ΧΑΡΙΖΟΝΤΑΙ RETRO-PC και CPU CELERON/433 MHz (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ)

More
21 Απρ 2009 22:11 #24304 by emmanuel
Χαρίζεται retro-PC (mini-tower) με επεξεργαστή AMD K5/75 MHz (αντίστοιχος σε επιδόσεις με τους παλιούς Pentium 75-90 ΜHz της INTEL) , 32 MB RAM (4Χ8 ΜΒ), HD 540 MB , CD-ROM ASUS 40x , DVD-ROM TOSHIBA 16x. Θα ήθελα να σημειώσω ότι το PC δεν έχει κάρτα ήχου και το κυριότερον ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ (η motherboard έχει 4 PCI slots και μπορείτε να προσθέσετε κάποια παλιά PCI κάρτα) ενώ τα CD-ROM και DVD-ROM drives δυστυχώς είναι και αυτά προβληματικά (μερικές φορές δεν διαβάζουν κάποια δισκάκια , κυρίως αντίγραφα).

Το PC το έχω εδώ και πάνω από 15 χρόνια και τον τελευταίο καιρό το χρησιμοποιούσα αποκλειστικά για να παίζω "αρχαία" games για DOS και WIN95 (ναι , καλά το καταλάβατε , είμαι φανατικός retro-gamer και στην εποχή του Oblivion και του Mass Effect κάθομαι και παίζω Ultima 7 και Dark Sun: Wake of the Ravager!) ώσπου ένας φίλος μου , μου χάρισε κάποια παλιά εξαρτήματα με τα οποία έστησα έναν ελαφρώς ταχύτερο Pentium/133 Mhz. Επομένως , είναι περιττό να έχω δύο retro-PCs στο σπίτι μου και αντί να πετάξω τον παλιό στα σκουπίδια σκέφτηκα ότι ίσως κάποιος "συνάδελφος" retro-gamer θα μπορούσε να τον χρησιμοποιήσει έστω και ως ανταλλακτικά. Βέβαια , προτού βάλω τη αγγελία αφαίρεσα την κάρτα ήχου Sound Blaster και την 3dFX Voodoo3-2000 με τις οποίες ήταν εφοδιασμένος (συγγνώμη παιδιά , αλλά οι κάρτες Voodoo3 και ειδικά οι εκδόσεις PCI είναι χρήσιμες ακόμη και σήμερα για όποιον ασχολείται με retro-gaming , γι'αυτό και δεν μπορώ να την χαρίσω μαζί με το computer...αφήστε που είμαι και συναισθηματικά δεμένος μαζί της!) ώστε να τις χρησιμοποιήσω στον Pentium/133 , με αποτέλεσμα το παλιό computer να μείνει δίχως κάρτες ήχου και γραφικών.

Επίσης χαρίζεται επεξεργαστής Celeron/433 MHz , μαζί με την ψύκτρα του (δίχως όμως ανεμιστηράκι).

Παραλαβή από το σπίτι μου στη Θεσσαλονίκη με δικό σας μεταφορικό μέσον (περιοχή Αναλήψεως-Ανατ. Θεσσαλονίκη).

Μπορείτε να μου στείλετε μήνυμα μέσω του adventure advocate ή στη διεύθυνση <!-- e --><a href="mailto:emmanuel5@interfree.it]emmanuel5@interfree.it[/url]<!-- e -->

EDIT: Τελικά , βρήκα και πρόσθεσα στο PC και μία κάρτα γραφικών της SIS με 4 ΜΒ μνήμης ώστε να είναι πλήρως λειτουργικό.

“I have a secret game that I’d like to play... a game of fun and a game of adventure! A game of rats and lice, the black death, a game of speared eyeballs and dripping guts and the smell of rotting gardenias.”
(AM, “I have no mouth and I must scream.”)

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
22 Απρ 2009 13:56 #24316 by manos426f
Εννοείται ότι η Voodoo δεν δίνεται φίλε (κάτοχος Voodoo 2 SLI και Voodoo3-3000 PCI εδώ...),όπως και η SB,ειδικά αν είναι καμιά AWE ISA....
Πάντως ό,τι κι αν γίνει,ΜΗΝ το πετάξεις στα σκουπίδια το PC....!!

www.Ragequit.gr - Aποκλειστικά αφιερωμένο στο PC software και hardware

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
22 Απρ 2009 18:49 #24320 by giovanna
@Emmanuel

Εαν δεν βρεθεί κάποιος ενδιαφερόμενος/η απο εδώ δοκίμασε το SallonicaFreecycle, όπου πάντα υπάρχουνε άτομα που ενδιαφέρονται, πάντως μην τον πετάξεις στα σκουπίδια είναι κρίμα

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
22 Απρ 2009 20:00 #24327 by emmanuel
Φίλε manos426f , την Voodoo 3 δεν πρόκειται να την πουλήσω διότι σκοπεύω , σε μερικές δεκαετίες από σήμερα , να τη βάλω σε ένα γυάλινο κουτί και να τη δωρίσω σε κάποιο εργαστήριο ή μουσείο ώστε να αποτελεί πηγή έμπνευσης για τις νεώτερες γενιές , κάτι σαν το ρομποτικό χέρι του Σβαρτζενέγκερ στο Terminator 2!

Σοβαρά τώρα , ανήκω και εγώ σε αυτούς που υποστηρίζουν ότι oι Voodoo 3 και συγκεκριμένα οι PCI εκδόσεις τους είναι οι καλύτερες 3D accelerator κάρτες που κυκλοφόρησαν ποτέ. Στις μέρες μας , όχι μόνον αποτελούν κομμάτια hardware συλλεκτικής αξίας , αλλά είναι και πολύ χρήσιμες για έναν retro-gamer , αφού μπορείς κάλλιστα να τις συνδέσεις σε ένα PCI slot ενός καινούριου computer και να παίξεις μία μεγάλη γκάμα παιχνιδιών της περασμένης δεκαετίας , τα οποία υποστηρίζουν αποκλειστικά Glide ή τρέχουν πολύ καλύτερα σε Glide απ'ότι σε direct3D. Δεν είναι τυχαίο ότι υπάρχουν πολλοί που αναζητούν τέτοιες κάρτες οι οποίες όποτε εμφανίζονται στο Ebay μοσχοπωλούνται!

Αγαπητή Giovanna , σε ευχαριστώ για τη συμβουλή σου. Το συγκεκριμένο site ούτε που το είχα ακούσει ποτέ μου.

“I have a secret game that I’d like to play... a game of fun and a game of adventure! A game of rats and lice, the black death, a game of speared eyeballs and dripping guts and the smell of rotting gardenias.”
(AM, “I have no mouth and I must scream.”)

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
23 Απρ 2009 01:57 #24333 by manos426f

Emmanuel wrote: είναι και πολύ χρήσιμες για έναν retro-gamer , αφού μπορείς κάλλιστα να τις συνδέσεις σε ένα PCI slot ενός καινούριου computer και να παίξεις μία μεγάλη γκάμα παιχνιδιών της περασμένης δεκαετίας , τα οποία υποστηρίζουν αποκλειστικά Glide ή τρέχουν πολύ καλύτερα σε Glide απ'ότι σε direct3D.


Έτσι ακριβώς φίλε Εmmanuel,συμφωνώ 100%,άλλωστε για το λόγο αυτό έχω κρατήσει τις καρτούλες,μαζί με 1-2 retro συστήματα...

Ό,τι και να λένε άλλοι για Glide wrappers,emulators κτλ κτλ,πάντα το real thing είναι καλύτερο !

(Νομίζω τη σκίσαμε την αγγελία σου πάντως ! )

www.Ragequit.gr - Aποκλειστικά αφιερωμένο στο PC software και hardware

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
20 Μάι 2009 23:04 #24678 by kirod
Το pc υπαρχει??????????

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
22 Μάι 2009 19:49 #24705 by emmanuel
Βεβαίως και υπάρχει , φίλε kirod. Aν ενδιαφέρεσαι , στείλε μου ένα p.m. για να συνεννοηθούμε.

“I have a secret game that I’d like to play... a game of fun and a game of adventure! A game of rats and lice, the black death, a game of speared eyeballs and dripping guts and the smell of rotting gardenias.”
(AM, “I have no mouth and I must scream.”)

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
06 Ιουν 2009 19:48 #24923 by emmanuel
Τελικά , πρόσθεσα στο PC μία PCI κάρτα γραφικών της SIS με 4 ΜΒ μνήμης την οποία μου έδωσε ένας φίλος μου , επομένως ο υπολογιστής είναι τώρα πια πλήρως λειτουργικός (εξακολουθεί όμως να μην έχει κάρτα ήχου).

Αν κάποιος ενδιαφέρεται , παρακαλείται να επικοινωνήσει μαζί μου μέσα στις επόμενες 1-2 εβδομάδες , διαφορετικά το PC θα καταλήξει στο σκουπιδοτενεκέ της γειτονιάς μου , λόγω έλλειψης χώρου στο σπίτι μου.

“I have a secret game that I’d like to play... a game of fun and a game of adventure! A game of rats and lice, the black death, a game of speared eyeballs and dripping guts and the smell of rotting gardenias.”
(AM, “I have no mouth and I must scream.”)

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum