Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure

  • Castledoque
  • Castledoque's Avatar
  • Offline
  • Adventure Draic Kin
  • Adventure Draic Kin
More
03 Ιουν 2014 15:32 #43769 by Castledoque
Replied by Castledoque on topic Re: Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure

Skywalker333 wrote: τέλος κ 2ο playthrough με 2ο ending.

Ε πες μας ποια ending είδες...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
03 Ιουν 2014 20:27 #43773 by skywalker333
Replied by skywalker333 on topic Re: Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure

Castledoque wrote:

Skywalker333 wrote: τέλος κ 2ο playthrough με 2ο ending.

Ε πες μας ποια ending είδες...


αχχχ... με έβαλες να ψάξω να βρω τα ονόματα απο τα endings και έφαγα spoiler κ για τα άλλα :P

anyway, είδα τα
Warning: Spoiler!
. θα το παίξω ξανά μέσα στο καλοκαίρι σιγά σιγά για να βρω κ τα άλλα.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
08 Ιουν 2014 11:18 #43824 by Fallen Angel
Replied by Fallen Angel on topic Re: Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure
Το τελείωσα κι εγώ, αλλά δεν ήταν αυτό που ήλπιζα / φανταζόμουν. :(
Ξεκίνησα πολύ, πολύ πορωμένη να παίζω. Ωστόσο, 15 (περίπου) ώρες μετά είχα πολύ ανάμεικτα συναισθήματα για το παιχνίδι. Και σήμερα, μια μέρα μετά, νοιώθω πως τελικά ήταν μια χαμένη ευκαιρεία για ένα Καλό (no typo there) adventure.


Θετικά:

- Η σκηνοθεσία και η μουσική δημιουργούσαν ατμόσφαιρα που πολύ μου άρεσε. Για να είμαι ειλικρινής, κουνιόμουν στην καρέκλα κάθε φορά που έμπαινε εμβόλιμα κάποιο jazz-theme κομμάτι. Χαζοχαιρόμουν, δηλαδίς. :)

- Τα flashbacks με τη μορφή easter-egg που υπήρχαν διάσπαρτα, επίσης, μου άρεσαν πολύ. Ήταν πολύ έξυπνη ιδέα για να συνδέσουν τα προηγούμενα παιχνίδια. Και για όσους δεν τα είχαν παίξει δεν ήταν αποτρεπτικά, ήταν σαν να κάνει σκιαγράφηση του χαρακτήρα, να δίνει hints για το παρελθόν του, για τη γειτονιά του και τους μεταλλαγμένους. Μια χαρά.

- Η ιστορία ξεκίνησε δυνατά και με υποσχέσεις μεγαλείου. Καλά, το ξέραμε ήδη, Tesla είναι αυτός, αλλά και πάλι. Είχα πορωθεί πολύ, πολύ, πολύ. Δυστυχώς, σε όσα έγραψα το keyword είναι το "ξεκίνησε".

- To FMV είχε ενσωματωθεί όμορφα με τα γραφικά και γενικά μου άρεσε ως αισθητική. Στα cinematics καθόμουν και παρατηρούσα πώς κινούνται και αν ταίριαξε το vid με τα γραφικά. Λίγα παράπονα έχω (δυστυχώς σε καίρια σημεία).

- Τα περιοδικά που μαζεύεις ως achievements σε αποζημιώνουν (κάπως) για τη διεξοδική εξερεύνηση κάθε σπιθαμής του παιχνιδιού. Εγώ, τουλάχιστον, το χρειαζόμουν αυτό. Βαριέμαι αφόρητα το ψάχνω-απλώς-για-να-ψάξω και τα περιοδικά δεξιά κι αριστερά μου έδιναν την ψευδαίσθηση στόχου. Υπήρχε, βέβαια, score system που σε κατατάσσει σε "κατηγορία ντέντεκτιβ" στο τέλος, αλλά δεν υπάρχουν ποντάκια να τα βλέπεις να ανεβαίνουν, οπότε αποτελεί μικρό κίνητρο. Saved by the mags!!


Αρνητικά:

- Οι γρίφοι... αχ αυτοί οι γρίφοι... από ένα σημείο κι έπειτα οι γρίφοι υπήρχαν απλώς για να υπάρχουν και έπαιζα puzzle game απλώς για να προχωρήσω. Το pixel hunting ήταν αηδιαστικό ανά σημεία (Α-Η-ΔΙΑ-ΣΤΙ-ΚΟ!!). Πολλοί γρίφοι (έως οι περισσότεροι) στερούνταν πρωτοτυπίας και φαντασίας, ήταν... τυπικοί, δεν έβλεπες μεράκι. Και στον τελευταίο γρίφο του παιχνιδιού υπάρχει bug (or so I think) γιατί
Warning: Spoiler!


- Η ιστορία είναι άλλο ένα μεγάλο "αχ"... προσωπικά, έχασα τη μπάλα. Ειδικά στο φινάλε, δεν κατάλαβα τίποτα. Είδα το μονοπάτι "To have or to have not" το οποίο κατέληξε στο "petrified forest ending", όπου
Warning: Spoiler!
Μου είπαν πως έπεσα σε ένα από τα χειρότερα μονοπάτια/φινάλε. Και πάλι, όμως, εφόσον υπήρχαν (κι εφόσον τους έχω αφιερώσει χι ώρες από τη ζωή μου) όφειλαν να είναι τουλάχιστον άρτια και καλοσχεδιασμένα.

- Ένας καταραμένος NPC δεν υπήρξε ποτέ σε ολόκληρο παιχνίδι (η γειτονιά φάνταζε αστεία άδεια κάθε φορά) και τα textures... πώς να το θέσω κόσμια... ήταν τόσο άθλια που νόμιζα πως μας έκαναν πλάκα / πως υπήρχε λόγος / πως κάτι, ρε αδερφέ. Είναι δυνατόν να έχεις ένα ταπισερί μισό τοίχο και να μη διακρίνεται καν το σχέδιο του από την αηδιαστικά χαμηλή και πανάθλια ανάλυση; Δεν μπορείς, φίλε μου, να φιγουράρεις 2Κ videos και μετά να μου έχεις τέτοια textures. Γιατί το σαγονάκι μου θα πέσει για τους λάθος λόγους.

- Η χειρότερη στιγμή του FMV είναι στο φινάλε όπου
Warning: Spoiler!
Δυστυχώς, ένα τέτοιο λάθος αποδυναμώνει εντελώς την τελική σκηνή και την (όποια) κορύφωση. Γιατί, καλοί μου άνθρωποι;


Αυτά κι από εμένα. Θα μπορούσε να ξεχωρίσει, αλλά δεν τα κατάφερε. Sorry.

Nothing happens unless first a dream...

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Castledoque
  • Castledoque's Avatar
  • Offline
  • Adventure Draic Kin
  • Adventure Draic Kin
More
08 Ιουν 2014 12:43 #43825 by Castledoque
Replied by Castledoque on topic Re: Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure
Τα είπα και αλλού αλλά ας τα προσθέσω και εδώ για να τα δούνε όλοι:

Όσον αφορά το Tesla Effect κατά τη γνώμη μου η ιστορία ΔΕΝ έχει ουσιαστικά και σοβαρά κενά. Ίσα ίσα το σεναριακό κομμάτι για μένα ήταν από τα πιο επιτυχημένα στο παιχνίδι. Τώρα όσον αφορά τους γρίφους πρέπει να ομολογήσω ότι κάποιοι ήταν όντως ξεκρέμαστοι. Δεν εννοώ αυτούς στη Sesen που ταιριάζουν άψογα με αυτό το κομμάτι της ιστορίας, αλλά περισσότερο κάποιους όπως εκείνο το slider puzzle και τους σωλήνες με το νερό στο swamp house. Αντιθέτως το κομμάτι στο Tesla Society σε αντίθεση με πολλές γκρίνιες που έχω διαβάσει, το θεωρώ υπόδειγμα αντβεντσουρίστικης εξερεύνησης χώρου και αξιοποίησης των δεδομένων που ανακαλύπτουμε. Εξαίρεση αποτελούν οι γρίφοι για την ενεργοποίηση των μηχανημάτων προς το τέλος του όλου sequence που όμως δεν αποτελούν το βασικό του κομμάτι. Για μένα συνολικά τα θετικά στοιχεία και το μεράκι που ξεχειλίζει το παιχνίδι υπερκαλύπτουν κατά πολύ τα αρνητικά του.

Τώρα όσον αφορά τα αναπάντητα ερωτήματα για το τι συνέβη τη μοιραία νύχτα, υπάρχουν κάποιες ασαφής λεπτομέρειες, αλλά σε γενικές γραμμές είναι ξεκάθαρο πως
Warning: Spoiler!

Ας μου πει και ο Constantine_R ή ο Skywalker333 ή όποιος άλλος θέλει αν μου ξεφεύγει κάπου κάποιο λάθος.

Πάντως η τεχνική να μένουν τέτοιου είδους λεπτομέρειες μιας ιστορίας στο σκοτάδι είναι κλασική νουάρ τεχνική. Δείτε ας πούμε το The Big Sleep που θεωρείται από πολλούς ως το απόλυτο νουάρ και πείτε μου αν μπορείτε να καταλάβετε κάποιες λεπτομέρειες στην πορεία των γεγονότων πέρα από τα πολύ βασικά του τύπου ποιος εκβίαζε ποιον και ποιος σκότωσε ποιον. Γενικα τα νουάρ, όταν δεν χρησιμοποιούν επεξηγηματικά flash-back για να μας δείξουν το παρελθόν, αφήνουν κατά παράδοση στο σκοτάδι πολλά σημεία του τι ακριβώς συνέβη και αυτό αποτελεί μέρος της γοητείας τους.

Άντε να δούμε και το review του ειδικού Tex-ολόγου Constantine_R.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
08 Ιουν 2014 13:41 #43827 by Tasos
Replied by Tasos on topic Re: Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure
Και εγώ έναν μήνα μετά παλεύω να τελειώσω το παιχνίδι... Λόγω ανασκαφών η ενασχόληση μαζί του εχει περιοριστεί στα ΣΚ και ίσως δεν του δίνω τον χρόνο που θα έπρεπε, αλλά νομίζω πως και το παιχνίδι δεν μου δίνει όσα θα έπρεπε να μου δώσει.

Γενικώς από όσα εχω δει λίγο πριν το φινάλε συμφωνώ με τα αρνητικά και τα θετικά της Fallen. Το παιχνίδι είναι μια χαμένη ευκαρία με πιο σημαντικό ατόπημα για μένα αυτό των γρίφων. Ειλικρινά, οι γρίφοι είναι απαράδεκτοι και νοιώθω πως είναι μεγάλη ντροπή για τους βετεράνους δημιουργούς του Tesla να έχουν κάνει τόσο πρόχειρη δουλειά. Οι γρίφοι των προηγούμενων τίτλων της big finish (3 cards to midnight/deadtime) ήταν αρκετά καλύτεροι.

Συγγνώμη αλλά αν είναι να βγαίνουν παιχνίδια με τέτοιους γρίφους χίλιες φορές τα 'interactive movies' ή τα 'ch&c'... Τουλάχιστον το Tesla Effect στις επιλογές και στην κινηματογράφηση είναι άψογο.

Σε κάνει πάντως να σκέφτεσαι δύο πράγματα:

1. Κατά πόσο τα παιχνίδια μπορούν πλέον να ενσωματώσουν καλούς και πρωτότυπους γρίφους και αν πραγματικά τους χρειάζονται
2. Πόσο επιτυχημένη ήταν τελικά η 'νέα εποχή' των adventures που ξεκίνησε με την επιστροφή μεγάλων δημιουργών μέσα από το Kickstarter

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
08 Ιουν 2014 15:18 #43828 by fijidreamer
Replied by fijidreamer on topic Re: Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure
Συμφωνω ειναι Interactive Movie καλη ομως.
@ Tasos ειμαι συγουρος οταν θα βγει το Οbduction δεν θα λεμε το ιδιο. Εκεινο θα εχει και θα παραεχει γριφους!!!

obductiongame.com/ from the Creators of Myst and Riven

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
10 Ιουν 2014 10:10 #43841 by Elessar
Replied by Elessar on topic Re: Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure
Βάζω όλο το κείμενο σε spoiler tag για να μην διαβάσει κάποιος κάτι που δεν πρέπει.

Warning: Spoiler!


Από την άλλη όμως είχαμε πολύ ωραία σκηνοθεσία, τρομερές ερμηνείες και αυτό το γλυκό Τεξ αίσθημα που σε κάνει να κοβεις βόλτες πάνω κάτω στην Chandler Avenue μόνο και μόνο γιατί μπορείς να το κάνεις :)

Με το χέρι στην καρδιά, ένα 4/5

Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Castledoque
  • Castledoque's Avatar
  • Offline
  • Adventure Draic Kin
  • Adventure Draic Kin
More
10 Ιουν 2014 16:51 #43848 by Castledoque
Replied by Castledoque on topic Re: Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure
Όσον αφορά τα 7 χαμένα χρόνια έχω γράψει τις απόψεις μου σε ένα spoiler tag λίγο παραπάνω. Όποιος έχει τελειώσει το παιχνίδι ας το κοιτάξει, γιατί νομίζω το θέμα έχει ενδιαφέρον και σηκώνει συζήτηση.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
11 Ιουν 2014 10:11 #43856 by ManOfSorrows
Replied by ManOfSorrows on topic Re: Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure
Έχουν περάσει αρκετές μέρες από τότε που το τελείωσα μια και μοναδική φορά στο path Double Life το οποίο μου άρεσε πολύ. Στο ενδιάμεσο έχω φτάσει 6η μέρα στο Pandora Directive που παίζω ξανά γιατί το Tesla Effect μου άνοιξε την όρεξη με το epic exploration από την 9η μέρα και μετά (για άλλους epic pixel hunting, κάτι που διαφωνώ κάθετα κι οριζόντια). Κάπως πιο αποστασιοποιημένος πλέον από τον ενθουσιασμό των πρώτων ημερών έχω να πω τα εξής:

Το μεγαλύτερο πλήγμα στο Tesla Effect μάλλον ήταν οι ανέμπνευστοι και χαμηλής πρόκλησης σχεδόν στο σύνολο τους γρίφοι. Το path που έπαιξα με άφησε όπως είπα ικανοποιημένο, απέχει έτη φωτός όμως από την αφήγηση του Pandora - που ενσωμάτωσε ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΙΚΑ τα διαφορετικά paths - και κατά δεύτερον του Overseer. Τα γραφικά πραγματικά δεν με απασχολούν. Θα μπορούσαν να είναι καλύτερα αλλά είναι το λιγότερο. H εμπειρία είναι 100% Tex Murphy και για αυτό και μόνο όλοι οι fans θα το αγαπήσουν. Για τους νέους παίκτες δεν ξέρω. Μπορώ να καταλάβω την γκρίνια της Χριστίνας ως ένα βαθμό. Δεν μπορώ να έχω ακόμα πλήρη άποψη, καθώς δεν έχω κάνει δεύτερο playthrough, αλλά στο θέμα των paths μάλλον δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων που η ίδια ομάδα δημιουργών είχε θέσει. Ως τελικό πόρισμα τοποθετώ το παιχνίδι χαμηλότερα από τα 3 προηγούμενα, αλλά αρκετά καλό ώστε να πάρει κι από μένα ένα 4/5. Και φυσικά ελπίζουμε σε συνέχεια!

Tex Murphy is back!

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
11 Ιουν 2014 12:37 #43861 by Elessar
Replied by Elessar on topic Re: Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure
Συμφωνώ σε όλα με τον Bruce, ε τον man of sorrows.
Για την ιστορία, το τελείωσα σε 16 ώρες με πολύ ψάξιμο και πολλές βόλτες να κλικάρω τα πάντα μόνο για να ακούω τα σχόλια του Τεξ.

Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
26 Ιουν 2014 14:54 #43990 by Elessar
Replied by Elessar on topic Re: Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure
Διαβάζω τώρα το βιβλίο και μπορώ να πω ότι είναι εξαιρετικό - είμαι περίπου στη μέση. Ωραίο γράψιμο, αρκετές διαφορές στη δομή,
Warning: Spoiler!
Το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Επίσης, έχουμε update από τον ίδιο τον Aaron Conners για τις επανεκδόσεις των δύο πρώτων του βιβλίων - Under a killing moon & Pandora Directive:

I'll be releasing new editions of the two older novels in the next 10-12 days [στις 16/6 γράφτηκε το ποστ]. They've been extensively updated with new content and they'll also include new forewords by me and Chris Jones. They'll be renamed to "Tex Murphy: Under a Killing Moon" and "Tex Murphy and the Pandora Directive" and have brand-new covers in the style of the "Tex Murphy and the Tesla Effect" paperback cover.
These new editions will be available just like the Tesla novel - signed copies available from my website, unsigned copies from Amazon and for Kindle.
Even if you've read the older versions of the novels, I think you'll really enjoy these new editions!
I'll post more updates when the books are close to being published.
Thanks for the interest and support!
Aaron


Τέλος, σε απάντηση προς χρήστη σχετικά με το τι άλλαξε στις επανεκδόσεις των UAKM & Pandora:

The new editions are not reboots, just updates. Here are the types of updates I've made:
1) There were some inconsistencies with backstory, dates, names, etc. that I wanted to address.
2) Also, there were elements from the game stories that were not in the books originally, but have become important aspects of the Tex Murphy mythos, so I've made some additions.
3) Over the past 15 years, book structure has changed to shorter chapters. In the new novel, chapters run 5-6 pages. In the old edition of Pandora, chapters ran 7-8 pages and, in Killing Moon, some chapters ran 15 pages or longer! With these new editions, I wanted to keep the pacing of the books as similar as possible, so I broke up longer chapters and added new content for the beginnings and ends of those new chapters.
4) Lastly, I've become a much better writer over the years, so I did a "polish" on the full manuscripts to make them as smooth, well-paced and readable as possible.
For what it's worth, my test readers have enjoyed the updates very much. The stories will be just as you remember them, just a bit deeper and better-told.
Aaron


Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Stefan_holdyourlight
  • Stefan_holdyourlight's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Moderator
More
06 Ιαν 2015 11:55 #45465 by Stefan_holdyourlight
Replied by Stefan_holdyourlight on topic Re: Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure
Διάβασα υπομονετικά και τις έντεκα σελιδες αυτού του θέματος γιατί ήθελα να δω κατά πόσο διαφοροποιούνται οι απόψεις μου για το Tesla Effect που εξέφρασα στο review, σε σχέση με αυτές ενός μυημένου texmerpha.

Προς έκπληξής μου λοιπόν, παρατήρησα ότι αν εξαιρέσεις τον αρχικό ενθουσιασμό όλων, στο τέλος οι περισσότεροι συμφωνούμε ως προς τις αδυναμίες του Tesla Effect.

Χαίρομαι που τελικα δεν είμαι προβληματικός :)

Όλα τα reviews μου εδώ: rubberchickenreviews.tumblr.com/
Το Adventure μου, το παιδί μου: somepeaceofmindgame.blogspot.gr/

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
23 Ιαν 2015 21:31 #45550 by Constantine_R
Replied by Constantine_R on topic Re: Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure
Στο GOG ανέβηκε το βιβλίο του Conners "Under A Killing Moon" σε pdf και mobi μορφή (να υποθέσω κάποια e book μορφή). Θα το βρείτε όσοι έχετε αγοράσει το αντίστοιχο παιχνίδι, στα extra.

Πολύ καλή κίνηση!! Εύγε! :D

“You know, the very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views.”

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
25 Φεβ 2015 18:37 #45839 by Constantine_R
Replied by Constantine_R on topic Re: Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure
τρίωρο :shock: let's play από το GOG που συνοδεύεται από σχόλια όλης της ομάδας ανάπτυξης (Jones, Connors κτλ). Δεν έχω κάτσει ακόμα να το δω είναι η αλήθεια, (τρεις ώρες είναι αυτές) αλλά θα το βάλω στο πρόγραμμα.


“You know, the very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views.”

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum