J-AMVs - Japanese Anime Movies/Tributes

More
19 Νοε 2014 09:44 #45203 by skywalker333
Replied by skywalker333 on topic Re: J-AMVs - Japanese Anime Movies/Tributes
θεωρώ το Paprika πολύ πιο σουρεάλ και περίεργο αποτι το Ghost in the Shell ή το Akira να σου πω την αλήθεια. Το Ghost in the Shell στην εκδοση της ταινίας ειναι ευπεπτο και σχετικά απλό. Αν διαβάσεις το manga απο την άλλη, το μυαλό σου θα εκραγεί με το πόσο ψαγμένο είναι :)

To Akira πάλι, θα έλεγα πως είναι πιο περίεργο απο το Ghost την ταινία. όχι σουρεαλ περίεργο, απλά περίεργο σε ιστορία κ σκηνικό.

Αλλά μιλάμε για σημείο σταθμό για τα anime οπότε σαρεσει, δε σαρεσει, πρεπει να το δεις μια φορά.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
24 Νοε 2014 20:53 #45276 by Fallen Angel
Replied by Fallen Angel on topic Re: J-AMVs - Japanese Anime Movies/Tributes

Skywalker333 wrote: To Akira πάλι, θα έλεγα πως είναι πιο περίεργο απο το Ghost την ταινία. όχι σουρεαλ περίεργο, απλά περίεργο σε ιστορία κ σκηνικό.

Πρέπει να το είχα δει τρεις φορές πριν καταφέρω να πω "ναι, κατάλαβα τι έγινε, το 'χω!". :lol: :lol:

Nothing happens unless first a dream...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Mortal
  • Mortal's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Adventure's Advocate
  • Adventure's Advocate
More
25 Νοε 2014 01:51 #45283 by Mortal
Replied by Mortal on topic Re: J-AMVs - Japanese Anime Movies/Tributes
Όντως, κάθε anime για να το καταλάβεις περισσότερο [οκ, έχουμε κι εξαιρέσεις του τύπου "το καταλάβατε ή να κάνω κακά"] πρέπει να το δεις πολλαπλές φορές, είτε για σειρά είτε για ταινία μιλάμε. Για τα ghost in the shell απλά θα πω πως δίχως αυτά το animation θα ήταν πολύ φτωχό και ο δυτικός κόσμος δεν θα 'χε από που να "κλέψει" ιδέες. ;)

Για την ώρα πάντως δεν προλαβαίνω να κάνω επαναλήψεις ή να ψάξω για άλλες παλαιότερες μιας και ήδη βλέπω καμιά 25αριά αυτό το τρίμηνο, και έχω και μερικά άλλα στο κεφάλι μου.

Ένα από τα top notch σε animation και στυλ αυτού του 3μήνου είναι το Fate Stay Night - Unlimited Blade works που είναι ένα ακόμη retelling ελαφρώς διαφορετικό από τα προηγούμενα.



Για να μην το πάρει το altzheimer αν σου άρεσε η δουλειά του Satoshi Kon [να ζήσουμε να τον θυμόμαστε το μακαρίτη] τότε κάνε επίθεση και στις άλλες του ταινίες.

Αυτή που λάτρεψα μετά από το paprika ήταν το Millenium Actress, απλά κινηματογραφική μαγεία με εξαιρετική ροή αφήγησης. Δύσκολα ξεπερνιέται σαν αποτέλεσμα.



Κι εδώ με την εξίσου μαγευτική μουσική του:



Εδώ είναι το Perfect Blue που παρότι το θυμάμαι σαν θετικό αποτέλεσμα δεν ήταν ακριβώς στον πυρήνα των ενδιαφερόντων μου:



Επίσης θα βρεις μια περίεργη χριστουγεννιάτικη ιστορία και μια σειρά του το Paranoia Agent, τα οποία δεν θα τα αποκαλούσα εύκολα στην παρακολούθηση αλλά that's me. :)

To 1o ep εδώ:



Σε άλλο μήκος κύματος μια ταινία που παρότι έχουν περάσει χρόνια απο τότε που την πρωτοείδα την θυμάμαι και την ξαναβλέπω ευχάριστα εδώ:


Μέσα από στράτα απόμονη και απόσκια
με αγγέλους του Άδη μόνο στοιχειωμένη
που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
κάτω, στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
25 Νοε 2014 20:30 #45298 by Fallen Angel
Replied by Fallen Angel on topic Re: J-AMVs - Japanese Anime Movies/Tributes

Mortal wrote: [...]Εδώ είναι το Perfect Blue που παρότι το θυμάμαι σαν θετικό αποτέλεσμα δεν ήταν ακριβώς στον πυρήνα των ενδιαφερόντων μου[...]

Αυτή την ταινία, πάλι, πρέπει να την ξεκίνησα-παύλα-παράτησα 2-3 φορές μέχρι να τη δω (και να τη λατρέψω!!) τελικά. Ξεκινάει με κάτι power-rangers της κακιάς ώρας και σε ξενερώνει εντελώς -εμένα τουλάχιστον με ξενέρωνε εντελώς. Και μετά ξετυλίγεται στο αριστούργημα που πραγματικά είναι (και ουδεμία σχέση με power-rangers και Pokemon έχει). Μεγάλη ταινία (καρδούλες).

Nothing happens unless first a dream...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Mortal
  • Mortal's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Adventure's Advocate
  • Adventure's Advocate
More
26 Νοε 2014 13:33 #45300 by Mortal
Replied by Mortal on topic Re: J-AMVs - Japanese Anime Movies/Tributes
Ευτυχώς πάντως που την άφησα τελευταία γιατί βιαριέμαι τόσο πολύ τα αστυνομικά που δεν θα είχα ασχοληθεί καν με τα αριστουργήματα του. Ατυχώς ανήκω στην κατηγορία της πρώτης γεύσης. ;) Όπως με το Miyazaki το βάφτισμα μου έγινε με το Monoke Hime και απλά ερωτεύθηκα κατόπιν και το μεγαλύτερο μέρος του έργου του, ενώ αν είχε γίνει με μια δυο από τις άλλες [παρότι καλές] πιθανόν δεν θα είχα ασχοληθεί ποτέ μαζί του.

Και ας μπω εντός θέματος με ένα πολύ ωραίο AMV για την σειρά Psycho Pass [παίζει ο δεύτερος κύκλος τώρα]:



Και μιας κι έπεσα πάνω του [όπως συνήθως πλέον ] (Από την ταινία Memories, το 1ο μέρος από το τρίπτυχο):


Μέσα από στράτα απόμονη και απόσκια
με αγγέλους του Άδη μόνο στοιχειωμένη
που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
κάτω, στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum