Grim Fandango Remastered Edition

  • skywalker333
  • skywalker333's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Elite Member
  • Elite Member
More
10 Ιουν 2014 05:14 #43839 by skywalker333
Grim Fandango Remastered Edition was created by skywalker333
sorry αλλα ειμαι πολυ κουρασμένος να ψαχνω να το βαλω κάπου καλύτερα.

Grim Fandango Remastered Edition απο την Double Fine.

αλλά μη χαίρεστε, ειναι exclusive για PS4 και PS Vita, τουλάχιστον στην αρχή. Ο Tim άφησε να εννοηθεί πως θα βγει στο μέλλον κ σε άλλες πλατφορμες αλλά για αρχή κ άγνωστο για ποσο καιρό, μονο στις κονσόλες της Sony.

κ τώρα μπορείτε να χαρείτε και να εκνευριστείτε ταυτοχρονα!

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
10 Ιουν 2014 08:57 #43840 by maladroid
Replied by maladroid on topic Re: GRIM FANDANGO
Βάζω το link με βαριά καρδιά μια που από τη στιγμή της ανακοίνωσης είμαι απαρηγόρητος..




And here's my reaction:


No good deed goes unpunished

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • skywalker333
  • skywalker333's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Elite Member
  • Elite Member
More
10 Ιουν 2014 13:16 #43842 by skywalker333
Replied by skywalker333 on topic Re: GRIM FANDANGO
σε νιώθω τόσο μα τόσο πολύ.
ήμουν σε skype chat με την υπόλοιπη ομάδα του gameover μιας κ καλύπταμε το event και η αντίδρασή μου ήταν ακριβώς αυτη:

04:49
βαστα καρδουλα μου!
τι θα επαναφερεις απο τον τον tim?!?
έλα έλα έλα!!!
ΝΑΙΝΑΙΝΑΙΝΑΙΝΑΙ
$#%@#%#@
ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!
ΝΑΙ ΡΕ ΦΙΛΕΕΕΕΕ!!!!
...(10-20 δευτερα μετά)
ΑΝΤΕ Κ Γ######!
τι θα πει ps4/vita exclusive!
PC GAME ΡΕ Μ######!!!!
ΑΑΡΑΡΡΡΡΓΚΚΚ#%@$#^#$
τα νεύρα μου....

04:52


νομίζω τα λεει όλα...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
10 Ιουν 2014 13:26 #43843 by Elessar
Replied by Elessar on topic Re: Grim Fandango Remastered Edition
Ρε παιδιά, οι κονστολάδες δεν νιώθουν από adventures, πόσο περιμένετε πια να πουλήσετε;

Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • skywalker333
  • skywalker333's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Elite Member
  • Elite Member
More
10 Ιουν 2014 14:07 #43844 by skywalker333
Replied by skywalker333 on topic Re: Grim Fandango Remastered Edition

Elessar wrote: Ρε παιδιά, οι κονστολάδες δεν νιώθουν από adventures, πόσο περιμένετε πια να πουλήσετε;



καλά, η remastered ξέρεις πως θα ειναι έτσι?
με hint system να σε κρατάει απο το χέρι, casual mode και δυνατότητα skip puzzle. Σιγα μη βγει αυτο το παιχνίδι ως έχει σε κονσόλα, ούτε το 0.1% δεν θα μπορεί να το τερματίσει!

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
10 Ιουν 2014 15:40 #43845 by Elessar
Replied by Elessar on topic Re: Grim Fandango Remastered Edition

Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • skywalker333
  • skywalker333's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Elite Member
  • Elite Member
More
10 Ιουν 2014 15:59 #43846 by skywalker333
Replied by skywalker333 on topic Re: Grim Fandango Remastered Edition
αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

κλαιω!!!

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Castledoque
  • Castledoque's Avatar
  • Offline
  • Adventure Draic Kin
  • Adventure Draic Kin
More
10 Ιουν 2014 16:48 #43847 by Castledoque
Replied by Castledoque on topic Re: Grim Fandango Remastered Edition
Συγγνώμη το Broken Age έχει σκοπό να το τελειώσει σε αυτή τη δεκαετία;

Skywalker333 wrote: με hint system να σε κρατάει απο το χέρι, casual mode και δυνατότητα skip puzzle. Σιγα μη βγει αυτο το παιχνίδι ως έχει σε κονσόλα, ούτε το 0.1% δεν θα μπορεί να το τερματίσει!

Εγώ πάντως προτείνω και skip game mode. Πατάς το κουμπάκι και βλέπεις σε fast-forward ολα τα cut-scenes και μετά τους τίτλους τέλους. Το βλέπω να πουλάει σα ζεστό ψωμί!

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
11 Ιουν 2014 00:20 #43853 by maladroid
Replied by maladroid on topic Re: Grim Fandango Remastered Edition

Castledoque wrote: Συγγνώμη το Broken Age έχει σκοπό να το τελειώσει σε αυτή τη δεκαετία;

Legit απορία, εκεί στην Double Fine έχουν ήδη 4-5 projects υπό κατασκευήν. Μικρομεσαία μεν, μπόλικα δε, για στούντιο τέτοιου μεγέθους.

Ωστόσο, στην ανακοίνωση του GF Remastered ο Playstation μπούλης ανέφερε ότι το συγκεκριμένο project ετοιμάζεται σε συνεργασία με την Double Fine ΚΑΙ ένα τρίτο στούντιο. Υποψιάζομαι ότι εκείνοι είναι που έχουν αναλάβει το heavy-lifting (see what I did there?) και η παρέα του Tim θα έχει απλά τη γενική επίβλεψη για να μη χαθεί το πνεύμα του παιχνιδιού. Εγώ εκείνο που ελπίζω είναι να διατηρήσουν αναλλοίωτο το αυθεντικό voice-acting γιατί άμα έχουμε τίποτα recastings, όπως στο GK: Anniversary, θα κατεβάσω κοκτέιλ χλωρίνης.

No good deed goes unpunished

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
11 Ιουν 2014 01:27 #43854 by skoros
Replied by skoros on topic Re: Grim Fandango Remastered Edition

maladroid wrote: Εγώ εκείνο που ελπίζω είναι να διατηρήσουν αναλοίωτο το αυθεντικό voice-acting γιατί άμα έχουμε τίποτα recastings, όπως στο GK: Anniversary, θα κατεβάσω κοκτέιλ χλωρίνης.

Δε το χα σκεφτεί αυτό... Λες να μας ξενερώσουν έτσι άσχημα;

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
11 Ιουν 2014 03:02 #43855 by maladroid
Replied by maladroid on topic Re: Grim Fandango Remastered Edition
Περισσότερο φοβάμαι μήπως γίνει για τεχνικούς λόγους, τύπου "οι αρχικές ηχογραφήσεις χάθηκαν όταν πλημμύρισε το κελάρι της LucasArts" ή "είναι συμπιεσμένες σε λάθος/αρχαίο format και εμείς θέλουμε ν' ακούγονται κρύσταλλο". Γιατί και με το GK κάτι παρόμοιο προφασίστηκαν αλλά επειδή εκείνο είναι παλιότερο game και η Sierra (και τα assets των παιχνιδιών της) πέρασε πιο δύσκολες στιγμές από τη Lucas ελπίζω ότι δεν θα ισχύει κάτι τέτοιο στην περίπτωση του Grim. Πάντως εγώ έχω προμηθευτεί μια δίλιτρη Domestos λεμόνι για κάθε ενδεχόμενο..

No good deed goes unpunished

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
11 Ιουν 2014 10:27 #43857 by Fallen Angel
Replied by Fallen Angel on topic Re: Grim Fandango Remastered Edition
Παρότι το GF ανήκει στο προσωπικό μου Top-5 για πολλούς λόγους, και παρότι κατά βάθος μοιράζομαι κάποιους από τους φόβους σας για τη remastered έκδοση, παραμένω απείρως αισιόδοξη για το αποτέλεσμα. Worse case scenario, να αγαπηθεί από ανθρώπους που ουδεμία σχέση έχουν με τον original τίτλο (ή το genre γενικώς) και να φανεί (συγκριτικά) λίγο στους μυημένους που πίνουν νερό στο όνομα του Scafer. Εε, δε χάσαμε και τίποτα, το original παραμένει στη διάθεσή μας. Αντιθέτως, πιθανά να κερδίσουμε πολλά. ;)

Κι ένα πολύ ωραίο αρθράκι (imho) εμπνευσμένο από τη μεγάλη adventuro-ανακοίνωση της SONY:
5 adventures που θέλουμε να επανεκδοθούν (μετά το Grim Fandango)

Nothing happens unless first a dream...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • skywalker333
  • skywalker333's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Elite Member
  • Elite Member
More
11 Ιουν 2014 11:22 #43859 by skywalker333
Replied by skywalker333 on topic Re: Grim Fandango Remastered Edition

Fallen_Angel wrote: Παρότι το GF ανήκει στο προσωπικό μου Top-5 για πολλούς λόγους, και παρότι κατά βάθος μοιράζομαι κάποιους από τους φόβους σας για τη remastered έκδοση, παραμένω απείρως αισιόδοξη για το αποτέλεσμα. Worse case scenario, να αγαπηθεί από ανθρώπους που ουδεμία σχέση έχουν με τον original τίτλο (ή το genre γενικώς) και να φανεί (συγκριτικά) λίγο στους μυημένους που πίνουν νερό στο όνομα του Scafer. Εε, δε χάσαμε και τίποτα, το original παραμένει στη διάθεσή μας. Αντιθέτως, πιθανά να κερδίσουμε πολλά. ;)

Κι ένα πολύ ωραίο αρθράκι (imho) εμπνευσμένο από τη μεγάλη adventuro-ανακοίνωση της SONY:
5 adventures που θέλουμε να επανεκδοθούν (μετά το Grim Fandango)


α κοιτα να δεις, εμένα δεν με χαλάει το να έχει ΚΑΙ casual mode, αρκεί να κρατηθεί και το original mode για εμάς. επίσης, προφανώς θέλω το παλιό voice acting αλλά μπορώ να καταπιώ κ αν κάνουν αλλαγές.
και άντε κ να δεχθώ ότι μπορεί να κάνει ζογκλερικα με τα 200 projects που κάνει ταυτόχρονα και να μπορέσει να το δώσει κ αυτό σωστά κ προσεγμένα.

αυτό που μου έκατσε στον λαιμό ειναι οτι θα βγει πρώτα για κονσόλα και αργότερα (το πόσο κανείς δεν ξέρει, εξαρτάται απο την συμφωνια τους με την Sony) θα το δούνε αυτοί που το ζητάνε τόσα χρόνια.


υγ: Και έχω μια φοβία. Πως το update μπορεί να αλλάξει ριζικά το στυλ των παιχνιδιών οπως έγινε στα Monkey Island που είχαν ρεαλιστικό σχέδιο και το έκαναν cartoon για να ταιριάζει στα 3-4-5.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
11 Ιουν 2014 12:25 #43860 by Elessar
Replied by Elessar on topic Re: Grim Fandango Remastered Edition
Έχεις δίκιο φίλε, άλλωστε μην ξεχνάμε πως και το Monkey Island 2 (το τελειότερο adventure κατ εμε μαζί με το Pandora Directive) είχε κάζουαλ μοντ - ακόμα και σε αυτό πρωτοπόροι ήταν εκεί στη Lucas).

Trivia: Επίσης, έχω την εντύπωση πως πρώτη φορά είδαμε στο Curse of Monkey Island το μηχανισμό όπου με διπλό κλικ σε έξοδο άλλαζε αμέσως οθόνη χωρίς να χρειαστεί να περπατήσει μέχρι εκεί ο Guybrush - πάντα μπροστά τα παιδιά μας.

Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
11 Ιουν 2014 18:52 #43864 by giovanna
Replied by giovanna on topic Re: Grim Fandango Remastered Edition
@maladroid..
Τι έιναι Demestos?

Εγώ θα ήθελα να το αφήσουνε όπως ητανε και το λατρέψαμε και απλώς να διορθώσουνε τον χειρισμό του, και να μπορούμε να το παίξουμε με τα καινούργια μηχανήματα τίποτα άλλο παρακαλώ 'Κάτω τα χέρια απο τις εποπίες' :oops:

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum