :)

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 SE και CD VGA beta patch !!!, Indiana Jones 3 και LOOM , Grim Fandango

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Mortal
  • Mortal's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Adventure's Advocate
  • Adventure's Advocate
More
21 Μαρ 2010 08:10 #27263 by Mortal
Καλά ίσως και επειδή είναι fantasy να σε παραξένεψε μιας και είναι βασισμένη στο Tales of the Earthsea της Ursula Le Guin. Προσωπικά την ευχαριστήθηκα αν και όχι τόσο όσο τις ταινίες του "μπαμπά". ;)

Αξίζει τον κόπο πάντως να τις δει κάποιος όλες ώστε να έχει μια πιο ολοκληρωμένη ιδέα της συνολικής προσφοράς του studio ghibli. Ας πούμε εμένα με παραξένεψε κομμάτι σχεδιαστικά το My neighbors the Yamadas, ωστόσο δείχνει με αστείο τρόπο διάφορες καταστάσεις μιας όχι ιδιαίτερα επιτυχημένης οικογένειας. Ή ας πούμε το Only Yesterday που σε μερικά σημεία με το ζόρι ξεφεύγει τον τίτλο της εκπαιδευτικής τηλεόρασης [όχι δεν είναι κακή, απλά παραείναι προσγειωμένη για τα γούστα μου]. Πάντως σαν κορυφές του θα θεωρούσα το Nausicaa of the Valley of the Winds, και το Mononoke Hime. Και τα δυο έχουν έντονη οικολογική χροιά και προσπαθούν να δείξουν πως ο άνθρωπος θα πρέπει να συμβιαστεί με την φύση και όσα περιέχει συνυπάρχοντας αρμονικά μαζί τους.

Ξέφυγα πάλι αλλά studio ghibli είναι αυτό.

Φυσικά να φαντασθώ πως τις χάρηκες τις ταινίες με τις εξαίρετες Ιαπωνικές φωνές. ;)

Μέσα από στράτα απόμονη και απόσκια
με αγγέλους του Άδη μόνο στοιχειωμένη
που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
κάτω, στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
21 Μαρ 2010 08:29 #27264 by Praetorian
Replied by Praetorian on topic Re: [Anime Movies] Studio Ghibli - Hayao Miyazaki

Mortal wrote: Φυσικά να φαντασθώ πως τις χάρηκες τις ταινίες με τις εξαίρετες Ιαπωνικές φωνές. ;)

Εννοείται :) . Σκόπευα να το γράψω και στο προηγούμενο post αλλά ξεχάστηκα. Οι original ερμηνείες με τις ιαπωνικές φωνές είναι απείρως καλύτερες από το αγγλικό dubbing.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 SE και CD VGA beta patch !!!, Indiana Jones 3 και LOOM , Grim Fandango

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
25 Μαρ 2010 14:19 #27288 by Fallen Angel
Replied by Fallen Angel on topic Re: [Anime Movies] Studio Ghibli - Hayao Miyazaki

Praetorian wrote: [...]Αγαπημένες ταινίες: My neighbor Totoro (η πιο αγαπημένη από όσες έχω δει ως τώρα), Grave of the Fireflies και το Spirited Away :)

Χμμ... την πρώτη δεν την έχω δει και την κατατάσσεις πάνω από το Grave of the Fireflies (το οποίο ανήκει στο Τορ-5 μου);!;! :shock: Ομολογώ, πως με έπεισες να τη δω εντός Σ/Κ κιόλας. ;)

Mortal wrote: [...]Α! Χαίρομαι που το κορίτσι δεν έκοψε τις καλές συνήθειες! ;)[...]

Κοίτα, φέτος ο χρόνος μου είναι εξαιρετικά περιορισμένος συγκριτικά με κάθε άλλη χρονιά (που ούτως ή άλλως είναι περιορισμένος :lol: :lol:), αλλά τα anime δεν κόβονται για κανένα λόγο. Είναι θέμα... εθισμού!! Σιγά-σιγά, θα τις δω όλες της λίστας σου. Ειδικά εφόσον είναι ταινίες κι όχι σειρές, κάπου θα χωρέσουν στο πρόγραμμα. ;)

Nothing happens unless first a dream...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Visitor
  • Visitor
26 Μαρ 2010 12:14 #27312 by
Από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει ποτέ είναι το grave of the fireflies και πιστεύω πως όλοι πρέπει να δουν αυτήν την δημιουργία.
Το πιο συγκλονιστικό που το έμαθα αργότερα ήταν πως το σενάριο αποτελεί ουσιαστικά την βιογραφία του πρωταγωνιστή και είναι αληθινή ιστορία. (όχι με τον τρόπο που συμβαίνει στο Hollywood... πραγματική!)
Μόνο για λόγους ποιητικούς έχουν γίνει κάποιες αλλαγές που κάνουν ακόμα πιο δυνατή την ταινία.

Πολύ καλή λίστα....
Θέλω να δω κι εγώ το My neighbor Totoro... :) είναι με ένα πλάσμα σαν αρκουδοκουνελάκι ή κάτι τέτοιο ή κάνω λάθος;
Καλά θα το κοιτάξω καλύτερα από το σπίτι, γιατί είμαι τώρα εδώ με περίεργο proxy server...!

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
26 Μαρ 2010 15:33 #27314 by Praetorian
Replied by Praetorian on topic Re: [Anime Movies] Studio Ghibli - Hayao Miyazaki
Ναι, αυτό είναι Simos.

Πάντως μη σας πάρω και στο λαιμό μου. Η ταινία δεν έχει καμιά σχέση με το Grave of Fireflies σε ύφος, υπόθεση και συναισθήματα που δημιουργεί.

Αυτό που μου άρεσε σε αυτή είναι ότι όλα στην ταινία δημιουργούν με αριστοτεχνικό τρόπο μια πολύ καλή φανταστική ιστορία (μαζί με το εξαιρετικά ταιριαστό soundtrack) και μου έβγαλαν μια νοσταλγία για παιδικά παραμύθια/τα παιδικά μου χρόνια, ενώ παράλληλα η ταινία έχει και τις ανθρώπινες και τις συγκινητικές της στιγμές.

Αυτό, συν το ότι την βλέπω πάντα ευχάριστα. Και την έχω δει αρκετές φορές :)

P.S. Πρόσφατα έμαθα ότι υπάρχει και ένα μικρό (13 λεπτά) "sequel" στο "My neighbor Totoro", που λέγεται "Mei and the Kittenbus (Mei to Konekobasu)", και προβάλλεται μόνο στο Μουσείο Ghibli (κάπου κοντά στο Τόκυο). :(

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 SE και CD VGA beta patch !!!, Indiana Jones 3 και LOOM , Grim Fandango

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Mortal
  • Mortal's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Adventure's Advocate
  • Adventure's Advocate
More
27 Μαρ 2010 13:22 #27321 by Mortal
Χεχε, Χριστίνα, πάντα Ιαπωνία! Πλέον δεν ασχολούμαι με αμερικανιστάν όπως παλαιότερα, και καλώς εχόντων των πραγμάτων υπάρχει περίπτωση να το μειώσω κι άλλο [ίσα ίσα για να μην χάνω την επαφή μου με την γλώσσα]. Από δυτικές ταινίες που είδα ήταν το Agora [Ε Ξ Α Ι Ρ Ε Τ Ι Κ Η!!! 10/10] και από άλλες live-action την Κινέζικη Confucius [αργή αλλά πολύ καλοδουλεμένη ταινία που αναφέρεται στην ζωή και το έργο του], και από εκεί με μετά everything anime, πλησιάζοντας ελαφρώς τα όρια του hentai αλλά δίχως στιγμή να τα ξεπεράσω. ;) Αυτό το τρίμηνο περιμένουμε 49 παραγωγές από Ιαπωνία τόσο σε σειρές όσο και σε ταινίες. Μια ματιά εδώ θα σε πείσει. ;)

Άντε να βλέπω κόσμο να ασχολείται με μια μορφή ψυχαγωγίας που καταφέρνει υπό όρους να είναι εμπορική και συγχρόνως να μην είναι και fast-food προιόν. ;) Εδώ μαζευτείτε. :)

Μέσα από στράτα απόμονη και απόσκια
με αγγέλους του Άδη μόνο στοιχειωμένη
που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
κάτω, στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
30 Μαρ 2010 21:07 #27345 by Fallen Angel
Replied by Fallen Angel on topic Re: [Anime Movies] Studio Ghibli - Hayao Miyazaki
Είδα τελικά το "My neighbor Totoro" εντός ΣΚ as planned, και... ωραία ήταν, δε λέω, αλλά κατ' εμέ δεν πλησιάζει το "Grave of the Fireflies" ως σύνολο (ή στα επιμέρους ;)). Ευτυχώς, φίλτατε Preatorian, μας είχες προειδοποιήσει με το επόμενο μήνυμά σου και την απόλαυσα τελικά γι' αυτά που είχε να προσφέρει. :)

Επόμενες στη λίστα οι "Whisper of the Heart" και "Only Yesterday" που μου τράβηξαν την προσοχή... για να δούμε...

Nothing happens unless first a dream...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Mortal
  • Mortal's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Adventure's Advocate
  • Adventure's Advocate
More
09 Ιουλ 2011 23:37 #33141 by Mortal
Έκανα μια μικρή ενημέρωση μιας και οι copyrightόβλακες αφαίρεσαν μερικά video από το [δωρεάν] διαφημιστικό τους οπλοστάσιο [το λέμε και youtube]. Και πρόσθετα και την πιο πρόσφατη που είδα, το Karigurashi No Arrietty [The Borrower Arrietty] που από όσο θυμάμαι πρέπει να σχετίζεται με κάποιους Ιρλανδικούς θρύλους περί little folk ή κάπως έτσι [λιτή και όμορφη και καμία σχέση με τις αμερικανιές!]. Και από μια ματιά στο wiki έχουμε να περιμένουμε άλλες 3 ταινίες από το studio από το 2011 και πιθανόν μέχρι το 2012. Και μολονότι δεν είναι όλες του "μπαμπά" ευελπιστώ πως θα έχουν την ίδια ποιότητα που είχαν και όλες όσες χάρισε στον κόσμο το studio ghibli. :)

Μέσα από στράτα απόμονη και απόσκια
με αγγέλους του Άδη μόνο στοιχειωμένη
που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
κάτω, στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum