Star Wars είδαμε;... SPOILER ALERT!!

More
27 Ιαν 2016 20:49 #46987 by Mortal
Replied by Mortal on topic Star Wars είδαμε;... SPOILER ALERT!!
No prob! Glad to help. :)

Μέσα από στράτα απόμονη και απόσκια
με αγγέλους του Άδη μόνο στοιχειωμένη
που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
κάτω, στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Castledoque
  • Castledoque's Avatar
  • Offline
  • Adventure Draic Kin
  • Adventure Draic Kin
More
28 Ιαν 2016 22:35 #46999 by Castledoque
Replied by Castledoque on topic Star Wars είδαμε;... SPOILER ALERT!!
Λοιπόν για να επαναφέρω το θέμα στο topic, ας πω κι εγώ τις σκέψεις μου για το καινούργιο star wars. Καταρχήν να διευκρινίσω πως ποτέ δεν υπήρξα ιδιαίτερα φαν της συγκεκριμένης σειράς. Είχα δει μικρός το πρώτο που μου είχε φανεί απλώς συμπαθητικό, για κάποιο λόγο τα έχω καταφέρει να μην δω ποτέ το δεύτερο που οι περισσότεροι λένε πως είναι το καλύτερο, ενώ από το τρίτο το έχω δει μόνο από τη μέση και πέρα και αν θυμάμαι καλά με είχε εκπλήξει ευχάριστα. Όλα αυτά πριν πολλά πολλά χρόνια σε έναν μακρινό γαλαξία (μάλλον αυτόν της παιδικής ηλικίας). Αντιθέτως έχω δει σε σαφώς μεγαλύτερη ηλικία όλα τα πρίκουελς, εκ των οποίων τα δύο πρώτα μου φάνηκαν μπλιαχ, το δε τρίτο δεν πήγα καν να το δω σινεμά μετά από την ξενέρα με τα δύο πρώτα και όταν το είδα κάποια στιγμή σε DVD αποτέλεσε πολύ ευχάριστη έκπληξη, γιατί παρά τα ποικίλα προβλήματα, είχε μερικές πολύ καλές ιδέες και αρκετές δυνατές σκηνές.

Φτάνω λοιπόν στο καινούργιο. Το είδα τα Χριστούγεννα, σε 3D, και δεδομένου πως δεν είμαι φανατικός οπαδός της σειράς και δεν είχα τις απέραντες προσδοκίες, μου φάνηκε ΟΚ. Συμπαθητικοί πρωταγωνιστές, ευχάριστο si-fi παραμυθάκι, με καλή κλιμάκωση. Η μόνη (σοβαρή) παραφωνία ήταν ο κακός. Ε ναι, ποιο άθλιο, ατάλαντο και άχαρο ηθοποιό δεν μπορούσαν να βρούνε; Πως θα κρατήσει το ενδιαφέρον ένας τόσο μέτριος κακός για δυο ταινίες ακόμα είναι σοβαρό πρόβλημα. Είδομεν... Γενικά δεν μπορώ να συγκρίνω με την ορίτζιναλ τριλογία γιατί την έχω ξεχάσει σχεδόν ολότελα, αλλά σε σχέση με τα πρίκουελς, είναι τεράστια βελτίωση σε σχέση με τα δύο πρώτα, αλλά σαφώς κατώτερο και πιο generic σε σχέση με το τρίτο (που παρά τις κάκιστες ερμηνείες διαθέτει ένα εξαιρετικό στόρι).

Και τώρα θα ξαναβγώ off-topic. Βρε παιδιά σε ποιες αίθουσες σινεμά πηγαίνετε και βλέπετε κόσμο να μασουλάει και να χαζογελάει όλη την ώρα; Αυτά συμβαίνουν μόνο σε αμερικανιές και μπλοκμπαστεριές, όπου να πω την αλήθεια μου αυτό είναι και λίγο κομμάτι της πλάκας της υπόθεσης. Αν πηγαίνετε σε ταινίες σαν αυτές που βλέπω συνήθως (βαριές και ασήκωτες του στυλ κινηματογράφος Δαναός για όσους ξέρουν) ή που θα είναι τόσο λίγοι οι θαμώνες που θα έχεις την αίσθηση πως μοιράζεσαι κάτι ξεχωριστό με λίγους εκλεκτούς ή που αν τύχει να είναι γεμάτη η αίθουσα, ο κόσμος μέσα θα είναι αρκούντως ψαγμένος ώστε να βγάζει τον σκασμό στη διάρκεια της προβολής (πχ φεστιβάλ του περιοδικού Σινεμά, που γεμίζουν τίγκα οι αίθουσες και στις περισσότερες προβολές δεν ακούς να πέφτει καρφίτσα...)

Και επιμένω πως δεν υπάρχει καμία μα καμία απολύτως σύγκριση σπίτι-σινεμά. Ακόμα θυμάμαι πως πριν αρκετά χρόνια είχα δει στο σινεμά σε αφιέρωμα για τον Κουροσάβα το υπέροχο Ran (πανμέγιστο έπος, τι Star Wars λέμε τώρα...) και μου είχε πέσει το σαγόνι από την ένταση και την επιβλητικότητα. Κάνα δυο χρόνια αργότερα βάζω να το δω στο βίντεο και τρώω πανμέγιστη ιστορική ήττα. Η μικρή οθόνη διέρρηξε τον αέρινο μαγικό ιστό και όλη η δύναμη κι η επιβλητικότητα πήγαν περίπατο. Κατάφερα να απολαύσω μερικές μεμονωμένες σκηνές, αλλά ως επί το πλείστον την ταινία την είδα με το ζόρι. Η μαγική αίσθηση πως βλέπω κάτι ξεχωριστό που αποτελεί εμπειρία ζωής πήγε περίπατο.

Στην τελική πιστεύω πως στην οθόνη της τηλεόρασης οι γίγαντες (της τέχνης) μοιάζουν νάνοι...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • GameLinguist
  • GameLinguist's Avatar
  • Offline
  • Adventurous Titan
  • Adventurous Titan
More
28 Ιαν 2016 23:34 #47000 by GameLinguist
Replied by GameLinguist on topic Star Wars είδαμε;... SPOILER ALERT!!
Αποφασίσα να μην quotάρω διάφορα παραπάνω σχόλια και μη... Εν πολλοίς συμφωνώ με τα περισσότερα που έχει ο Constantine_R

Κατ΄ αρχήν και κατ' αρχάς είμαι μεγάλος φαν της σειράς. Ποτέ δεν είχα την άποψη για ιεροσυλίες σχετικά με τα επεισόδια που θα προηγούνταν ή θα έπονταν της αρχικής τριλογίας. Εξάλλου τις είδα μικρός και εξακολουθώ και πιστεύω ότι παραμένουν ταινίες για όλες τις ηλικίες.

Πριν δω τη νέα ταινία δεν διάβασα τίποτα για να μην επηρεαστώ. Ήθελα να την απολαύσω όπως όλες τις άλλες. Και πραγματικά την απόλαυσα. Λάτρεψα τις διάφορες ενδο/μετά/αυτό-starwars αναφορές και το γλυκό αίσθημα της νοσταλγίας που καλλιεργεί. Και εμένα με ξενέρωσε η επιλογή του φλούφλη Kylo αλλά δεν περίμενα να δω και τέρας ομορφιάς κάτω από τη μάσκα... Όπως επίσης η εναλλακτική του Death Star μοιάζει με φτηνό τρικ... Ωστόσο βγήκα από την αίθουσα με ένα χαμόγελο ευχαρίστησης και αυτό είναι που στο τέλος μένει...

Ακόμα και η γυναίκα μου που δεν μπορεί της space opera ταινίες και μέχρι πέρυσι δεν είχε δει κανένα επεισόδιο, τα είδε και ξεσηκώθηκε. Είδε και την καινούργια και έγινε μεγαλύτερη φαν!

Η άποψη μου για τις ταινίες παραμένει πάντα η ίδια: για ταινία που θες να δεις, μην διαβάσεις τίποτα! Δες την ακόμα και να είναι φόλα!


"Όσο βαθιά και να θάψεις την αλήθεια,
αυτή έχει τον τρόπο να βγει στην επιφάνεια και να ανασάνει"
-- παροιμία των φάλαν // Το Σκήπτρο του Φοίνικα
GameLinguist: Because Language is a Game

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
28 Ιαν 2016 23:44 - 28 Ιαν 2016 23:58 #47001 by Mortal
Replied by Mortal on topic Star Wars είδαμε;... SPOILER ALERT!!
Χαλκίδα και δεν ξεκουνιέμαι να κάνω 70 plus χιλιόμετρα για μια ταινία. ;) Α) Εδώ αυτά γίνονταν τουλάχιστον μέχρι το 2003 που δεν ξαναπάτησα. β) Καπνίζω. γ) πατάω pause όποτε θέλω, κάνω ό,τι θέλω και μετά συνεχίζω, δ) κάνω fastforward ό,τι περιτό έχει η ταινία κατ'εμέ πάντα. δ) χαλαρά στο κρεβάτι με τις πυτζάμες αν θέλω. ε) απόλυτο σκοτάδι κι ούτε ήχος αναπνοής εκτός του ήχου της ταινία, ζ) μερικές φορές με 5.1 όταν δεν βαριέμαι να το βάλω στον μεγάλο υπολογιστή. ;) Νομίζω πως απάντησα για όλες τις παραξενιές μου.

Όσο για το Ran μετά από 4 μέρες που στο πρώτο τέταρτο με έπαιρνε ο ύπνος το ξεπέρασα και απλά το λάτρεψα. ;)

Ποιό πολύ πάντως για το μέγεθος είναι το ψυχολογικό, και την ταινία την χαίρεσαι περισσότερο όπου νοιώθεις πιο άνετα. Μερικοί νοιώθουν καλά σε χώρους 500-600τ.μ. Κάποιοι νοιώθουμε πολύ πιο ευχάριστα στα 10-15τ.μ. κάποιου δωματίου μας. Η επιβλητικότητα λοιπόν έχει να κάνει αποκλειστικά με την ταινία και όχι με τον χώρο. (23" στους 50-70 πόντους είναι καλύτερα από το όπου κάτσει. ;)

A! Δες το νούμερο 4 (star wars) και μετά δες την καινούργια. Αν αυτό δεν είναι αναμάσημα τότε ειλικρινά δεν ξέρω τι θα μπορούσε να είναι. ;)

Και μια ενδιαφέρουσα κριτική της 3ης ταινίας που λες εδώ:

Μέσα από στράτα απόμονη και απόσκια
με αγγέλους του Άδη μόνο στοιχειωμένη
που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
κάτω, στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...
Last edit: 28 Ιαν 2016 23:58 by Mortal.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum