Registry

More
29 Ιουλ 2011 10:56 #33282 by shodan
Replied by shodan on topic Re: Registry
χεχε.. προσωπικά για αυτό δεν τρέχω ποτέ τέτοιου είδους προγράμματα γιατί προσπαθώντας να φτιάξουν κάτι κάτι άλλο μπορεί να χαλάσει. Τουλάχιστον μια στο τόσο αν τρέξω το ccleaner θα ρίξω μια ματιά σε κάθε καταχώρηση να δω αν πρέπει να σβηστεί. Μπορεί να ήταν τυχαίο όμως και το πρόγραμμα να μην φταίει. Κλασσικά δοκίμασε μιο επανεγκατάσταση ή δοκίμασε πρώτα να επαναφέρεις το backup που κράτησε (;) το Auslogics.

"Lo-lo-look at you, Hacker.
A pa-pa-pathetic creature of meat and bone, panting and sweating as you ru-run through my corridors-s.
H-h-how can you challenge a perfect, immortal machine?"
FB Profile[/url:2nnqt01r] | Twitter Profile[/url:2nnqt01r] | Blog-o-sphere[/url:2nnqt01r]

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
29 Ιουλ 2011 11:13 #33283 by crocark
Replied by crocark on topic Re: Registry
Α, φίλε ... Εσύ δεν είσαι μόνο καλός, είσαι και πολύ χρήσιμος :wink: Αν δεν το είχες πει ούτε θα είχα προσέξει ότι κρατάει και backups. Επανέφερα το τελευταίο backup κι όλα ρολόι. Επειδή πιθανόν κάποιος να ρωτήσει πότε πρόλαβα κι έκανα παραπάνω από ένα, επειδή στη δωρεάν έκδοση ανέφερε ότι διορθώνει μέχρι 100 σφάλματα τη φορά κι επειδή εγώ είχα κάτι χιλιάδες το έτρεξα 3-4 φορές. Τώρα όμως το προγραμματάκι μου το οποίο είναι κι από τα 2-3 προγράμματα που τρέχει ο υπολογιστής όλο κι όλο, μια χαρά. Ευχαριστώ Shodan :D

ΑΠΟ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΜΕΤΑΣΤΗΘΙ

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
30 Ιουλ 2011 00:58 #33287 by Elessar
Replied by Elessar on topic Re: Registry
δύο πράγματα, για τα οποία έπρεπε σίγουρα έπρεπε να είχα προειδοποιήσει και ήταν λάθος μου που δεν το έκανα:

1) το auslogics πάντα κρατάει backup της registry πριν από οποιαδήποτε ενέργεια αν και αυτό δεν φαίνεται με την πρώτη ματιά. Κακώς το πρόγραμμα δεν σε ενημερώνει ότι κρατάει backup, ενώ το πράττει, για να μην ψάχνουμε μετά να το βρούμε στις επιλογές.

2)Πάντα, μα πάντα, ρίχνουμε μία ματιά σε αυτά που θα σβήσει το πρόγραμμα μετά τον έλεγχο. Συνήθως τα περισσότερα που είναι προς 'πέταμα' είναι ανώδυνα αλλά ορισμένες φορές κάποια αρχεία θεωρούνται περιττά ενώ δεν είναι. Το συγκεκριμένο είναι κανόνας με τα .dll αρχεία. Επειδή αρκετά από αυτά χρησιμοποιούνται σε περισσότερες από μία εφαρμογές, καμιά φορά τα registry cleaners - και το auslogics ανάμεσα τους φυσικά, ειδικά αν η μία από τις εφαρμογές δεν είναι πια στον δίσκο μας, τείνει να τα σβήνει.

Ποτέ, μα ποτέ, δεν σβήνουμε .dll αρχείο όσο άχρηστο και αν φαίνεται, είναι σχεδόν χρυσός κανόνας για την εύρυθμη λειτουργία του λειτουργικού μας(sic).

Πάντως crocark, ευτυχώς δεν έπαθες μόνιμη ζημιά :D

Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
01 Αυγ 2011 09:55 #33294 by crocark
Replied by crocark on topic Re: Registry

Elessar wrote: Πάντως crocark, ευτυχώς δεν έπαθες μόνιμη ζημιά


Εντάξει δε θα ήταν τραγικό, αλλά γλίτωσα από αρκετό κόπο. Άνοιγε κούτες, ψάχνε δισκάκια και τέτοια. Δύσκολα πράγματα ... Και μάλιστα καλοκαιριάτικα. Έχω πάντως την αίσθηση, μπορεί και ψευδαίσθηση ότι ο Η/Υ πάει λίγο πιο γρήγορα εδώ και μερικές μέρες :)

ΑΠΟ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΜΕΤΑΣΤΗΘΙ

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
01 Αυγ 2011 14:12 #33299 by shodan
Replied by shodan on topic Re: Registry
Ψευδαίσθηση είναι, όπως τα βραχιολάκια power balance :lol: :lol:

"Lo-lo-look at you, Hacker.
A pa-pa-pathetic creature of meat and bone, panting and sweating as you ru-run through my corridors-s.
H-h-how can you challenge a perfect, immortal machine?"
FB Profile[/url:2nnqt01r] | Twitter Profile[/url:2nnqt01r] | Blog-o-sphere[/url:2nnqt01r]

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
01 Αυγ 2011 14:18 #33302 by crocark
Replied by crocark on topic Re: Registry
Είμαι κι εγώ σχεδόν σίγουρος. Παλεύω κάθε μέρα να μην αυθυποβάλλομαι και να μην υποβάλλομαι, αλλά η πάλη θέλει γερό στομάχι κι εγώ δεν έχω :lol:

ΑΠΟ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΜΕΤΑΣΤΗΘΙ

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum