Score points and steam achievements

  • GameLinguist
  • GameLinguist's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Adventurous Titan
  • Adventurous Titan
More
23 Ιαν 2017 14:03 #48159 by GameLinguist
Score points and steam achievements was created by GameLinguist
Πρέπει να προειδοποιήσω ότι ακολουθεί post γκρίνιας και ιδιοτροπίας!

Συζητούσα πρόσφατα με έναν φίλο μου (πρώην adventurά και νυν MMO-player) για τα παλιά και τα νυν adventures. Ήταν από τους τύπους που κυνηγούσε μανιωδώς το απόλυτο σκορ στα παιχνίδια της Sierra κτλ. Είπε μετά από χρόνια να δοκιμάσει κάποιο από τα καινούργια και άρχισε να γκρινιάζει για την αντικατάσταση των score points με τα γελοία steam achievements. Τρελό χώσιμο για το σύστημα και μάλιστα δεν μπορείς να πεις και τίποτα!

Ποτέ δεν ήμουν άτομο που κυνηγούσα το απόλυτο σκορ στα παιχνίδια ή πλέον στα achievements. Σίγουρα κάποιες φορές "κυνήγησα" μερικά σε κάποια μη-adventure παιχνίδια, αλλά μέχρι εκεί. Μάλιστα αποφεύγω να τσεκάρω, γιατί πολλές φορές spoilάρουν άγρια για την ιστορία και αυτό είναι απίστευτη ξενέρα.

Ωστόσο έχω παρατηρήσει τον τελευταίο καιρό ότι ο παραλογισμός που υπάρχει σε κάποια παιχνίδια όσον αφορά την απόκτηση κάποιων achievements (π.χ. 1000 headshots, 100 φορές το Χ spell, Χ kills φορώντας το Χ suit) έχει καταφτάσει και στα adventures. Πρόσφατα παραδείγματα ένα achievement στο ARK-Great Escape όπου πρέπει να καθίσει 8 πραγματικές(!) ώρες στη δουλειά της ηρωίδας για να το πάρεις, ή να κάνεις τουλάχιστον 1000 κλικ σε αντικείμενα στο The Critter Chronicles ή να ακούσεις πάνω δέκα ποιήματα για platypus ή να ολοκληρώσεις ένα challenge χωρίς να χάσεις.

Σίγουρα τα achievements είναι ένας "φτηνός" τρόπος για να δώσεις ικανοποίηση στον παίκτη και να συνεχίζει να ασχολείται με αυτό. Κάποια από αυτά θα ενέχουν και υπερβολή, αλλά θεωρώ ότι τα adventure games δεν ενδείκνυνται για υπερβολικά, ανούσια και χωρίς λογικά achievements.


"Όσο βαθιά και να θάψεις την αλήθεια,
αυτή έχει τον τρόπο να βγει στην επιφάνεια και να ανασάνει"
-- παροιμία των φάλαν // Το Σκήπτρο του Φοίνικα
GameLinguist: Because Language is a Game

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
23 Ιαν 2017 20:32 #48160 by crocark
Replied by crocark on topic Score points and steam achievements

akarasimos wrote: Δεν έχω ξαναδεί μεγαλύτερη χαζομάρα σε παιχνίδι από τα ατσίβμεντς!

Ούτε κι εγώ. Ούτε και κανείς άλλος κι ας μην το παραδέχεται ...

ΑΠΟ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΜΕΤΑΣΤΗΘΙ

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
23 Ιαν 2017 20:39 #48161 by alkis21
Replied by alkis21 on topic Score points and steam achievements
Ψύχωση με το full score δεν είχα ποτέ, αλλά σε κάποια παιχνίδια που ένιωθες ανταμοιβή το κυνηγούσα, πχ. Colonel's Bequest.

Με το achievements δεν έχω νιώσει ποτέ αντίστοιχη επιθυμία. Ούτε καν ανοίγω το steam να δω πόσα έχω πάρει.

Κάθε φορά που κάποιος λέει ότι τα adventure games έχουν πεθάνει, κάπου στον κόσμο φεύγει από τη ζωή ένα μαϊμουδάκι.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
23 Ιαν 2017 21:19 - 23 Ιαν 2017 21:19 #48162 by Fallen Angel
Replied by Fallen Angel on topic Score points and steam achievements
Εγώ πάλι ήμουν κλασσική achievement whore μέχρι που έβγαλαν τις σάχλες που έπρεπε να τελειώσεις το παιχνίδι σε <15' ή να το ξαναπαίξεις ολόκληρο δεύτερη φορά (χωρίς όμως να προσφέρει κάτι άλλο που δεν έχεις δει). Κάπου εκεί (μαζί με την πίεση χρόνου της καθημερινότητας) «ωρίμασα» και δεν τα κυνηγάω πια. Αν και... κακά τα ψέματα... σε μερικά παιχνίδια δεν ησυχάζω αν δεν κάνω συλλογή (βλ. Starcraft). :whistle: :whistle: Στα adventur-άκια, πάντως, έχεις συνήθως το 100% απλώς τελειώνοντας το παιχνίδι. Άντε, να χρειαστεί να παίξεις και δεύτερη φορά αν έχεις πλοκαμωτά σενάρια. Τα υπόλοιπα είναι θέατρο του παραλόγου συνήθως. Speed runs και αηδίες...

Το score system είναι άλλη υπόθεση. Αν δεν πάει μέγιστο, το παιχνίδι απλώς δεν απεγκαθίσταται ποτέ. Δε θα ξεχάσω τα νεύρα (σε επίπεδα ημικρανίας) με το μουσικό γρίφο του Journey to the Moon της Kheops τον οποίο έπρεπε να λύσω με τη μία αλάνθαστα (η άμουση!!) για να πάρω τα ποντάκια. Ώρες επί ωρών... νευράκια... καντηλάκια... αλλά... εκειιιί!! Perfect score, φίλε μου, θέλει θυσίες. Αμ, πώς;! :lol: :lol: Και ποιο ήταν που μας τρόλλαραν οι της Kheops και είχαν βάλει high score στο 300+ και νόμιζα ότι το είχα ναυαγήσει και το ξανάπαιξα ολόκληρο για να τελειώσω πάλι με 300+ και τελικά αυτό ήταν το μέγιστο!! Ο Da Vinci ήταν; Που έφτιαχνες μέλι, ή το έκλεβες, ή το αγόραζες... Επίσης, ντροπή και αίσχος στον Tex και το Under a Killing Moon (ναι, ναι, δημόσια!!) που μου στερούσαν ποντάκια έτσι απλά γιατί μπορούσαν. Μαλακοσύστημα... έπρεπε να κοιτάς walkthrough για να μην έχεις ποινές. Ουστ!! :evil:

Μου έλειψαν τα ποντάκια και τα perfect scores... μακάρι να ξαναρθούν στη μόδα!! :) :)

Nothing happens unless first a dream...
Last edit: 23 Ιαν 2017 21:19 by Fallen Angel.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
24 Ιαν 2017 03:09 #48163 by Mortal
Replied by Mortal on topic Score points and steam achievements
Εντάξει τυπικά για να πιάσουν τον κόσμο που έχει OCD τα βάζουν. Οι υπόλοιποι που ίσως και να παίζουμε υπερβολικά για τον πολύ κόσμο δεν νομίζω πως νοιαζόμαστε. Άμα έχεις παίζει 100άδες games στη ζωή σου (για τους μεγαλύτερους σε ηλικία συνήθως) όλα αυτά δεν έχουν καμία αξία. Ναι οκ, αν θέλεις (αν σου κάνει πραγματικά κέφι) να δεις όλα τα τέλη ενός παιχνιδιού, οκ και το να ψάξεις να βρεις όσα περισσότερα quest μπορείς σε ένα RPG (και εκεί βέβαια μεταξύ 200 και 300 ωρών πάει κάπως αλλά ας όψοντε τα κολλήματα.

Προσωπικά ό,τι έχω achiements τα έχω από φυσιολογικό παιχνίδι (οκ, αργό και σαρωτικό συνήθως με μπρος πισω στον χώρο) και γενικά αν δεν ξαναπαίξω παιχνίδι 2η ή 3 φορά (και αυτό μετά από 1-2 χρόνια συνήθως) δεν το ψάχνω.

Τα 'χει και το Origin και σε πρήζει διαρκώς ingame με τα καμπανάκια του και τα popup του, το ένοιωσα για τα καλά όταν τελείωσα DA III και τα 2 mass effect σε κοντά ένα 2μηνο.

Όσο για το score προσωπικά μέσα σε κάτι arcade στυλ θα το κοιτάξω και ουσιαστικά κοντράρω όποτε βαριέμαι τα παλιότερα score μου αλλά κρατιέμαι γιατί αν κολλήσεις χάνεις μουρλό χρόνο. (π.χ. Zuma's Revenge, Bejeweled, και τα δυο είναι "σκληρά ναρκωτικά").

Μέσα από στράτα απόμονη και απόσκια
με αγγέλους του Άδη μόνο στοιχειωμένη
που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
κάτω, στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
28 Ιαν 2017 21:53 #48174 by WickedMan
Replied by WickedMan on topic Score points and steam achievements
Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ ούτε με τα score στα adventures ούτε με τα achievements του Steam. Πλήρως περιττά features για μένα, έχουν τις ρίζες τους στα παλιά arcades και platforms και στις βαθιές ψυχώσεις που έχουν δημιουργήσει αυτά στους gamers. Επειδή, όμως, ξέρω ότι υπάρχουν λογιών λογιών ανώμαλοι εκεί έξω (οι ίδιοι που θεωρούν τα Dark Souls παιχνιδάρες ξερωγώ) που γουστάρουν να τα κυνηγούν αυτά, κοιτώ διακριτικά από την άλλη σε ανάλογες συζητήσεις. Περί ορέξεως...

Α, ναι, μ'αρέσουν κάτι κάρτες του Steam που μπορείς να τις πουλήσεις. Αλλά όχι ότι θα κάτσω να τις ψάξω ενεργά.

Πάρε χαφάκι, χαφάκι Ισπανό / Γάλλο πάρε για κόφτη / φουνταριστό Αργεντινό / γκολκίπερ πάντα Γερμανόοοοο / και καπετάν τον Τότι...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • GameLinguist
  • GameLinguist's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Adventurous Titan
  • Adventurous Titan
More
29 Ιαν 2017 10:50 #48175 by GameLinguist
Replied by GameLinguist on topic Score points and steam achievements

WickedMan wrote: Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ ούτε με τα score στα adventures ούτε με τα achievements του Steam. Πλήρως περιττά features για μένα, έχουν τις ρίζες τους στα παλιά arcades και platforms και στις βαθιές ψυχώσεις που έχουν δημιουργήσει αυτά στους gamers.


Πως φαίνεται ο άδολος και αγνός gamer που παίζει για την χαρά και τη δημιουργία του παιχνιδιού! :)

WickedMan wrote: Επειδή, όμως, ξέρω ότι υπάρχουν λογιών λογιών ανώμαλοι εκεί έξω (οι ίδιοι που θεωρούν τα Dark Souls παιχνιδάρες ξερωγώ) [...]


Δεν λέω τίποτα άλλο, αλλά να αγιάσει το στόμα σου (για την παρένθεση)!!!!


"Όσο βαθιά και να θάψεις την αλήθεια,
αυτή έχει τον τρόπο να βγει στην επιφάνεια και να ανασάνει"
-- παροιμία των φάλαν // Το Σκήπτρο του Φοίνικα
GameLinguist: Because Language is a Game

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
29 Ιαν 2017 18:04 - 29 Ιαν 2017 21:55 #48177 by Constantine_R
Replied by Constantine_R on topic Score points and steam achievements
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να προτιμά score στα adventures από achievements ή το αντίθετο. Μια "επιβράβευση" είναι και τα δυο και ένας τρόπος να κάνεις τον άλλο να ασχοληθεί ξανά με το παιχνίδι. Ποια η διαφορά να πάρεις χ πόντους (που ποτέ δεν είχαν και κάποιον κανόνα) επειδή έκανες έναν π.χ. περίεργο συνδυασμό ή βρήκες ένα easter egg από το να ξεκλειδώσεις το αντίστοιχο achievements;

Αν πως πως δεν κοιτάω τα achievements, ψέμματα θα πω... και αν είναι "ανθρώπινα" πολύ πιθανό να ασχοληθώ να συμπληρώσω αυτά που ξέφυγαν.

Μοναδική φορά που κυνήγησα σκορ ήταν στο Pandora Directive, την τρίτη φορά που το έπαιξα και έφτασα 2 πόντους πριν το άριστα

“You know, the very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views.”
Last edit: 29 Ιαν 2017 21:55 by Constantine_R.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • GameLinguist
  • GameLinguist's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Adventurous Titan
  • Adventurous Titan
More
30 Ιαν 2017 19:46 #48181 by GameLinguist
Replied by GameLinguist on topic Score points and steam achievements

Constantine_R wrote: Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να προτιμά score στα adventures από achievements ή το αντίθετο. Μια "επιβράβευση" είναι και τα δυο και ένας τρόπος να κάνεις τον άλλο να ασχοληθεί ξανά με το παιχνίδι. Ποια η διαφορά να πάρεις χ πόντους (που ποτέ δεν είχαν και κάποιον κανόνα) επειδή έκανες έναν π.χ. περίεργο συνδυασμό ή βρήκες ένα easter egg από το να ξεκλειδώσεις το αντίστοιχο achievements;


Εγώ δεν προτιμώ κανένα από τα δύο! Και το κακό με τα achievements είναι ότι αν κάνεις το λάθος και δει τι πήρες και την δεν πήρες κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού είναι πολύ πιθανό να πέσεις σε spolier.

Δεν λέω και εγώ πως δεν τα κοιτάω (σίγουρα δεν τα κυνηγάω), γιατί η επιβράβευση είναι κινητήριος μοχλός για πολλά πράγματα (βλ. codacademy που έβαλαν achievements για όσους θέλουν να μάθουν μόνοι τους προγραμματισμό). Ωστόσο υπάρχει μια παράλογη λογική που βλέπω πως υπεισέρχεται πλέον και στον χώρο των advs.


"Όσο βαθιά και να θάψεις την αλήθεια,
αυτή έχει τον τρόπο να βγει στην επιφάνεια και να ανασάνει"
-- παροιμία των φάλαν // Το Σκήπτρο του Φοίνικα
GameLinguist: Because Language is a Game

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
31 Ιαν 2017 09:43 #48182 by mkllds
Replied by mkllds on topic Score points and steam achievements
Δεν μπορώ να σας απαντήσω εκτενώς γιατί πρέπει να τελειώσω τα achievements του Yesterday Origins...

Το καλύτερο πράγμα που είχαν τα adventures ήταν το score και μας το αφαίρεσαν, καλά από το Yesterday αφαίρεσαν και το save, και τώρα είσαστε εναντίων και των achievements; ΓΙΑΤΙ;

-"Πάνω στην άμμο την καυτή, γράφαμε τ' όνομα μας".
-Θεοδωράκης.
-Σεφέρης.
-Και τραγουδάει ο Σεφέρης.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
31 Ιαν 2017 16:10 #48183 by Constantine_R
Replied by Constantine_R on topic Score points and steam achievements

mkllds wrote: και τώρα είσαστε εναντίων και των achievements; ΓΙΑΤΙ;

Άστους μωρέ αυτοί είναι του έντεχνου... Νταλάρας, Μποφίλιου, Μαραβέγιας και για Χέβι Μέταλ, Πλιάτσικα... και το βράδυ πάνε Αργυρό.

mkllds wrote: Δεν μπορώ να σας απαντήσω εκτενώς γιατί πρέπει να τελειώσω τα achievements του Yesterday Origins...

Να βλέπεις τι μας κάνουν; Δεν μπορώ να κάνω save και πρέπει για να τα συμπληρώσω και εγώ να παίξω από την αρχή. Που ΘΑ το κάνω αλλά θα το αφήσω να περάσει λίγο καιρός.


“You know, the very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views.”

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • GameLinguist
  • GameLinguist's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Adventurous Titan
  • Adventurous Titan
More
31 Ιαν 2017 16:34 #48184 by GameLinguist
Replied by GameLinguist on topic Score points and steam achievements

Constantine_R wrote: Να βλέπεις τι μας κάνουν; Δεν μπορώ να κάνω save και πρέπει για να τα συμπληρώσω και εγώ να παίξω από την αρχή.


Δεν μπορείς ή δεν θέλεις να κάνεις save μήπως και πάρεις κάποιο έξτρα achievement;;; :D


"Όσο βαθιά και να θάψεις την αλήθεια,
αυτή έχει τον τρόπο να βγει στην επιφάνεια και να ανασάνει"
-- παροιμία των φάλαν // Το Σκήπτρο του Φοίνικα
GameLinguist: Because Language is a Game

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
31 Ιαν 2017 18:42 #48185 by crocark
Replied by crocark on topic Score points and steam achievements

Constantine_R wrote:

mkllds wrote: και τώρα είσαστε εναντίων και των achievements; ΓΙΑΤΙ;

Άστους μωρέ αυτοί είναι του έντεχνου... Νταλάρας, Μποφίλιου, Μαραβέγιας και για Χέβι Μέταλ, Πλιάτσικα... και το βράδυ πάνε Αργυρό.

@ mkllds
Μην παίρνεις πολύ θάρρος. Ο υποστηρικτής της άποψής σου είναι βαθιά νυχτωμένος, φως - φανάρι, χα ...

@ C_R
Έλα για να μαθαίνεις:
Γ.- Μην ανησυχείς Γούντι. Σε δυο μέρες θα κάθεσαι γύρω από τη φωτιά με τον Άντι και θα ψήνετε γλυκές καστανιέτες.
Μ.- Κάστανα λέγονται Μπάααζζζ ...

ΑΠΟ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΜΕΤΑΣΤΗΘΙ

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
31 Ιαν 2017 18:44 - 31 Ιαν 2017 18:51 #48186 by Constantine_R
Replied by Constantine_R on topic Score points and steam achievements
@akarasimos
Δεν μπορώ, το παιχνίδι σώζει μόνο αυτόματα :angry:
Ας είναι καλά τα Χ-Brick και λοιπά κονσερβοκούτια...

Αν δεν κάνω 7126421645187625 saves πως θα φορτώσω την πιο κοντινή θέση που ξεκλειδώνει το achievement;;;; Οέο;;;;

@mkllds
ποιοτικός και αυτός όπως βλέπεις... χο!

“You know, the very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views.”
Last edit: 31 Ιαν 2017 18:51 by Constantine_R.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • GameLinguist
  • GameLinguist's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Adventurous Titan
  • Adventurous Titan
More
31 Ιαν 2017 19:10 #48187 by GameLinguist
Replied by GameLinguist on topic Score points and steam achievements

Constantine_R wrote: @akarasimos
Δεν μπορώ, το παιχνίδι σώζει μόνο αυτόματα :angry:


Το ξέρω! Το διάβασα στο review. Είπα απλώς να βάλω μια ακόμα φιτιλιά!!!


"Όσο βαθιά και να θάψεις την αλήθεια,
αυτή έχει τον τρόπο να βγει στην επιφάνεια και να ανασάνει"
-- παροιμία των φάλαν // Το Σκήπτρο του Φοίνικα
GameLinguist: Because Language is a Game

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum