Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure

More
17 Μάι 2014 05:48 #43566 by maladroid
Replied by maladroid on topic Re: Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure
Μόλις το τελείωσα και τα συναισθήματα από το φινάλε ανάμεικτα. Να διευκρινίσω καταρχάς ότι ήμουνα ήδη σε γκρινιάρικο mood γιατί η τελευταία μεγάλη περιοχή με κούρασε αφάνταστα, τόσο επειδή τραβάει σε μάκρος χωρίς ιδιαίτερο λόγο όσο κι επειδή έφαγα περί τις δύο (2) ώρες να ψάχνω ένα αντικείμενο που ήξερα ότι το χρειαζόμουνα αλλά δεν μπορούσα να το εντοπίσω με τίποτα (γενικά το παιχνίδι έχει 2-3 σημεία άγριου pixel-hunting, όπως συνέβαινε και με τα παλιά, I guess).

Προκειμένου να αποφύγω τα spoilers, θα περιοριστώ να πω ότι ο τερματισμός που είδα με άφησε ανικανοποίητο όσον αφορά διάφορες πτυχές της ιστορίας και προδίδει μια ελαφριά προχειρότητα/επιπολαιότητα στο σενάριο. Επειδή έχω κρατήσει μερικά saves μετά από τη λήψη σημαντικών αποφάσεων όπου αλλάζεις path, διαπίστωσα ότι ακολουθώντας άλλο μονοπάτι μαθαίνεις πράγματα που γεμίζουν κάποια κενά, κάτι που με κάνει να υποθέτω ότι η πλήρης εικόνα σού γίνεται φανερή μόνο όταν παίξεις το παιχνίδι δεύτερη και τρίτη φορά (Μάνο, από εκεί είναι μάλλον οι σκηνές του trailer που δεν είδες). Θετικό από τη μία γιατί προσθέτει replayability αλλά αρνητικό ότι μετά από ένα πλήρες playthrough μένεις με ένα σωρό αναπάντητα ερωτήματα και ασαφείς απαντήσεις. Πάντως εκεί προς το τέλος συμβαίνουν διάφορες κουλαμάρες, οι οποίες είναι λίγο "δύσπεπτες" αλλά ομολογουμένως παρουσιάζουν ενδιαφέρον.

Τελικά τερμάτισα όντως στο Somewhere I'll Find You. Δυστυχώς τα κόμιξ δεν τα συμπλήρωσα, μου λείπει ένα :(

No good deed goes unpunished

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
17 Μάι 2014 08:47 #43567 by Constantine_R
Replied by Constantine_R on topic Re: Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure

maladroid wrote: Να διευκρινίσω καταρχάς ότι ήμουνα ήδη σε γκρινιάρικο mood γιατί η τελευταία μεγάλη περιοχή με κούρασε αφάνταστα


Μπαααα.... εσύ ήσουν σε γκρινιάρικο mod από όταν ξεκίνησες να παίζεις.
Καλά για το λόγο που ήσουν δεν σχολιάζω τίποτα, αυτά είναι προσωπικά θέματα.

Επίσης επειδή είμαι γέρος και ξεχνάω. Σε ρώτησα ποτέ αν θεωρείς το Pandora ένα από τα 3 καλύτερα adventures όλων των εποχών ή το έγραψα και μετά το μετάνιωσα;

Αν 1) ΝΑΙ. Τότε δεν καταλαβαίνω το λόγο της γκρίνιας (όχι το Tesla είναι πιο χαμηλά αλλά για άλλους λόγους που θα γράψω αργότερα)
Αν 2) ΟΧΙ. Τότε καταλαβαίνω γιατί είσαι συνέχεια σε γκρινιάρικο mood.

“You know, the very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views.”

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
17 Μάι 2014 09:25 #43568 by ManOfSorrows
Replied by ManOfSorrows on topic Re: Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure
Αντώνη, ακριβώς αυτή η "τεράστια εξερεύνηση" είναι χαρακτηριστικό όλων των Tex Murphy κι ήταν από τις καλύτερες στιγμές για εμένα στο παιχνίδι.

Warning: Spoiler!


Ένας βασικός λόγος που μου αρέσει η σειρά είναι αυτός ακριβώς. Δεν το θεωρώ pixel hunting, γιατί δεν σαρώνω οριζόντια και κάθετα την δισδιάστατη οθόνη, πνιγμένη στα χρώματα και αντικείμενα, αλλά κινούμαι σε ένα χώρο, πολύ ρεαλιστικά και μ'αρέσει η εξερεύνηση. Κι εγώ έψαχνα για πόλλη ώρα κάτι που είχα ξεχάσει αλλά το ευχαριστήθηκα! Ναι μπορείς να με πεις διεστραμένο! :D

Κι εμένα μου φάνηκε λίγο βιαστικό το κλείσιμο, αλλά έμεινα ικανοποιημένος γενικά από το τέλος. Όσον αφορά τα κενά στην ιστορία, εφόσον επιλέγεις ένα δρόμο λογικό είναι να μην μάθεις κάποια στοιχεία. Αν δεν παίξουμε 3 φορές δεν θα έχουμε πλήρη εικόνα.


Και τώρα θα πω κάτι που δεν θέλω να παραδεχθώ. Για την ώρα (25%) το Broken Sword 5 μου φαίνεται πιο δυνατή επιστροφή από το Tesla Effect.

Tex Murphy is back!

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Castledoque
  • Castledoque's Avatar
  • Offline
  • Adventure Draic Kin
  • Adventure Draic Kin
More
17 Μάι 2014 11:16 #43570 by Castledoque
Replied by Castledoque on topic Re: Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure

ManOfSorrows wrote: Αντώνη, ακριβώς αυτή η "τεράστια εξερεύνηση" είναι χαρακτηριστικό όλων των Tex Murphy κι ήταν από τις καλύτερες στιγμές για εμένα στο παιχνίδι.

Ακριβώς. Για μένα days 8 και 9 ήταν το καλύτερο σημείο του παιχνιδιού. Το μόνο κακό είναι ότι
Warning: Spoiler!

Constantine_R wrote: Επίσης επειδή είμαι γέρος και ξεχνάω. Σε ρώτησα ποτέ αν θεωρείς το Pandora ένα από τα 3 καλύτερα adventures όλων των εποχών ή το έγραψα και μετά το μετάνιωσα;

Αν 1) ΝΑΙ. Τότε δεν καταλαβαίνω το λόγο της γκρίνιας (όχι το Tesla είναι πιο χαμηλά αλλά για άλλους λόγους που θα γράψω αργότερα)
Αν 2) ΟΧΙ. Τότε καταλαβαίνω γιατί είσαι συνέχεια σε γκρινιάρικο mood.

Να υποθέσω δηλαδή ότι το τέλειωσες;

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
17 Μάι 2014 18:04 #43571 by maladroid
Replied by maladroid on topic Re: Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure
Κώστα, για πολλά χρόνια το Pandora και το Grim Fandango πάλευαν στα μαρμαρένια αλώνια για την πρώτη θέση του προσωπικού μου Top Ten και τελικά το Pandora έχασε οριακά, κυρίως επειδή έχω περισσότερο καιρό που το έπαιξα. Το ότι η σειρά ανέκαθεν περιείχε pixel-hunting είναι γεγονός αλλά τα παιχνίδια αυτά μου άρεσαν ΠΑΡΑ το pixel-hunting και τους λαβυρίνθους όχι εξαιτίας αυτών και δεν τα βρίσκω απαραίτητα συστατικά της γοητείας τους (τουλάχιστον όχι όταν περιέχονται σε σαδιστικό βαθμό). Για κάποιο λόγο δεν με πείραξε το ψάξιμο νωρίτερα
Warning: Spoiler!
Ίσως επειδή ολοκληρώθηκε σχετικά γρήγορα, ίσως επειδή οι χώροι ήταν συγκριτικά περιορισμένοι, ίσως επειδή ήμουνα πιο απορροφημένος από την ιστορία. Αντίθετα, στο
Warning: Spoiler!
μού έκατσε στραβά. So sue me.
Τις προάλλες, άλλωστε, λέγαμε με τον Σταύρο πόσο φρικτά ταλαιπωρηθήκαμε στο Mayan temple και την Area 51 του Pandora, άσχετα αν του τα συγχωρούμε όλα αυτά λόγω νοσταλγίας και λατρείας προς το παίγνιο.

Επίσης, το να πρέπει να παίξεις όλα τα paths για να βγάλεις νόημα με την ιστορία το θεωρώ φάουλ και ΔΕΝ συνέβαινε στο Pandora. Στην αρχή μου άρεσε ότι
Warning: Spoiler!
Κι ας πούμε ότι παραβλέπω πως για να ισχύουν τα 2043 γεγονότα του Overseer η Pandora κατάληξη με την Chelsee ήταν canon.
ΩΣΤΟΣΟ, αυτά που μαθαίνεις αργότερα για
Warning: Spoiler!
και μένουν τελείως κρυφά στα άλλα paths αφήνουν ένα ενοχλητικό κενό στην ιστορία που "γιατρεύεται" μόνο με απανωτά playthroughs. Πολύ αισιόδοξους τους βρίσκω ότι θα κάτσει ο κόσμος να το ξαναπαίξει από την αρχή. Οι περισσότεροι θα μείνουν με την αίσθηση της τσαπατσουλιάς στο resolution των story threads και θα συνεχίσουν τις ζωές τους..

No good deed goes unpunished

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
17 Μάι 2014 19:49 #43572 by fijidreamer
Replied by fijidreamer on topic Re: Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure
Λοιπον να πω και εγω σαν Τex addicted που ειμαι τη γνωμη μου.
Ειμαι day 8 και μεχρι στιγμης ολα βγαζουν νοημα σε βαθμο που νιωθω οτι η αφηγηση της ιστοριας ειναι καλυτερη απο το Broken Sword 5 . Και μαλιστα πολυ καλυτερη και διασκεδαστικοτερη :lol:
Δεν θα συμφωνησω για τα κενα που λετε, μεχρι στιγμης το νιωθω πολυ ολοκληρωμενο.
Ειμαι στο Path της Chelsee.
Τωρα το pixel hunting ναι κατανταει ενοχλητικο και μιλαμε για εναν τυπο κολλημενο με τα Pandora Ripper Black Dahlia και φυσικα ολα τα Myst :shock:
Δεν ειναι οτι δεν μου αρεσει απλα σε κανα 2 σημεια οντως ειναι ενοχλητικο (παιζω στο δυσκολο)
Με εκανε να χρησιμοποιησω walkthrough για να βρω κανα 2 αντικειμενα που ηξερα οτι χρειαζομαι και αυτο δεν μου αρεσε. Απεφυγα να χασω πολυ ωρα απλα ψαχνοντας σε ενα περιβαλλον που δεν βοηθαει το ματι να ξεκουραζεται (βλεπε Mysts)
Γριφοι? χμμμ μαλλον δεν υπαρχουν εκτος απο εναν, αντε δυο τρεις..
Warning: Spoiler!

Μεχρι στιγμης το συμπερασμα μου ειναι οτι προκειται για ενα υπεροχο Tex, με φοβερη ιστορια (ετσι δειχνει μεχρι στιγμης), ο Tex απλα καταπληκτικος, οπως και ολοι οι ηθοποιοι, η ιστορια με παρα πολυ ενδιαφερον και πολυ γρηγορα δωσμενη (εννοω επιτελους δεν βαριεμαι!!!!!!!!), και με πολλες ανατροπες.
Τα Puzzle ειναι για παιδια (κριμα).Ελπιζω μεχρι το τελος να γινουν πιο δυσκολα, και αν και δενουν με την πλοκη, εξαιτιας (οχι για ολα) της ευκολιας τους με ξενερωνουν ....προσωρινα ομως!!
Το παιχνιδι για το 1 εκατομυριο που στοιχισε ειναι καταπληκτικο και αποδεικνυει αυτο που ολοι υποψιαζομαστε...αν εισαι εντιμος και εχεις πραγματικα ταλεντο τοτε κανεις παπαδες...οχι σαν κατι αλλους...
Μονο παραπονο η δυσκολια των puzzle τα οποια δεν χρειαζοντουσαν λεφτα πολλα να τα κανουν :(
Οσο για τη συγκριση με το Broken Sword 5 που το εχω πολυ προσφατο το Tesla ειναι σε ολα καλυτερο με διαφορα!!!! με μεγαλη διαφορα. Ειναι το πρωτο παινιδι μετα απο απειρα χρονια που δεν βαρεθηκα απο την αρχη...και αυτο λεει κατι. Ενω στο broken αστο καλυτερα μη χαλιεμαι.....

obductiongame.com/ from the Creators of Myst and Riven

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Castledoque
  • Castledoque's Avatar
  • Offline
  • Adventure Draic Kin
  • Adventure Draic Kin
More
17 Μάι 2014 20:22 #43576 by Castledoque
Replied by Castledoque on topic Re: Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure

fijidreamer wrote: Οσο για τη συγκριση με το Broken Sword 5 που το εχω πολυ προσφατο το Tesla ειναι σε ολα καλυτερο με διαφορα!!!! με μεγαλη διαφορα.

Προσωπικά μου άρεσαν και τα δύο παιχνίδια για διαφορετικούς λόγους (όπως φαίνεται και από την παρουσίαση που έγραψα). Το BS5 είναι μια καλογυαλισμένη και εξαιρετικά ισορροπημένη παραγωγή που τα πάει καλά σε όλους σχεδόν τους τομείς (οπότε κατά τη γνώμη μου είναι εύκολο να πάρει καλές κριτικές), ενώ το Tesla Effect έχει μεν κάποιες μικρές αδυναμίες (κάπως εύκολοι γρίφοι, σχετικά μικρός αριθμός [ευτυχώς μεγάλων] τοποθεσιών για εξερεύνηση, paths που θα μπορούσαν να διαφοροποιούνται περισσότερο -κρίμα που δεν υπάρχει επιλογή για evil Tex), αλλά τελικά έχει πολύ περισσότερη ψυχούλα. Υπάρχει γνήσιο συναίσθημα πίσω από το Tesla, πράγμα που δεν το ένιωσα (τουλάχιστον στον ίδιο βαθμό) με το BS5.

fijidreamer wrote: Δεν θα συμφωνησω για τα κενα που λετε, μεχρι στιγμης το νιωθω πολυ ολοκληρωμενο.

Κι εμένα μια χαρά ολοκληρωμένο μου φαίνεται. Ο Tex όπως τον έπαιξα, ενδιαφέρεται μόνο να ξαναβρεί την Chelsee και δε νοιάζεται για το μυστήριο γύρω από τον Donelly, οπότε και δεν το ερευνεί καθόλου. Σε επόμενο playthrough θα βάλει ενδεχομένως τα συναισθήματά του στην άκρη και θα κυνηγήσει τη λύση του μυστηρίου.

fijidreamer wrote: το pixel hunting ναι κατανταει ενοχλητικο

Στην περίπτωση της ελεύθερης ξερεύνησης σε full 3D δεν πρόκεται πλέον για pixel hunting. Είναι από τα πράγματα που μου αρέσουν περισσότερο στα Tex Murphy: να ξεκοκαλλίζω τα περιβάλλοντα για να βρω στοιχεία και αντικείμενα. Περισσότερα για αυτό παρακάτω...

maladroid wrote: Τις προάλλες, άλλωστε, λέγαμε με τον Σταύρο πόσο φρικτά ταλαιπωρηθήκαμε στο Mayan temple και την Area 51 του Pandora, άσχετα αν του τα συγχωρούμε όλα αυτά λόγω νοσταλγίας και λατρείας προς το παίγνιο.

"Συγχωρούμε";;;;;;;!!!!!!!!! Αυτές οι δύο περιοχές είναι τρελή παικτική απόλαυση, χώρια που είναι σχεδόν σαν καινούργιο game within a game. Είναι ένας από τους λόγους που το Pandora είναι τόσο παιχνιδάρα.

maladroid wrote: τα παιχνίδια αυτά μου άρεσαν ΠΑΡΑ το pixel-hunting και τους λαβυρίνθους όχι εξαιτίας αυτών και δεν τα βρίσκω απαραίτητα συστατικά της γοητείας τους

Εδώ είναι που διαφωνώ καθέτως. Για μένα το σήμα κατατεθέν των Tex ήταν πάντα η ντεντεκτιβίστικη σπιθαμή προς σπιθαμή εξερεύνηση στα 3D περιβάλλοντα. Συρτάρια, γωνίες, κλπ. Όπως το είπε και ο ManOfSorrows

ManOfSorrows wrote: Ένας βασικός λόγος που μου αρέσει η σειρά είναι αυτός ακριβώς. Δεν το θεωρώ pixel hunting, γιατί δεν σαρώνω οριζόντια και κάθετα την δισδιάστατη οθόνη, πνιγμένη στα χρώματα και αντικείμενα, αλλά κινούμαι σε ένα χώρο, πολύ ρεαλιστικά και μ'αρέσει η εξερεύνηση. Κι εγώ έψαχνα για πόλλη ώρα κάτι που είχα ξεχάσει αλλά το ευχαριστήθηκα!

ManOfSorrows wrote: Και τώρα θα πω κάτι που δεν θέλω να παραδεχθώ. Για την ώρα (25%) το Broken Sword 5 μου φαίνεται πιο δυνατή επιστροφή από το Tesla Effect.

Για τους λόγους που ανέφερα στην αρχή του post μου, δε συμφωνώ.

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
17 Μάι 2014 20:57 #43577 by fijidreamer
Replied by fijidreamer on topic Re: Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure
Castle συμφωνω μαζι σου τι εμπειρια τεραστια ηταν ο Mayan Temple :shock: 8) 8)
Με παρερμηνευσες λιγο και μενα μου αρεσει να ψαχνω καθε γωνια (Αλλιως ti Tex θα ηταν) αλλα
Warning: Spoiler!

Οσο για το συναισθημα ειδες την συνεντευξη του Tex? Μιλαμε το κανανε μεγαλυτερο απο μονοι τους γιατι τους φαινοταν μικρο 8) . Και ετσι συνδεσαν 2- 3 παιχνιδια σε ενα!
Ειναι να μην τους λατρευεις και να μη τους το αναγνωριζεις???
Tex is back !!

obductiongame.com/ from the Creators of Myst and Riven

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
17 Μάι 2014 22:15 #43578 by Elessar
Replied by Elessar on topic Re: Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure
Να υπενθυμίσω πως και στα τρία προηγούμενα FMV Τεξ υπήρχαν πάρα πολύ φριχτοί γρίφοι και κάποιοι από αυτούς - π.χ όλος ο Mayan Temple - με είχαν φέρει κοντά στην παράνοια.
Ιδιαίτερα δε, μερικά puzzles - σπαζοκεφαλιές ήταν εντελώς άσχετα με την ιστορία και είχαν μπει μόνο και μόνο για να δικαιολογήσουν το χαρακτηρισμό του παιχνιδιού ως adventure.
Απλά μάλλον τότε είμασταν περισσότερο ανεκτικοί και δεν δίναμε βάση σε αυτά, μην τα παραβλέπουμε όμως.

ΥΓ. Εντελώς συμπτωματικά έπεσα χθες επάνω στις σημειώσεις μου για το γρίφο με το τηλεκατεθυνόμενο ρομποτάκι από το Pandora (από το playthrough του 2010) και πραγματικά με έπιασε ρίγος από την ενθύμηση αυτού του τερατουργήματος.

Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
17 Μάι 2014 22:22 #43579 by ManOfSorrows
Replied by ManOfSorrows on topic Re: Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure
Βλέπω ότι όλα είναι θέμα γούστου! Το ρομποτάκι στο Pandora ήταν το αγαπημένο μου σημείο! χαχαχα!

Tex Murphy is back!

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
17 Μάι 2014 22:26 #43580 by Elessar
Replied by Elessar on topic Re: Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure

ManOfSorrows wrote: Βλέπω ότι όλα είναι θέμα γούστου! Το ρομποτάκι στο Pandora ήταν το αγαπημένο μου σημείο! χαχαχα!

Εμένα μου προκαλεί ακόμα ανατριχίλες :twisted:
Έχουμε κάποιον οδηγό για το που αλλάζουν τα Paths; Θα τον χρειαστώ όταν τελειώσω το παιχνίδι αν και ήδη φαντάζομαι 2-3 σημεία.

Προβοκάτορας της αντβεντσουροαριστεράς

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
17 Μάι 2014 23:24 #43582 by maladroid
Replied by maladroid on topic Re: Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure
Ξέρω ότι δύο είναι τα "χοντρά" σημεία που επηρεάζουν δραστικά το path αλλά κάπου είδα και ότι ορισμένες ενδιάμεσες επιλογές σε διαλόγους έχουν μια μικρή επίδραση. Συνολικά διάβασα ότι υπάρχουν 5 τερματισμοί, αναφορικά με το romantic interest του Tex και αυτός που έχει να κάνει με την
Warning: Spoiler!
διαθέτει δύο παραλλαγές, αναλόγως αν είσαι κολλημένος και ρωτάς συνεχώς γι' αυτή ή δείχνεις σχετική αδιαφορία.

Τελικά αποφάσισα να κάνω την καρδιά μου πέτρα και να προσπαθήσω να ξαναπαίξω ολόκληρη την τελευταία περιοχή για να δω και ένα ακόμα φινάλε, μπας και στο ενδιάμεσο μάθω και τίποτα περισσότερο σχετικά με το υπόλοιπο story.

EDIT: Είδα ένα ακόμα φινάλε αλλά, όπως το φοβόμουνα, πέρα από την τελευταία σκηνή δεν αλλάζει τίποτα άλλο και φυσικά δεν μαθαίνεις κάτι που να ρίχνει φως στα θολά σημεία της ιστορίας. Πάω και για τρίτο, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.

No good deed goes unpunished

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
19 Μάι 2014 09:42 #43583 by ManOfSorrows
Replied by ManOfSorrows on topic Re: Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure
Είμαι πολύ περίεργος να διαβάσω το review σου στο PC Master! Ελπίζω ένα 80% τουλάχιστον να το δώσεις... :rolleyes:

Tex Murphy is back!

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

More
19 Μάι 2014 12:52 #43584 by Constantine_R
Replied by Constantine_R on topic Re: Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure
Τερμάτησα το πρώτο μου playthrough χθες το βράδυ.... Βαθιά, βαθιά... βαθιά υπόκληση. Τελείωσα το "To have, to have not" μονοπάτι και αν μάλλον δεν είναι το καλύτερο, μάλλον είναι το πιο "Tex" φινάλε. Μοναχικός δρόμος...

Έβλεπα το μεγάλο σε διάρκεια φινάλε και δεν μποτρούσα να συγκρατήσω το χαζοχαούμενο, μέχρι τα αυτιά χαμόγελό μου... :D

Δεν είναι τέλειο παιχνίδι αλλά έχει ψυχάρα, τέτοια που σπάνια συναντάς αλλού και για ακόμα μια φορά ο Jones και ΣΙΑ δείνουν σεμινάρια διαχείρησης πόρων-δυνατοτήτων κτλ, κτλ... να τα βλέπουν μερικοί...

Δεν θα σταθώ αυτή τη στιγμή σε θετικά-αρνητικά, παίξτε και κρίνετε. Αυτά αργότερα. Σε ένα πράγμα θέλω να σταθώ και είναι γενικό. Ξεκολλάτε τη ζωή σας επιτέλους με τα κενά μιας ιστορίας!!! Και ας ξεκαθαρίσουμε πότε μια ιστορία έχει κενά...

Κενό-ασάφεια υπάρχει όταν μέσα σε ένα σενάριο υπάρχουν αντικρουόμενα γεγονότα τα οποία ΔΕΝ μπορούν να δικαιολογηθούν. Παράδειγμα: Να περιγράφεις έναν φόνο από όπλο σε ξενοδοχείο, να λες ότι κανείς δεν άκουσε τίποτα και πιο πριν να αναφέρεις ότι εκείνη την ώρα η καθαρίστρια ήταν στον διάδρομο και σκούπιζε. Αν δεν πεις ότι το όπλο είχε σιγαστήρα, χάθηκες...

Υπάρχουν όμως περιπτώσεις όπου η μη πληροφόρηση και ιδιαίτερα τα αμφιλεγόμενα γεγονότα που μένουν ξεκρέμαστα γίνονται επιτηδευμένα για τη δημιουργία συναισθηματικού δεσίματος με την ιστορία. Παράδειγμα: Υπάρχει το φάντασμα της γυναίκας του τυπάρα στο Gray Matter ή είναι στη φαντασία του (το παράδειγμα δεν σημαίνει ότι υπάρχει τέτοιο δίλλημα απαραίτητα). WTF τι μας νοιάζει;! Τι παραπάνω θα προσφέρει στην ιστορία;… διάλεχτε την εκδοχή που σας ταιριάζει και έχετε κάνει την ιστορία “δική σας”. Μετά μπορούμε να κάνουμε μια ωραία κουβέντα και να ανταλλάξει ο καθένας τις απόψεις του. Δεν μπορώ να καταλάβω στον ψυχαναγκασμό να τα έχετε όλα στο πιάτο; Είμαστε θεατές-δέκτες, όχι οι δημιουργοί-αναλυτές. Ναι, μπορούμε στο τέλος να πούμε ότι η ιστορία έχει “κενά” αλλά συγκεκριμένου τύπου κενά δεν είναι απαραίτητα αρνητικά! Γιατί πρέπει να γνωρίζουμε τα γεγονότα λεπτό προς λεπτό; Ακόμα και ο Sherlock ορισμένες φορές δεν είναι σίγουρος πως κάποιος κατάφερε κάτι (θα μπορούσε να το κάνει με έναν-δυο τρόπους) αλλά είναι σίγουρος ότι αυτός το έκανε.

Όλα αυτά τα γράφω γιατί κατά καιρούς διαβάζω για “κενά, κενά κενά” σαν σημαντικό αρνητικό, παίζω μετά το παιχνίδι και είμαι σε μια φάση… “μα τι λέει;”… Ας αφήσουμε και λίγο ελεύθερη τη φαντασία μας…

Και μια σημαντική διευκρίνιση: Δεν λέω ότι ο μηχανισμός αυτός γραφής είναι τέλειος. Όπως όλα τα πράγματα, όταν παραγίνεται καταντά μια αηδία και ούτε λέω ότι διασφαλίζει την ποιότητα ενός σεναρίου. Αλλά ας κάνουμε επιτέλους έναν διαχωρισμό όταν αναφερόμαστε σε αυτά.

Και επειδή δεν βλέπω να τελειώνω, όσον αφορά το Tesla, πιστεύω ότι είναι ακριβώς μια τέτοια περίπτωση. Επιφυλάσσομαι ότι μπορεί να λέω βλακείες αλλά τερμάτισα το παιχνίδι και κάποιες σκηνές που έβλεπα στο trailer δεν τις είδα. Αν αυτό είναι αρνητικό ή θετικό θα το δούμε αλλά όταν τελείωσε το μονοπάτι που είδα, προσωπικά δεν είχα κανένα “κενό”. Όταν θα ξαναπαίξω δεν θα είναι γιατί θέλω να μάθω. Θα είναι γιατί θέλω να “ζήσω” την ιστορία διαφορετικά.

“You know, the very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views.”

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

  • Castledoque
  • Castledoque's Avatar
  • Offline
  • Adventure Draic Kin
  • Adventure Draic Kin
More
19 Μάι 2014 16:09 #43587 by Castledoque
Replied by Castledoque on topic Re: Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure
@Constantine_R
Πες τα χρυσόστομε!!!

Constantine_R wrote: ...κάποιες σκηνές που έβλεπα στο trailer δεν τις είδα.

Κάποιες υπάρχουν σε άλλα path, κάποιες άλλες δεν υπάρχουν καθόλου. Χρειάστηκε να κόψουν κάπου 2 ώρες video για να συμμαζέψουν το παιχνίδι στα 16GB, αλλιώς θα ήταν 26GB. (Θέλω Director's Cut 26 γίγα έκδοση τώρα!!!!!!!!)

Please Σύνδεση or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum