Other Worlds - το adventure game μου

More
04 Δεκ 2004 01:56 #3211 by alkis21
Αγαπητοί φίλοι,

Με χαρά και υπερηφάνια σας ανακοινώνω ότι το Other Worlds, το adventure game μου, είναι έτοιμο.
Για όσους δεν το ξέρουν, το Other Worlds είναι ένα "παραδοσιακό" παιχνίδι που έφτιαχνα εδώ και 3.5 χρόνια. Είναι τρίτου προσώπου, point & click adventure που φαίνεται και παίζεται όπως οι παλιοί τίτλοι της Sierra & LucasArts στα τέλη 80 - αρχές 90. Η πρόθεσή μου ήταν να δημιουργήσω το καλύτερο ερασιτεχνικό παιχνίδι που έχει βγει ποτέ.

Χαρακτηριστικά:

-Πάνω από 150 τοποθεσίες
-Πάνω από 40 χαρακτήρες
-Δεκάδες inventory items
-Μία συναρπαστική, αστεία ιστορία με πολλές εκπλήξεις και "plot twists"
-Ένα μεγάλο αριθμό από ενδιαφέροντες γρίφους

Το Other Worlds είναι μια ιστορία φαντασίας που αφορά μια κοπέλα η οποία ξεκίνησε για να βρει το χαμένο της αγόρι, και ανακάλυψε πολλά περισσότερα...

Μπορείτε να διαβάσετε το Preview του παιχνιδιού εδώ:

www.justadventure.com/Previews/O ... orlds.shtm

Όσοι από εσάς νοσταλγούν την παλιά καλή εποχή των adventure games, επισκεφτείτε τη σελίδα μου ( www.alkis.org ) και κατεβάστε το. Είναι εντελώς δωρεάν.

Κάθε φορά που κάποιος λέει ότι τα adventure games έχουν πεθάνει, κάπου στον κόσμο φεύγει από τη ζωή ένα μαϊμουδάκι.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
04 Δεκ 2004 02:01 #3212 by qrious
Replied by qrious on topic Other Worlds - το adventure game μου
welcome φιλε Άλκη. το κατεβασα το adventure σου (εχω ακουσει καλα λογια απο τον aya) αλλα δεν ειχα χρονο να το παιξω. οταν μπορεσω θα σου πω εντυπωσεις.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
04 Δεκ 2004 03:59 #3213 by King Crimson
Replied by King Crimson on topic Other Worlds - το adventure game μου
Sygxarhthria gia thn prospa8eia sou...molis to katebasa.Otan to teleiwsw 8a grapsw gia tis entypwseis mou.

1.Mathematics is the language of nature.
2. Everything around us can be represented and understood through numbers.
3.If you graph these numbers, patterns emerge.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
04 Δεκ 2004 14:59 #3214 by DragonLord
Replied by DragonLord on topic Re: Other Worlds - το adventure game μου

alkis21 wrote: Αγαπητοί φίλοι,

Με χαρά και υπερηφάνια σας ανακοινώνω ότι το Other Worlds, το adventure game μου, είναι έτοιμο.
Για όσους δεν το ξέρουν, το Other Worlds είναι ένα "παραδοσιακό" παιχνίδι που έφτιαχνα εδώ και 3.5 χρόνια. Είναι τρίτου προσώπου, point & click adventure που φαίνεται και παίζεται όπως οι παλιοί τίτλοι της Sierra & LucasArts στα τέλη 80 - αρχές 90. Η πρόθεσή μου ήταν να δημιουργήσω το καλύτερο ερασιτεχνικό παιχνίδι που έχει βγει ποτέ.

Χαρακτηριστικά:

-Πάνω από 150 τοποθεσίες
-Πάνω από 40 χαρακτήρες
-Δεκάδες inventory items
-Μία συναρπαστική, αστεία ιστορία με πολλές εκπλήξεις και "plot twists"
-Ένα μεγάλο αριθμό από ενδιαφέροντες γρίφους




Αγαπητε φιλε καλημερα. Σου γραφω απο Θεσσαλονικη με πρωταρχικο σκοπο να σε ευχαριστησω που κανεις μια τοσο μεγαλη προσπαθεια να διατηρησεις το καλυτερο ειδος παιχνιδιων ζωντανο. Εκτιμω παρα πολυ αυτο που εχεις κανει και σιγουρα θα παιξω το παιχνιδι σου με πολυ μεγαλη ευχαριστηση. Σιγουρα δεν εχω τις γνωσεις που εχεις εσυ για να δημιουργησω κατι αναλογο (ισως δεν ασχοληθηκα οσο θα επρεπε) αλλα κατα καιρους εχω εχω φτιαξει πολλες ιστοριες στο μυαλο μου που θα μπορουσα νε μεταφερω σε adventures. Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι αν συνεχισεις αυτην σου την προσπαθεια, που σου το ευχομαι απο τα βαθη της καρδιας μου, τοτε μπορουμε αν θελεις να κανουμε καποια σχετικη επικοινωνια ετσι ωστε να δημιουργηθει ενα σεναριο απο κεινου

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
04 Δεκ 2004 22:21 #3215 by alkis21
Replied by alkis21 on topic Other Worlds - το adventure game μου
Dragonlord, ευχαριστώ για την πρόταση αλλά λέω μετά από αυτό να αποσυρθώ από την ενεργό δράση μετά πολλών επαίνων.. ή έστω να κάνω ένα διάλειμμα για 10-20 χρόνια! :lol:

Κάθε φορά που κάποιος λέει ότι τα adventure games έχουν πεθάνει, κάπου στον κόσμο φεύγει από τη ζωή ένα μαϊμουδάκι.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
07 Δεκ 2004 01:31 #3240 by adreasnaxos
Replied by adreasnaxos on topic Other Worlds - το adventure game μου
Από μένα, μπράβο σου. Δέν ξέρω άν είναι το καλύτερο ερασιτεχνικό παιχνίδι που έχει βγει ποτέ αλλά είναι σίγουρα καλύτερο από τά 3/4, τουλάχιστον, τών φετινών "επαγγελματικών" παιχνιδιών.
Πρόταση: Βάλε σέ εμφανή θέση μιά σημείωση γιά τό hot spot τού χεριού, θά στείλλει πολλούς, καί όχι άδικα. Είκοσι κλίκ χρειάστηκαν γιά νά πάρω τό
κλειδί από τόν καναπέ κι ένα τέταρτο πειραματισμού γιά νά καταλάβω πώς δουλεύει [αργότερα διάβασα τό manual].

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
08 Δεκ 2004 00:39 #3251 by alkis21
Replied by alkis21 on topic Other Worlds - το adventure game μου
Ευχαριστώ.. πάντως δεν νομίζω ότι είναι και μεγάλη απαίτηση να ζητάω να διαβάσετε το manual.. τόσο κόπο έκανα να το φτιάξω, τη στιγμή που πολλοί άλλοι απλά πετάνε ένα Readme.txt.

Κάθε φορά που κάποιος λέει ότι τα adventure games έχουν πεθάνει, κάπου στον κόσμο φεύγει από τη ζωή ένα μαϊμουδάκι.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
08 Δεκ 2004 02:43 #3254 by adreasnaxos
Replied by adreasnaxos on topic Other Worlds - το adventure game μου
Μά πουθενά δέν λέει "διάβασε τό manual" πρίν παίξεις. Κι ως γνωστόν, μετά από πέντε-δέκα παιχνίδια, σταματάς ν' ασχολείσαι μέ τά manuals, καί μάλιστα μέ τά ηλεκτρονικά πού πρέπει νά τά ψάξεις μέσα σέ πλήθος αρχείων, κι είναι καί σπαστικά μέ τά ανεβοκατεβάσματα τών σελίδων τους.
Κι από τήν άλλη -- μήν τά θές κι όλα δικά σου -- είναι παραπλανητικό νά χρησιμοποιείς μιάν ολόκληρη παλάμη από τήν οποία όμως, λειτουργεί μόνο
τό ένα χιλιοστό της. Ακόμα καί τώρα πού τό ξέρω, δέν θάλεγα ότι μού είναι ευχάριστο νά σημαδεύω ανάμεσα σέ δύο δάχτυλα καί νά πρέπει νά κάνω 5-10 κολλητά κλίκ γιά νά είμαι σίγουρος ότι δέν σημάδεψα λάθος...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
08 Δεκ 2004 03:44 #3255 by aiRness
Replied by aiRness on topic Other Worlds - το adventure game μου
Έχεις άδικο για τα manuals. Θα σταματήσεις να ασχολείσαι ίσως τα τελευταία χρόνια, γιατί έτσι το κατάντησαν το όλο θέμα. Κάποτε φτουρούσαν τα λεφτά σου όταν αγόραζες ενα game και είχε ένα μεγάλο manual γεμάτο με λεπτομέρειες που αφορούσαν το εκάστοτε game και πραγματικά το χαιρόσουν. Η όλη συσκεασία κάποτε ήταν τελετή όταν άνοιγες ένα καινούργιο adventure. Τα pdfs (συνήθως) που αντικαθιστούν τα manuals καθώς και τα ηλίθια dvdοκουτα είναι μέρος της εποχής μας δυστυχώς.

Whenever I smell asphault, I think of Maureen.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
09 Δεκ 2004 00:22 #3268 by alkis21
Replied by alkis21 on topic Other Worlds - το adventure game μου

adreasnaxos wrote: Μά πουθενά δέν λέει "διάβασε τό manual" πρίν παίξεις.


:shock: Πού να το έλεγε δηλαδή; Στην αρχική οθόνη του παιχνιδιού; Θα μ' έπαιρναν με τις πέτρες!

καί μάλιστα μέ τά ηλεκτρονικά πού πρέπει νά τά ψάξεις μέσα σέ πλήθος αρχείων


Start -> Program Files -> Other Worlds -> Manual δεν είναι και τόσο δύσκολο ακόμα και για αρχάριους σε PC... έχει και shortcut στο Desktop.

Κι από τήν άλλη -- μήν τά θές κι όλα δικά σου -- είναι παραπλανητικό νά χρησιμοποιείς μιάν ολόκληρη παλάμη από τήν οποία όμως, λειτουργεί μόνο
τό ένα χιλιοστό της. Ακόμα καί τώρα πού τό ξέρω, δέν θάλεγα ότι μού είναι ευχάριστο νά σημαδεύω ανάμεσα σέ δύο δάχτυλα καί νά πρέπει νά κάνω 5-10 κολλητά κλίκ γιά νά είμαι σίγουρος ότι δέν σημάδεψα λάθος...


Το interface είναι παρόμοιο με αυτό που χρησιμοποίησε η Sierra όταν άλλαξε από Text Parser σε Icon Driven Games. Και βέβαια εκεί δεν είχε καν το κενό ανάμεσα στα δύο δάχτυλα ή το μάτι, ούτε το Exit να σου δείχνει από που βγαίνεις από κάθε χώρο. Συμπεραίνω αυτό που είπε ο Άκης, πως ίσως δεν έχεις παίξει παλιά adventures. Αυτό δεν σε κάνει βέβαια λιγότερο ικανό ή έξυπνο από μένα, απλά μάλλον μεγαλώσαμε με διαφορετικά πρότυπα.
Σ'ευχαριστώ για την εποικοδομητική κριτική σου.

Κάθε φορά που κάποιος λέει ότι τα adventure games έχουν πεθάνει, κάπου στον κόσμο φεύγει από τη ζωή ένα μαϊμουδάκι.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
09 Δεκ 2004 03:45 #3272 by adreasnaxos
Replied by adreasnaxos on topic Other Worlds - το adventure game μου
Hρεμα... Οι δυνατότητες πού σού προσφέρει τό πρόγραμμα πού χρησιμοποίησες είναι, υποθέτω, δεδομένες, καί σίγουρα δέν εύθύνεσαι εσύ γι' αυτό. Από τήν άλλη, βρισκόμαστε στό 2005, όχι στό 1990 καί οι συνήθειες τών παιχτών είναι διαφορετικές. Θεωρώντας λοιπόν ότι ένα πρόγραμμα πρέπει νά είναι όσο πιό φιλικό γίνεται, μιά καί δέν εξυπηρετεί κανέναν τό αντίθετο, έκανα αυτό τό σχολιασμό, πού δέν είναι κριτική, απλή παρατήρηση. Γιά μένα είναι σίγουρο ότι κάποια άτομα θά τό παρατήσουν γι' αυτή τήν - αρχική, έστω, μετά τό μαθαίνεις - δυσκολία του, κι είναι κρίμα. Από τήν άλλη, άν εσένα δέν σ' ενδιαφέρει, εμένα δέν μού πέφτει λόγος.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
10 Δεκ 2004 22:28 #3281 by alkis21
Replied by alkis21 on topic Other Worlds - το adventure game μου
Για να είμαστε δίκαιοι, το πρόγραμμα προσφέρει σχεδόν απεριόριστες δυνατότητες, τουλάχιστον σε κάποιον που ξέρει να γράφει κώδικα. Το Other Worlds είναι έτσι όπως είναι για δύο λόγους: Πρώτον ήταν επιλογή μου να φτιάξω ένα παιχνίδι ακριβώς στο στυλ των τίτλων του 1990 (το οποίο ΔΥΣΤΥΧΩΣ όσον αφορά τα adventure games είναι στο πολύ μακρινό παρελθόν) και δεύτερον γιατί το "ταλέντο" μου στην δημιουργία γραφικών είναι ανύπαρκτο.

Κάθε φορά που κάποιος λέει ότι τα adventure games έχουν πεθάνει, κάπου στον κόσμο φεύγει από τη ζωή ένα μαϊμουδάκι.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
13 Δεκ 2004 23:47 #3294 by alkis21
Replied by alkis21 on topic Other Worlds - το adventure game μου
Other Worlds Review στην Just Adventure:

www.justadventure.com/reviews/Ot ... ds/OW.shtm

Κάθε φορά που κάποιος λέει ότι τα adventure games έχουν πεθάνει, κάπου στον κόσμο φεύγει από τη ζωή ένα μαϊμουδάκι.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
14 Δεκ 2004 19:24 #3295 by maladroid
Replied by maladroid on topic Other Worlds - το adventure game μου
Άλκη, περίπου πόσες ώρες χρειάζεται κάποιος για να ολοκληρώσει το Other Worlds? Έχω μεγάλη περιέργεια να το δοκιμάσω αλλά η ουρά των παιχνιδιών που κρατάω στην αναμονή δεν έχει τελειωμό. Όπως και να χει κάποια στιγμή θα το δω το δίχως άλλο απλά εάν είναι σχετικά μικρό, θα μου είναι πιο έυκολο να το στριμώξω κάπου.

Συγχαρητήρια πάντως, αν όχι για το αποτέλεσμα εφόσον ακόμα δεν το έχω δει για να κρίνω, τουλάχιστον για το κουράγιο και την υπομονή σου να φέρεις σε πέρα ένα τόσο μεγαλόπνοο project. Μακάρι να βρω κι εγώ το χρόνο (και κυρίως την υπομονή) να ακολουθήσω το παράδειγμά σου στο άμεσο μέλλον. Τσάμπα κάθομαι και γράφω τα σενάρια ο δόλιος... :rolleyes:

No good deed goes unpunished

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
15 Δεκ 2004 00:54 #3296 by alkis21
Replied by alkis21 on topic Other Worlds - το adventure game μου
Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είναι μικρό! Ποτέ δεν κατάλαβα πώς ο κόσμος υπολογίζει το "πόσες ώρες κρατάει ένα adventure", να πω την αλήθεια.

Κάθε φορά που κάποιος λέει ότι τα adventure games έχουν πεθάνει, κάπου στον κόσμο φεύγει από τη ζωή ένα μαϊμουδάκι.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum