Adventures @twitch.tv

More
11 Ιαν 2017 10:05 #48106 by Tasos
Replied by Tasos on topic Adventures @twitch.tv
Το Firewatch προσωπικά μου άρεσε αρκετά. Δεν έχει γρίφους, δεν έχει πολλές επιλογές, αλλά το walking simulation έχει ένα νόημα εξαιτίας της δουλειάς του πρωταγωνιστή και του setting. Και οπωσδήποτε η ατμόσφαιρα έχει ωραία στοιχεία, είναι λίγο ρετρό, λίγο θρίλερ, λίγο μυστήριο...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • chaplin1981
  • chaplin1981's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Elite Member
  • Elite Member
More
11 Ιαν 2017 21:24 #48111 by chaplin1981
Replied by chaplin1981 on topic Adventures @twitch.tv
Η αλήθεια είναι ότι είναι και τα δύο σε whishlist του ps4 ( μαζί με άλλα.. 50 :evil: ) και είχα σκοπό να τα αγοράσω καθώς είναι σε προσφορά στο playstation network store μέχρι τις 21/01. Ξεκινάω, λοιπόν, με το Virginia, μιας και έχει ευδιάκριτα ανατριχιαστικές ομοιότητες με το Twin Peaks -το οποίο λατρεύω- αυτό το Σάββατο το βραδάκι (θα ενημερώσω για την ώρα την ίδια ημέρα, για όσους θέλουν να το δουν live).

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
12 Ιαν 2017 10:38 - 12 Ιαν 2017 10:38 #48112 by Fallen Angel
Replied by Fallen Angel on topic Adventures @twitch.tv

Tasos wrote: [...]είναι λίγο ρετρό, λίγο θρίλερ, λίγο μυστήριο...


chaplin1981 wrote: [...]Ξεκινάω, λοιπόν, με το Virginia, μιας και έχει ευδιάκριτα ανατριχιαστικές ομοιότητες με το Twin Peaks -το οποίο λατρεύω- [...]

Τέλεια, τέλεια, τέλεια!! :) :)
(για Σάββατο βράδυ δεν ξέρω, αλλά αργότερα σίγουρα!!)

Nothing happens unless first a dream...
Last edit: 12 Ιαν 2017 10:38 by Fallen Angel.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • chaplin1981
  • chaplin1981's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Elite Member
  • Elite Member
More
20 Ιουν 2017 16:19 #48629 by chaplin1981
Replied by chaplin1981 on topic Adventures @twitch.tv
Streaming Chronicles of Innsmouth! Enjoy!

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • chaplin1981
  • chaplin1981's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Elite Member
  • Elite Member
More
25 Ιουν 2017 13:38 - 25 Ιουν 2017 13:40 #48649 by chaplin1981
Replied by chaplin1981 on topic Adventures @twitch.tv
Μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις το Chronicles of Innsmouth. Κάποια θεματάκια με τον χειρισμό δεν με ενόχλησαν ιδιαίτερα. Ισορροπεί αρκετά καλά στο 90's feeling. Ίσως φανεί κάπως αργό πριν επισκεφτείς το Innsmouth αλλά σε αποζημιώνει αργότερα. Γρίφοι ελάχιστοι, με κάποια action τμήματα ολίγον frustrating (αν δεν έχεις πιει το πρωί πριν παίξεις a damn fine cup of coffee™). Ο ήχος μου, άρεσε κάνει φιλότιμες προσπάθειες για να μας μεταφέρει στον τρόμο ενός γλοιώδους και μη-ευκλείδειου σύμπαντος. Σχετικά σύντομο, γύρω στις 3 ώρες (έκανα πολλά διαλείμματα κατά την διάρκεια του streaming και δεν είναι καθαρός ο χρόνος του παιχνιδιού εκεί. Βλέπετε, με 3 γάτες τσαούσες ανατρέπεται το πρόγραμμα μέχρι να πεις: "A woodchuck should chuck if a woodchuck could chuck wood, as long as a woodchuck would chuck wood").
4/5

Ακολουθεί streaming του Under that Rain. Από την γείτονα Ιταλία και αυτό,όπως το Chronicles. Το πρώτο μισάωρο είναι ήδη διαθέσιμο στο κανάλι μου στο Twitch και έπεται η συνέχειά του.
Last edit: 25 Ιουν 2017 13:40 by chaplin1981.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
26 Ιουν 2017 09:28 #48655 by Fallen Angel
Replied by Fallen Angel on topic Adventures @twitch.tv
Πολύ ενδιαφέρουσες επιλογές έκανες, μπράβο! Θα τιμηθούν. :)

Nothing happens unless first a dream...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • chaplin1981
  • chaplin1981's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Elite Member
  • Elite Member
More
10 Ιουλ 2017 19:13 - 10 Ιουλ 2017 20:16 #48698 by chaplin1981
Replied by chaplin1981 on topic Adventures @twitch.tv
Μόλις ολοκληρωθεί το Under that rain, θα θέλατε να δείτε ένα παλαιότερο adventure, όπως το Dreamweb; Δεν το έχω παίξει και θα ήθελα να «μοιραστώ» την εμπειρία μου.

EDIT: Μόλις ολοκλήρωσα το πρώτο κεφάλαιο. Καταπληκτικό παιχνίδι και πολύ καλό το φινάλε. Η ατμόσφαιρα είναι τόσο-όσο, η μουσική προσθέτει αρκετά στην επιδιωκόμενη eerie εμπειρία. Αυτό που κάνει την διαφορά είναι το animation. Η τεχνική 2D με γωνία 3d person survival προσωπικά μου άρεσε πολύ. Γρίφοι σε λογική βάση ''βρες-το-σωστό-αντικείμενο'', με εξαίρεση το τελευταίο μέρος του κεφαλαίου το οποίο δεν είναι και κάτι σπουδαίο εν τέλει. Πάμε τώρα στο σημείο που πονάει λιγάκι. Είδα πολλούς στο Steam να κράζουν τα δύο και μοναδικά QTE. Προσωπικά με άφησαν αδιάφορο. Με εκνεύρισαν όχι όμως επειδή ήταν δύσκολα αλλά επειδή ήταν περιττά και ΤΑ ΠΕΡΙΤΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΑ. Τέλος, προσοχή όσοι το παίξετε γιατί υποφέρει από ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΑ (ΚΑΙ ΑΡΑ ΠΕΡΙΤΤΑ) glitches. Κάνετε συχνά save, δεν είναι κάτι σοβαρό. Αυτά. Ανυπομονώ για το 2ο μέρος! 4/5 άνετα!
Last edit: 10 Ιουλ 2017 20:16 by chaplin1981.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
10 Ιουλ 2017 22:37 #48699 by Fallen Angel
Replied by Fallen Angel on topic Adventures @twitch.tv
Μόλις το είδα, και πάλι μπράβο για τη δουλειά που κάνεις! Δείχνει όντως πολύ ατμοσφαιρικό και ενδιαφέρον, αν και κάποια ηχητικά black-outs μου φάνηκαν αρκετά παράξενα. Τα QTEs μια χαρά ήταν, προσέδιδαν αγωνία. :P

Και ψηφίζω ναι για Dreamweb. Sci-fi, γυμνό και cyberpunk. Where's my beer να κάτσω να το δω; Χαχαχα... :)

Nothing happens unless first a dream...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • chaplin1981
  • chaplin1981's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Elite Member
  • Elite Member
More
10 Ιουλ 2017 23:12 #48700 by chaplin1981
Replied by chaplin1981 on topic Adventures @twitch.tv
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια. Η αλήθεια είναι ότι τα QTEs προσδίδουν στην δράση και στην αγωνία. Απλά, επειδη δεν διαθέτω και τόσο πολύ χρόνο τις καθημερινές -και προκειμένου να ολοκληρώσω ένα παιχνίδι-προσπαθώ να κάνω όσο πιο γρήγορα γίνεται.Την πλήρωσαν τα QTEs αδίκως ;)
Ακολουθεί αύριο το Dreamweb!

Υ.Γ. Σκεφτόμουν να ξεκινήσω box reviews πριν τα gameplay (για όσα παιχνίδια διαθέτω, φυσικά) προκειμένου να γνωρίσουμε περισσοτερο μια ακόμα ενδιαφέρουσα πλευρά του gaming των προηγούμενων δεκαετιών. Ίσως κάνω την αρχή με το Dreamweb. Θα δω πως θα πάει.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • chaplin1981
  • chaplin1981's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Elite Member
  • Elite Member
More
27 Ιουλ 2017 20:35 #48744 by chaplin1981
Replied by chaplin1981 on topic Adventures @twitch.tv
Τα δύο πρώτα επεισόδια του "The Darkside detective", το οποίο κυκλοφόρησε σήμερα, είναι διαθέσιμα για προβολή στο κανάλι μου στο twitch. Μέχρι στιγμής το απολαμβάνω παρά πολύ!

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • chaplin1981
  • chaplin1981's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Elite Member
  • Elite Member
More
28 Ιουλ 2017 15:04 #48745 by chaplin1981
Replied by chaplin1981 on topic Adventures @twitch.tv
Μόλις το ολοκλήρωσα. Πολύ καλή προσπάθεια. Σύντομο σχετικά αλλά το γνώριζα ήδη αφού το είχε αναφέρει στο facebook ο Paul Conway, ο δημιουργός. Το χιούμορ του: Άλλοι μπορεί να το βρουν ανακυκλωμένο, κάποιοι άλλοι θα το ευχαριστηθούν. Ανήκω στη δεύτερη κατηγορία (ήμαρτον με την σούπερ ντούπερ αυστηρή κριτική μερικών· δεν πρόκειται να συγκρίνει κανείς Αριστοφάνη με Pratchett, Jesus δηλαδή...).
10/10 χαλαρά.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • chaplin1981
  • chaplin1981's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Elite Member
  • Elite Member
More
30 Σεπ 2017 19:14 #48815 by chaplin1981
Replied by chaplin1981 on topic Adventures @twitch.tv
Απόψε αράζουμε στον κόσμο του Blade Runner. Έχω να το παίξω πολλά χρόνια και είναι ευκαιρία τώρα μιας και αναμένεται στις 5 Οκτώβρη το Blade Runner 2049. Όσοι πιστοί...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum